Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  
Autor Wiadomość
hammer52
 Tytuł: Jak zniszczyć pędraka (larwę chrabąszcza majowego)?
PostNapisane: 6 paź 2016, o 21:33 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Szukam skutecznego środka chemicznego w rodzaju Basudin do zwalczenia pędraka. Proszę o pomoc

Zobacz profil Wyślij e-mail      

jagusia111
 Tytuł: Re: Pędraki - metody skutecznego zwalczanie - 1cz.
PostNapisane: 8 paź 2016, o 13:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Dursban

dorotas24
PostNapisane: 4 lis 2016, o 10:46 
200p
200p

0 szt.
Wykopywałam w zeszłym tygodniu moje plony i zauważyłam że mam sporo tego dziadostwa. Zastanawiam się czy przy takiej temperaturze, lekko powyżej zera, mogę czymś zadziałać? Czy teraz na zimę jak będę przekopywać ogródek z obornikiem mogę czymś popryskać?

stefka
PostNapisane: 4 lis 2016, o 13:41 
200p
200p

więcej niż 1 szt.
Skoro są jeszcze wysoko to opryskaj Dursbanem grządkę, którą akurat kopiesz bo środek musi się znaleźć pod ziemią aby tam gazował i truł pędraki. Nie pryskaj na zapas innych kawałków tylko na bieżąco rozrobić Dursban, opryskać i skopać. Jak zrobi się całkiem zimno to pędraki zejdą głęboko w ziemię i wtedy już nic nie zadziała.

Helen
PostNapisane: 5 lis 2016, o 22:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
.
Cytuj:
Skoro są jeszcze wysoko to opryskaj Dursbanem grządkę, którą akurat kopiesz bo środek musi się znaleźć pod ziemią aby tam gazował i truł pędraki. Nie pryskaj na zapas innych kawałków tylko na bieżąco rozrobić Dursban, opryskać i skopać. Jak zrobi się całkiem zimno to pędraki zejdą głęboko w ziemię i wtedy już nic nie zadziała.

Ciekawa jestem jak głęboko teraz siedzą pod ziemią, jestem tym bardzo zainteresowana ponieważ własnie dzisiaj zrobiłam mocny oprysk dursbanem młodej trawki którą siałam 16 września.Stary trawnik był przekopywany wybrałam tego mnóstwo ale też dużo musiało zostać w glebie bo teraz na zielonej młodej trawce pojawiły się żółte plamy, podobne jak na starym trawniku.
Oprysk miałam robić wiosną ale obawiałam się ze go stracę do wiosny. A może teraz go straciłam przez ten cholerny oprysk a pędraki dalej będą sobie robić ucztę.Czy ten środek dursban osłabia rośliny?

Ogród Helen cz.1,cz.2.

Helen
PostNapisane: 7 lis 2016, o 19:32 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie ma żadnego komentarza, czyżby nikt nie miał problemu z pędrakami w trawie?

Ogród Helen cz.1,cz.2.

cyma2704
PostNapisane: 1 cze 2018, o 11:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Miałam setki, a może tysiące pędraków w trawniku, a właściwie jego resztkach. Zdjęłam darń o powierzchni około 1 metra kwadratowego w kilku miejscach, było pewnie ponad 100 sztuk tego paskudztwa na metrze. Chemii nie chcę, bo dzieci sie bawią w ogrodzie, więc zaaplikowałam nicienie. Szczerze, to nie wierzyłam, że sie uda. Po trzech tygodniach zrobiliśmy odkrywki o boku 40-50 cm w pięciu miejscach. Znaleźliśmy 2 żywe pędraki. Nie wiem, czy trawa się odrodzi, ale przynajmniej tego dziadostwa na rok się pozbyłam.

gienia1230
PostNapisane: 1 cze 2018, o 16:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Trzeba działać na dwa fronty, nie tyle pędraki co tłuc i truć ogrodnice niszczylistke. Nie wiem czy dobrze pamietam ale znosi ona około 200 jaj, które przepoczwarzaja się w ciągu 2 lat w korzeniach trawnika. Nie dość, ze niszczy trawnik to po wydostaniu się na powierzchnie niszczy liście drzewek owocowych, malin winorośli , fasolki, uwielbia kwiaty i liście róż. Jak szarańcza .

Mineralka
PostNapisane: 15 cze 2018, o 11:13 
200p
200p

1 szt.
cześć. Przez lata zajmowałam się polowaniem na turkucie i na nie zwalałam cała winę niszczejącego ogrodu. Dopiero dwa dni temu upadłam na kolana i zaczęłam drzeć trawę z obwódek rabat . Przeraziłam się... Pędraki mam wszędzie w ilościach hurtowych. Ptaków mam dużo teraz , wiosną kret szalał ale tego jest naprawdę sporo na 1m kwadratowy 20-30 osobników - to prawdziwa plaga .... no i duże są i grube takie około na 2 cm - podejrzewam że to już 3-4 letnie. Latających jest stosunkowo niewiele. kilka spotkałam wieczorem przy podlewaniu ... Nie zamierzam się patyczkować i biorę dursban do ręki. Mam taki dursban 2 lata po terminie opryskałam 2 dni temu wieczorem trawnik tuż przed deszczem... teraz zakładam tam nową rabatę więc kopię a te cholery dalej żywe siedzą. Czy to wina przeterminowanego dursbanu ? czy lepsze będzie zamiast oprysku podlewanie ? dawałam 50 ml na 10 l wody. A może powinnam cierpliwie poczekać ? Doradźcie bo mnie krew zalewa już....

