Opuchlaki - zwalczanie

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Aga80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 cze 2016, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Pracuję w szkółce i powiem wam jedno, jeżeli zagościły u was opuchlaki to prędzej czy później będziecie musieli zastosować nicienie, u nas wszystkie inne sposoby przestały już dawno działać ;:223
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Witaj Aga80, Jeśli nicienie, to Larvanem, czy coś innego? co?
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Ja co wiosnę robię wywar z wrotyczu i polewam z góry rododendrony, a żurawki podlewam. Robię to 2xwiosną, 1 raz w czerwcu i ostatni raz jesienią. Zdarzają się pojedyncze wygryzione liście, ale żurawki nie wypadają, co wcześniej się zdarzało.
Mam bylicę piołun. Czy ona też odstraszy szkodniki, gdy ją rozłożę pod rh?
Pozdrawia Urszula.
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Ulpen11, wywar z suszu, czy ze świeżo zerwanego wrotyczu?
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Emi22 Wrotycz kwitnie gdzieś w połowie lipca, wtedy go rozróżniam po kwiatach. Zrywam i suszę. Mam zapas na następny rok. Więc wywar jest z suszu.
Pozdrawia Urszula.
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Tak, porozglądałam się trochę ostatnio. I racja. Pełno tego. Jutro lecę zbierać. Bo walczyć muszę nadal
:( ;:145
Nie odpuszczają te uparciuchy!!
socio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 sie 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Witajcie,
Przeczytałem już kilka tematów odnośnie tych wredot...Na początek napiszę, że mieszkamy w bloku więc wszystkie rośliny mamy (w zasadzie mieliśmy) na balkonie nie licząc storczyków. Wyrzuciłem z żoną 8 krzewów iglaka przez te cholery...Sądziłem, że temat opuchlaków umarł wraz z wyrzuceniem iglaków jednak się myliłem. Balkon posprzątany a one dalej sobie skądś się wyłażą...Gdyby one były sobie na balkonie to spoko ale pojawiają się również w mieszkaniu. Jak sobie z nimi radzić w mieszkaniu? Balkon został umyty i opryskany preparatem na chrząszcze ale to nie pomogło. Co jeszcze możemy zrobić? Wolałbym uniknąć sytuacji gdzie opuchlak będzie sobie spacerował (tfu tfu) po łóżeczku mojego dziecka.
Pozdrawiam i dziękuję za rady
piotrwk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 lut 2017, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Prośba o identyfikację owada (opuchlak)

Post »

Od kilku dni pojawiają się w mieszkaniu.
Jako że jest zima, zapewne wychodzą z kwiatów.
Powolne, nie latają. Rozmiar 7-13mm.
Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Prośna o identyfikację owada

Post »

To opuchlak, podobny do truskawkowca.
Gosc81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 mar 2017, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Dzień dobry,

Pozwolę sobie odkopać temat, ponieważ mam problem z opuchlakami.
Posiadam ogródek 5x6m, kilka roslink, bluszcz i rododendrony. Na tych ostatnich pojawiły mi się wygryzienia na liściach typowe dla opuchlaków.

Za 1-2tygodnie mam zamiar użyć nicieni żeby pozbyć się larw opuchlaków, które siedzą w ziemi.

Czy moglibyście polecić mi nicienie, których używaliście i się sprawdziły? A może jeszcze jakiś inny preparat?

Póki co zastanawiam się nad:
BIO NICIENIE KRAUSSEI SYSTEM 50 MLN
lub
LARVANEM 50 mln nicieni - Heterorhabditis bacteriophora

Z góry dziekuje i Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

W zeszłym roku kupiłam ogródek działkowy i niestety na jednym z kwietników aż gęsto od opuchlaków, które z lubością podjadają trzmielinę tam posadzoną. Podejrzewam, że poprzedni właściciele przywlekli to z sadzonkami, bo rośliny są młode i dosyć mocno objedzone, a w pozostałej części ogrodu nie ma nic, albo są pojedyncze, co sugerowałoby raczej rozprzestrzenianie się tego dziada z zakażonego kwietnika :evil: . Dlatego muszę interweniować. Po obszernej lekturze na temat różnych preparatów, analizie za i przeciw, skłonna jestem wnioskować, że faktycznie nicienie powinny przynieść najlepszy skutek. Drogie to i owszem, ale ja nie mam dostępu do wrotyczu, a gotowe emy z wrotyczem także są bardzo drogie. Poza tym, nie chcę szkodzić innej faunie w moim ogrodzie, wrotycz też ma swoje minusy, a preparaty chemiczne są szkodliwe. A do tego zabiegi takie trzeba przeprowadzać o wiele częściej niż te z nicieniami.
Dlatego zastanawiam się nad LARVANEMEM i/lub NEMASYSEM - ten drugi, jak podają w informacji, ma większą tolerancję na niższą temperaturę.
Wyczytałam też, że stosowanie mat ściółkujących sprzyja przeżywalności larw opuchlaka ochraniając je przed mrozem w zimie, dlatego ja będę wszystkie maty spośród swoich roślin usuwać (założyli je poprzedni właściciele).

NEMASYS L I H na opuchlaki
https://agroconsult.pl/hobby/nemasys-na-opuchlaki/

Jak zastosuję, to napiszę o efektach.
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Gosc81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 mar 2017, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Nikt nic nie odpisuje, wiec ja chyba jutro zamówię BIO NICIENIE KRAUSSEI SYSTEM. Oby sie sprawdzil...
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Opuchlaki - zwalczanie

Post »

Ale czy nicienie też nie są jakimś szkodnikiem ? Wprowadzisz to do ogrodu i coś innego załatwią :(
duduś
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”