Bukszpan - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Nie widać, ale to jest chyba wysoka donica.Tam jest jakiś wkład? Co pod korzeniami, jakiś drenaż, czy nie ma? Może tam głębiej jest zbyt wilgotno?
adrian_a4n
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 lip 2020, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Oba bukszpany są w donicy w której je kupiłem, nie zaglądałem do środka co tam ma, ale nie spodziewałbym się na dnie donicy drenażu w kupionych w LIDLu roślinach. Stojąc w osłonach również nie stoją na żadnym drenażu. Co do podlewania to czytałem, że bukszpany lubią wilgotne podłoże dlatego staram się je dobrze podlewać, ale nie robić im bagna w doniczce... Spróbuję je teraz trochę mniej podlewać, zobaczymy czy się poprawi. Kupiłem już też mospilan więc dzisiaj je psiknę.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Jeżeli są w doniczkach szkółkarskich to wyjmij i sprawdź korzenie, może wymagają przesadzenia.Jeżeli okaże się, że na razie mogą w nich pozostać, to dbaj by w osłonach nie gromadziła się woda i podlewaj umiarkowanie.Wytnij te suche gałązki.
Awatar użytkownika
daraxus
200p
200p
Posty: 285
Od: 3 lis 2017, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Mój bukszpan stał w donicy na balkonie całą zimę, osłonięty przed mrozem. Nie był podlewany. Martwię się że tego nie przetrwał. Wygląda marnie, czy w ogóle jest jakakolwiek szansa na to że odżyje? Dzisiaj go przesadziłem, troszkę przyciąłem i podlałem.

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Wygląda na uschnięty niestety, ale może korzenie przemarzły.
Awatar użytkownika
jurek47
100p
100p
Posty: 160
Od: 19 paź 2016, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Jeżeli masz możliwość natychmiast przesadzić do większej donicy /lub do ogrodu/ i skrócić o połowę ,dobrze podlać.Nie trzymaj na słońcu póki nie dojdzie do siebie.Ale cienko to wygląda.
Twój czas jest ograniczony,więc nie marnuj go na bycie kimś,kim nie jesteś.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Możecie doradzić co można zrobić w takiej sytuacji? Mam dwa duże bukszpany które chyba usychają: https://imgur.com/a/NtK8KJW

Obydwa trzymane w dużej donicy. Trzymane były na dworze pod daszkiem. Podlewane kilka razy w zimie. Myślałem, że to brak wody im doskwiera. Podlałem porządnie oraz wystawiłem tak aby padał na nie deszcz. Dodatkowo nawiozłem, ale od kilku tygodni nic się nie poprawia.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Zima była mroźna. Wysoka donica powoduje, że korzenie nie mają szans na obronienie się przed mrozem. Jakiś czas roślina stała wmarznięta korzeniami w bryłę lodu. Nie wiem czy tu nie tkwi przyczyna obecnego stanu.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Dzięki za informacje. Spróbuje zatem trochę go poprzycinać i spryskam topsinem.
Damiano888
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2021, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
Problem z bukszpanami 10dni po wsadzeniu z doniczek.
Czy to jakaś chorobą czy efekt ostatnich słonecznych dni ?
Umiarkowanie podlewane więc to nie raczej problem z nawodnieniem.
Obrazek
laik_ogrodowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2021, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bukszpan - więdną młode liście

Post »

Dzień dobry wszystkim,
rok temu posadziłam w donicach bukszpany - 4 sztuki 2x bukszpan Elegantessima oraz 2x bukszpan Suffruticosa kule. Zimą były zabezpieczone przed mrozem agrowłókniną - białą grubą i kilka dni temu wyglądały na zdrowe - 3 z nich. Natomiast w jednym (Suffruticosa kula o średnicy ok. 30cm) młode pędy od kilku dni więdną. Nie jest to z pewnością ćma bukszpanowa - sprawdzam na bieżąco rośliny i wszelkie gąsienice usuwam. Dodatkowo spryskałam wszystkie krzaczki Lepinoxem. Rośliny raz były podlane wodą z biohumusem poza tym podlewa je deszcz :-). Wszelkie rady będą mile widziane.
Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Odmiana Suffruticosa ma cienkie gałązki i zdarza się, że młode pędy tak zwisają, u mnie pamiętam też tak było.W czerwcu przytnij je o połowę, okrzepną i będzie ok.
laik_ogrodowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2021, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bukszpan - choroby i szkodniki

Post »

Okazało się, że mąż go podlał i bukszpan odżył :oops:

selli7 dzięki za odpowiedź :) będę obserwować krzaczek i wtedy zadecyduję co dalej. Jeszcze muszę się doszkolić w przycinaniu bukszpana. Jak do tej pory przycięłam go tylko raz, w zeszłym roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”