NOWY 83
PostNapisane: 15 cze 2018, o 12:09 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Jeśli masz dużą powierzchnię do zwalczania to najlepszym rozwiązaniem była by lanca doglebowa , co do środka to wątpię żeby przestał działać jeśli nie przemarzł. Jeśli chcesz wzmocnić działanie zakwaś wodę przed wlaniem środka do wody w opryskiwaczu. Opryskując trawę środek musi przemieścić się do korzeni żeby ubić larwy , to trwa .
Tak jak napisała Stefka wyżej , to było by najskuteczniejsze rozwiązanie bez kosztów ale niebezpieczne dla ciebie . To nie jest miedzian i niema żartów ;:156 ;:156 .

Mineralka
PostNapisane: 15 cze 2018, o 16:04 
200p
200p

1 szt.
No ogród mam spory bo 47 arów. Na połowie na pewno mam pedraki. W drugiej części mam sad jagodnik i warzywniak tam królują turkucie ale tam z chemią nie wejdę do końca października.
Czym zakwasić wodę? Ja wiem że dursban to ciężki kaliber ale obawiam się że nic innego nie pomoże. A jak teraz nie zadzialam i za rok to wszystko zacznie fruwac i składać jaja to będzie po moim ogrodzie

NOWY 83
PostNapisane: 15 cze 2018, o 16:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Nooo sporo .Kwaskiem cytrynowym , jeśli masz twardą wodę to pół łyżeczki a jeśli miękką to 1/4 łyżeczki na 10 litrów wody . Proporcje orientacyjne ważne żeby zbić pH. wody.

Grzegorz1975
 Tytuł: Pędraki w trawniku
PostNapisane: 20 lut 2019, o 22:08 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Witam,
Jak pozbyć się białych pędraków w trawniku. Chcę od nowa na wiosnę założyć trawnik w ogrodzie, który został w ubiegłym roku na jesieni zniszczony przez pędraki i krety, które żerowały. Jaki sposób polecacie lub preparat aby pozbyć się pędraków. Jeśli preparat, środek to jaki i czy jest bezpieczny dla zwierząt domowych psa, kota. Proszę o pomoc.

toolpusher
 Tytuł: Re: Borówka amerykańska - 11 cz.
PostNapisane: 14 sie 2019, o 12:24 
200p
200p

1 szt.
Witam,
Czy ktoś się spotkał już z problemem larw chrabąszcza majowego w borówce. Ja mam borówki zadołowane i na wiosnę posadziłem 2x Chippewa. Jedna się rozwija droga nie mimo posadzenia w tym samym podłożu. Wykopałem obydwie i ta co nie rośnie ma bardzo mizerny system korzeniowy i znalazłem w niewielkim przecież dołku bo to niska borówka 9 larw a w tej co rośnie i miała rozwinięty system korzeniowy i objawy wzrostu 4 larwy. Borówek mam 20 w różnym wieku i przecież nie będę wykopywał każdej. Wiem że na pędraki jest Dursban ale czy to ma sens? Czy 9 larw potrafi zagrozić roślinie?

kanap
PostNapisane: 14 sie 2019, o 14:05 
200p
200p

1 szt.
One się rozmnażają. Ja dwa razy podlałem P-Drakol to niby jest do trawników, ale co mi tam 50zł poszło :D . Widziałem jeszcze coś podobnego do tego P-Drakol pod nazwą Grammini-LIMIT a czy to samo to nie wiem.

kaLo
PostNapisane: 14 sie 2019, o 15:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Larwy to nie są dojrzałe płciowo dorosłe owady więc się nie mogą rozmnażać. Mogą za to się poruszać i być może coś je wabi w stronę borówki. Samice chrabąszcza kopią jamki w których składają jaja a nie ma nic przyjemniejszego niż kopanie w lekkiej i wilgotnej ziemi torfowej :wink: .

PS.
Taka larwa żyje w ziemi 3 lata więc zjada sporo i szkody są znacne.

toolpusher
PostNapisane: 14 sie 2019, o 16:19 
200p
200p

1 szt.
No właśnie doczytałem że mogą przebywać w ziemi nawet do 4 lat. A przecież nie jest powiedziane że w kolejnych latach nie dojdą kolejne pokolenia pędraków.
Już teraz wiem dlaczego ptaki/szpaki mi ciągle kopią w borówkach.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 323 ]  Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 107 gości