Czerwona nitkowatość i różowa plamistość trawy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
wiesiu2000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 cze 2009, o 11:46

Czerwona nitkowatość i różowa plamistość trawy

Post »

Witam

Mam problem z czerwoną nitkowatością traw. Nie wiem jakiego preparatu użyć aby się jej pozbyć. Słyszałem trochę o siarczanie miedzi w małych stężeniach, ale nie chcę go używać dopóki nie będę pewny, że zadziała akurat w tym przypadku.

Czy ktoś z was spotkał się z tą chorobą trawy i wie jak z tym "czymś" walczyć?
Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki

pozdrawiam
Wiesiu
wojo40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 kwie 2010, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa - Czerwona nitkowatość traw

Post »

Dołączam się do pytania , na 3-letnim trawniku od prawie roku występują klasyczne objawy czerwonej nitkowatości trawy (przy wilgotnej pogodzie widoczne kępki różowej grzybni), kilkakrotna aeracja , wertykulacja nie pomaga , zastosowałem się do porad odnośnie proporcji składników nawozowych i nic , proszę o pomoc!

pozdrawiam wojo
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Trawa - Czerwona nitkowatość traw

Post »

Na moim trawniku, jesienią ubiegłego roku również pojawiały się miejsca na trawie pokryte różową pleśnią. Miejsca z pojawiającą się różową pleśnią miejscowo opryskiwałem środkiem grzybobójczym TOPSIN , robiłem to wiele razy( nawet dając troszeczkę większe, niż zalecają stężenie) , zawsze opryskiwałem tylko miejsca z różową pleśnią i do końca jesienią znikły naloty pleśni połączone z gniciem trawy. W tym roku nie zaobserwowałem pojawienia się na trawniku pleśni koloru różowego.
wojo40
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 kwie 2010, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa - Czerwona nitkowatość traw

Post »

No to jadę po Topsin! Dzięki za radę
RedBool
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 wrz 2019, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawa - Czerwona nitkowatość traw

Post »

Chyba mam to samo. Ktoś może potwierdzić czy to na pewno to?

Obrazek
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Trawa - Czerwona nitkowatość traw

Post »

U nas to odwieczny problem...
Przyczyną tych chorób są niedobory azotowe i chłodna, wilgotna pogoda.
Do zwalczenia potrzebne nam są fungicydy np. Amistar 250SC
Pozdrawia cynia
Al_Capo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2020, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Choroba ?

Post »

Proszę o pomoc jakieś dziadostwo dość szybko rozprzeszczenia się na trawniku ktoś mi powie co to ?

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Choroba ?

Post »

To może być czerwona nitkowatość trawy.
Gaary89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lip 2020, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawa z siewu, czy wszystko ok?

Post »

Witam, przejrzalem na forum setki postow apropos trawy i problemow z nia, ale chcialbym abyscie mi pomogli z moim przypadkiem, ale od poczatku... 16 maja zasialem trawe (przed siewem przygotowanie podloza wg wskazowek z forum) siana trawa to Substral samozageszczajaca renowacyjna 3kg. Po tygodniu trawa zaczela wschodzic, po okolo 3 tyg-miesiacu dosialem kolejne 3kg i dodatkowo na ziarenka wysypalem 8 workow najtanszej ziemi ogrodowej z torfem. Niestety ziemi mialem za malo i pokrylem nia tylko polowe trawnika, na koniec wszystko zwalowalem. Po jakims czasie okazalo sie, ze na czesci na ktorej ziarenka byly przysypane ta ziemia z workow trawa ladnie sie zagescila i rosnie o wiele szybciej niz ta druga strona, ktora nie byla przykryta dodatkowa ziemia. Oprocz tego na tej czesci bez ziemi sa liczne braki i trawnik robi sie czerwonawy. Nie wiem czy to jakies chorobsko, czy trawa zaczela gnic od zbyt intensywnego podlewania (wody nie zalowalem, momentami robily sie kaluze). Wisienka na torcie jest multum chwastow (tymi akurat sie nie przejmuje bo mam juz odchwaszczacz + nawoz substrala 2w1 lecz czytalem, ze w roku wysiewu nie wolno stosowac chemii, uzyje w przyszlym). Mam zamiar kupic kolejne 3kg nasion i z 10 workow tej ziemi z torfem, dosiac i obsypac ziemia ta czesc, ktora ma wiele brakow i zaczyna robic sie czerwona. Moze ktos podpowie, czy ten czerwony kolor lodyg wrozy cos zlego? Co powinienem teraz zrobic? Czekac, siac, nawozic, pryskac? Troche sie rozpisalem ale chcialem jak najdokladniej opisac moj przypadek. Zalaczam zdjecia miejsca ladnie zageszczonego, tych wybrakowanych miejsc z czerwonymi lodygami i 2 zdjecia calosci, z roznych perspektyw. Mam nadzieje, ze zrozumiecie cokolwiek w tym monologu i doradzicie co robic, Dzięki!

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Trawa z siewu, czy wszystko ok?

Post »

Wygląda na to,że trawnik został założony na nieprzygotowanym podłożu a uboga gleba wspomaga nie wzrost trawy lecz szerzenie się patogenów. Wg. mnie to czerwona nitkowatość trawy . Brakuje mu składników odżywczych - zwłaszcza azotu. Proponuję oprysk środkiem p.grzybicznym np. Topsinem i za kilka dni np. dobre nawożenie np.Hydrocomplex Yara Mila.
Warto zainwestować bo przyniesie to dobre korzyści.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Gaary89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 lip 2020, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa - Czerwona nitkowatość traw

Post »

Dzięki za odpowiedz, a wiesz moze jakie sa proporcje rozcienczania topsinu do trawy? Znalazlem proporcje do kazdej mozliwej rosliny ale do trawy nie :(
chomiczydlo7777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 sie 2020, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa - Czerwona nitkowatość traw

Post »

Witam,

posiadam pewnie problem z moim trawnikiem. Trawnik założony około 3 lat i w tym roku ze względu na opady deszczu wydaje mi się że rozprzestrzeniła się czerwona nitkowatość trawy. Rano po podlewaniu potrafią nawet wyrosnąć małe grzybki.
Zakupiłam preparat - Środek Grzybobójczy Guard 20 g Target do Trawnika. Chciałabym opryskać nim cały trawnik a potem wysypać nawóz.

Zakupiłam jeszcze preparat Aerator W Płynie Do Trawników 600ml TARGET i ciekawa jestem w jakim czasie mogę go użyć. Czy przed nawożeniem czy po?
Może ktoś zwalczył czerwoną nitkowatość trawy i może ma lepsze wskazówki niż to co opisałam powyżej.


Dzięki za odpowiedź!
FOGPB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 lip 2021, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychają trawa i mikro ćma

Post »

Dzień dobry, od jakiegoś czasu wysycha nam część trawnika mimo że trawnik jest równomiernie nawożony i podlewany. Dzisiaj z małżonką w trawie zauważyliśmy coś co udało nam się identyfikować jako mikro ćmę.

Uprzejmie proszę o potwierdzenie czy faktycznie dobrze znalazłem oraz jak zwalczyć.

Pierwsze zdjęcie pokazuje to co znalazłem w internecie a kolejne to co mam w trawie oraz jak wygląda trawa

Zdjęcia dostępne na One Drive:

https://1drv.ms/f/s!AmrVz974rCXugal7TdYEVKZRaiiaNw
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”