Maliny - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
koniczyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 31 maja 2017, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

milena88, wapń nie tylko dolistnie :wink:
YaraLiva Calcinit i Kristalon pomarańczowy podaje się dolistnie, co 5 dni, na przemian.
Nie miesza się tych nawozów w jednym oprysku.
Jeśli podajesz Calcinit i Kristalon czerwony doglebowo, również nie wolno ich mieszać.
Pewnie już rzuciłaś okiem na program nawożenia malin Yary - tam jest informacja, by stosować te nawozy oddzienie. https://www.yara.pl/siteassets/broszury ... _yara.pdf/
milena88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 lip 2018, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Tak. Wiem, że nie mieszać w jednym zbiorniku a w jakim odstępie czasowym doglebowo? Calcinit i Kristalon czerwony .
Może tak, poprawcie mnie:
calcinit +k.pomarańcz. w jednym tygodniu wapń a za 5 dni odżywka i tak w kółko czy wapń najpierw pryskamy i za chwile k.pomarańczowy?
Wybaczcie, poproszę łopatologicznie ;:oj :D

Doglebowo: najpierw wapń kropelkowo i jak wszystkie rzędy podlejemy to przepłukujemy i rozrabiamy w ten sam dzień kristalon cz. i podajemy, tak? Czy na drugi dzień.

W ogóle jak wykończymy te nawozy sztuczne to chcemy podawać wapń doglebowo raz na tydzień oraz tylko złoto królicze 10l koncentratu x1000l. Czy podawać w ten sam dzień czy na kolejny tą pożywkę eko. Młode w ubiegłym roku miały dorodne słodziutkie owoce i pięknie się zakrzewiły.

Przepraszam, zagalopowaliśmy się tutaj, mam nadzieję, że administracja mnie nie zlinczuje bo to już nie dział na nawożenie :oops: :oops:

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Musimy wiedzieć ile wapnia mamy w glebie, bo gdy go jest w nadmiarze, a dodając jeszcze, to pogorszymy. Praktycznie wystarczy zwapnować glebę jesienią, np. dolomitem i powinno wystarczyć go przynajmniej na dwa lata. Będzie zbędna korekta nawożenia w czasie wegetacji malin.
koniczyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 31 maja 2017, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

milena88 pisze: calcinit +k.pomarańcz. w jednym tygodniu wapń a za 5 dni odżywka i tak w kółko
Dolistnie - właśnie tak.

Doglebowo - nie pomogę, nie stosuję.
milena88
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 7 lip 2018, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Witam wszystkich, populacja znacznie zmniejszona, pojedyncze osobniki na liściach, bd obserwować dalej. Opady, zwiększenie wilgotności też pomogło. Liście znacznie poprawiły swój wygląd i od środkowej strony robią się zielonkawe oraz takie znacznie zielone a tylko obrzeża są koloru innego jak wcześniej.
Pozdrawiam i życzę wspaniałości. ;:167
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Dwie strony wcześniej pisałem o usychających malinach. Ostatecznie alarm okazał się fałszywy. Problem wystąpił przez brak wody. Może nornice trochę pogryzły korzenie i woda słabo płynęła tam gdzie trzeba. Po podlaniu problem ustał, a nawet część wierzchołków się podniosła. Po ostatnich ulewach pojawiły się młode listki. Czekam na pierwsze owoce i zawał serca odwołany tym razem ;:138
Krzysiek
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Mam malinę Black Jewel. Ładnie zakwitła. Owoce które zawiązały się z miesiąc temu dojrzały ale te późniejsze pokryły się jakąś pleśnią i zaschły. Przypuszczam że wszystko przez pogodę. Ochłodziło się i praktycznie codziennie coś popada. Co to za choroba i jak się ją zwalcza?
Wyciąłem już wszystkie pędy zeszłoroczne, zostały tylko nowe. Czy coś im może grozić?
joanna51
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 maja 2009, o 19:53
Lokalizacja: podlaskie

Dziwny wygląd malin

Post »

Na wiosnę moje maliny wyglądały tak jak na zdjęciu, a owoce to były 4-6 "kostki", nawet wziąć w palce nie było jak. Może ktoś mi podpowie co z tymi krzakami jest nie tak, jaki błąd w uprawie.Dodaję że są to stare odmiany malin i nie znam nazwy i od lat rosną w tym samym miejscu.
Obrazek

Obrazek
koniczyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 31 maja 2017, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Grech pisze:...Owoce które zawiązały się z miesiąc temu dojrzały ale te późniejsze pokryły się jakąś pleśnią i zaschły. ...
Szara pleśń. Zobacz, czy na pędach masz też fioletowe plamy (zamieranie pędów).
Teraz już za bardzo się nie poradzi, można ewentulanie spróbować opryskać.
A od przyszłej wiosny stosować opryski ,np. Switch, Signum, Rovral, Teldor (w czasie zbiorów - 1 dzień karencji) itp.
Część z tych środków działa systemicznie, cześć - interwencyjnie.
Jest też preparat biologiczny - Polyversum WP.
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Czy ktoś się orientuje czy karate zeon 050 CS zadziała na przędziorki? Jeśli tak, to jaki jest okres karencji? Wszystkie rośliny wymienione w ulotce mają 7 dni, ale malin tam nie ma. Dopiero zaczynają nieśmiało owocować, więc tydzień spokojnie poczekam.
Krzysiek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Według programu ochrony milin, w tym czasie stosować na odpowiedzialność użytkownika można zastosować Arakamik 018EC (0,5 l/ ha) : Safran18 EC (0,5 l/ ha).
Oraz preparaty powierzchniowe jak: Afik, Agri Trap, Emulpar 940 EC,Siltac EC. działające mechanicznie i fizycznie wspomagające ochronę.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Kylo , w takich temperaturach jak są obecnie , Karate Zeon , nie bardzo zadziała na cokolwiek .
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

ekopom pisze:Według programu ochrony milin, w tym czasie stosować na odpowiedzialność użytkownika można zastosować Arakamik 018EC (0,5 l/ ha) : Safran18 EC (0,5 l/ ha).
Oraz preparaty powierzchniowe jak: Afik, Agri Trap, Emulpar 940 EC,Siltac EC. działające mechanicznie i fizycznie wspomagające ochronę.
Dwa pierwsze niedostępne dla plebsu. Wziąłem Emulpar ale jest trochę drogi. 12 zł za 3 litry oprysku to kosmos. Nie opryskałem dokładnie sześciometrowego rzędu. Mam mydło sodowe, które do pewnego stopnia sprawdzało się na mszycach. Na przędziorki też pomoże? Ktoś próbował? W ogóle to trudno dotrzeć do wszystkich liści od spodu.
Krzysiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”