Bawełnica

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
lukwych
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 cze 2008, o 13:35

Bawełnica

Post »

Rok temu pojawiła się tak narośl na Jabłonce ale to było mało niezauważalne. Natomiast w tym roku jest tego okropna ilość cała jabłonka jest oblepiona i dosyć tego to obok mam drugą jabłonkę i przeżuca się to na tą drugą jabłoń. Co mam zrobić opryskiwałem decisem, miedzianem i nimrodem. Nie mam pojęcia co to jest obciąłem już większość gałęzi żeby na tą drugą jabłonkę to się nie przeniosło. Poniżej są zdjęcia tego czegoś. Bardzo proszę o jakąś radę czym to spryskać, co z tym zrobić.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To bawełnica korówka, usuń z gałęzi ręcznie jakąś szczotką a następnie bardzo dokładnie opryskaj Pirimorem 500 WG po pięciu dniach powtórz oprysk. :D
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Bawełnica

Post »

Mój wiąz niestety też choruje i to bardzo.
Na liściach są takie galasy.

Obrazek Obrazek

Ze stronki polecanej przez Carya wynikałoby, że sprawcą u mnie jest Bawełnica wiązowo-zbożowa,
a u Ciebie Bawełnica wiązowo-turzycowa.

Zwalczanie. Począwszy od jesieni (po opadnięciu liści) aż do wiosny (do momentu pękania pąków), pnie i konary drzew, na których żerowały mszyce w okresie wegetacji, należy opryskiwać preparatem olejowym Promanal 60 EC (2%) lub zoocydem o działaniu kontaktowym, najlepiej z grupy pyretroidów (np. Fastac 10 EC ? 0,02%).
W okresie wegetacji do zwalczania mszyc zaleca się preparaty o działaniu układowym lub gazowym (np. Mospilan 20 SP ? 0,01%).


Tylko kurcze jak opryskać całe wielkie drzewo?! A muszę coś zrobić, bo jak tak dalej
pójdzie, to drzewo za 2-3 lata padnie. :(
Pozdrawiam serdecznie
Ula6
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 mar 2009, o 09:06
Lokalizacja: łódź

Bawełnica korówka

Post »

Witam, moja stara jabłonka nabyła bawełnicę korówę . Pomóżcie jakimi środkami chemicznymi się To leczy i kiedy je zastosowac ;:14
pershing
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 lut 2010, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: bawołnica karówka

Post »

Na bawełnice nie działa Pirimor jak na inne mszyce najlepiej zastosować środek Actara.
Ula6
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 mar 2009, o 09:06
Lokalizacja: łódź

Re: bawołnica karówka

Post »

dziękuję, a kiedy robi się oprysk ?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: bawełnica korówka

Post »

pershing pisze:Na bawełnice nie działa Pirimor jak na inne mszyce ...
Działa jak najbardziej, tylko w wyższej dawce (Pirimor 500 WG - 0,75 kg/ha). Zabieg wykonujemy po zauważeniu pierwszych kolonii. Zwykle ten okres to koniec kwitnienia - już po opadnięciu płatków kwiatowych (ok. tygodnia). Dlatego powinno się w tym czasie przejrzeć bardzo dokładnie pnie, konary i odrosty korzeniowe drzewek. W razie konieczności zabieg powtarzamy w czasie wzrostu zawiązków (już po opadzie czerwcowym), pamiętając o karencji środków (w tym okresie lepiej zrezygnować z Actary w przypadku jabłoni letnich). I po raz trzeci, w przypadku wystąpienia mszyc - już po zbiorze owoców.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Basia124
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lip 2012, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Biała pleśń na pniach jodeł + zdjęcia

Post »

Witam, ostatnio zaobserwowaliśmy białą pleśń na pniach jodeł. W dodatku nie tylko w jednym miejscu na działce. Pojawiła się tylko na iglakach. Szukaliśmy różnych informacji na ten temat, ja znalazłam podobny temat na tym forum z 2008 roku jednakże nie znalazłam żadnych konkretnych bądź pomocnych informacji, gdyż nie bardzo było wiadomo co to jest.
Pomocy!
Obrazek
Obrazek
Obrazek
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Biała pleśń na pniach jodeł + zdjęcia

Post »

Wygląda jak bawełnica korówka. Trzeba opryskać mospilanem .
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Bawełnica korówka na oliwce?

Post »

Witam!

4 dni temu na oliwce pojawiły się takie białe kłaczki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oliwka stoi w nieogrzewanym pomieszczeniu, jest doświetlana i ogólnie całą zimę miała się bardzo dobrze.

Czy to jest bawełnica korówka? Jeśli tak, to w jaki sposób najlepiej ją zwalczać?
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Bawełnica korówka na oliwce?

Post »

Pelidea

Bawełnicę w roślinach doniczkowych można zwalczać środkiem Agricolle spray lub koncentrat. To środek naturalny.


Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Bawełnica korówka na oliwce?

Post »

Usunęłam najpierw co się dało z drzewka i wykonałam oprysk. Chwilowo nie widać robali. Natomiast na gałązce po dwóch dniach pojawiła się taka hm... glazura? Taka sama jak ta na drugim zdjęciu jeszcze sprzed usunięcia bawełnicy. Nie jest to mokre, nie lepi się. Czy ktoś ma jakiś pomysł co to może być?
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Czym to zwalczyć? jakiś topsin były pod ręką. Co jest przyczyną? Są to stare jabłonki
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 6 cze 2016, o 17:23 przez Karo, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Proszę o zdania z wielkich liter.
pozdrawiam, WW
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”