Maliny - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Wody nie żałujesz. Oby się nie potopiły. U mnie na piasku odwrotnie. Z braku wody zaczynają żółknąć liście.
Izzy
50p
50p
Posty: 59
Od: 20 kwie 2017, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Chcę pryskać maliny przeciw robalom mieszanką oleju neem i rycynowego. 10 ml łącznie oleju na litr wody plus trochę Ludwika. Tylko jak często pryskać, żeby był efekt?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Ja mieszam łyżkę stołową oleju neem z 2-3 kropelki ludwika w plastykowym pojemniku, robi się fajna emulsja. Rozcieńczam wlewając po trochu ciepłą (nie gorącą) wodę - 1 litr bo takiej pojemności mam opryskiwacz. W instrukcji doczytałam się, że taki roztwór trzeba zużyć w kilka godzin. Nie stosuję się do tego, bo jak kupowałam gotowce w sklepie, to przecież one tam stały pewnie tygodniami, licząc okres czasu od producenta do klienta. Takie stężenie - 1 łyżka ( 15ml) - na 1 litr to jest raczej to mocniejsze. Mam opryskiwacz tylko i wyłącznie do tego oleju przeznaczony - nie ciśnieniowy. Psikam co parę dni po pąkach, czasem 2 x w tygodniu, bo już rosną kwiatki a będzie ich coraz więcej.
Pozdrawiam! Gienia.
Izzy
50p
50p
Posty: 59
Od: 20 kwie 2017, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za cenne info. W poprzednich latach też stosowałaś olej? Skutki były widoczne? U mnie ponad część owoców zawsze z robakiem, liczę że jest to wyjście z tej sytuacji.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Stosowałam w ub. Sezonie, kiedy to po raz pierwszy spotkałam się z robakami w jesiennych malinach. We wcześniejszych latach tego nie było.
Oczywiście pryskanie po owocach już nic nie dało, dopiero w owocach, które urosły z opryskanych paczkow nie było robactwa. I tak na prawdę to nie wiem; pogoniłam je opryskiem czy tylko tak się szczęśliwie złożyło, ze te owady - zreszta cokolwiek to było przestały latać i składać jaja? Mam nadzieje, ze to zasługa oleju, a robiłam to systematycznie. No bo bardzo wkurzyły mnie te robaki ( trochę śmierdzi ten olej ale to nie wada). To już do przesady; w czereśniach robaki, we wisniach robaki, teraz jeszcze w malinach jesiennych, pewnie za niedługo pojawi muszka plamoskrzydla to w borowkach tez będzie to dziadostwo !
Ja już zaczęłam oprysk, u mnie maliny zaczynaja kwitnąć .
Pozdrawiam! Gienia.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Malina - uprawa, nawożenie, cięcie część 4

Post »

Liście na czubkach krzaków pozwijane a w środku siedzi coś takiego
Pomocy

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

To jest zwójka (zwójkówka).
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Groźne to jest?
Czym to zwalczać ?
jagusia111

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Jest to groźne ponieważ niszczy liście maliny, a tym samym osłabia roślinę. Musisz poczytać jakie środki są zarejestrowane na zwójkę w malinie. Na pewno jest to mospilan, ale akurat malina nie jest w obszarze moich zainteresowań więc nic więcej nie podpowiem. Pamiętaj o okresie karencji przy zastosowanym środku. (PS. Nie cytujemy postu jeśli odpowiadamy bezpośrednio pod nim :) )
Jarmall
50p
50p
Posty: 63
Od: 7 maja 2016, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

A u mnie coś takiego się porobiło
Cy to jakaś choroba grzybiczna?
Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

A nie ma przypadkiem gdzieś na pędach czarnych plam? Wygląda na zamieranie pędów malin.
Jarmall
50p
50p
Posty: 63
Od: 7 maja 2016, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

nie ma plam na łodygach
Spryskałem topsinem ale na niektóre krzaczki już za późno
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Jarmali, mnie wyglądają albo na bardzo głodne albo je wysysa przędziorek. Sprawdź czy nie ma malutkich pajęczynek pod spodem liści ? Liście bardzo blade sa i żółkną.
Przychodzi mi też na myśl inny szkodnik, który mi tutaj dokucza w malinach; w pobliżu wierzchołka łodygi wgryza sie do srodka, (jest malutka dziurka) no i w rezultacie wierzchołek więdnie i zamiera, zalamuje sie. W tej chwili malinki już owocują i nie można ich niczym opryskać.
Rownie dobrze moze byc problem z korzeniami.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”