Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
sullifan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2019, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Post »

Witam

Mój wiąz cierpiał na bawełnice wiązowo zbożową i został opryskany jakieś 2 tygodnie temu MOSPILANEM, po tygodniu zaczęły mu żółknąć liście i opadać, na żółtym tle liścia pojawiają się ciemne plamy jak na zdjęciu - co to może być? Jak działać? Czy może to być skutkiem zbyt dużej dawki oprysku?

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
iksdude
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 lip 2019, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziury w liściach - wiąz Camperdownii

Post »

Dzień dobry,

Z góry zaznaczam, że kompletnie się nie znam na ogrodnictwie i dopiero zaczynam swoją przygodę :) W dniu wczorajszym posadziłem dwa wiązy, szczepione na wysokościu ok 240 cm, zakupione w szkólce. Mają identyczne objawy jak na powyższych zdjęciach. Czy powinienem go czymś teraz spryskać? Czy może dopiero na jasień lub wiosnę? Jak temu zapobiec na przyszły sezon :)

Z góry dziękuje za odpowiedź!

uluru75 pisze: Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
sullifan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 cze 2019, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Post »

Czy jest ktoś w stanie pomóc?
Liście żółkną pod korona drzewa, te na górze są zielone bez zastrzeżeń, codziennie zbieram po kilkadziesiąt liści
Gleba gliniasta, wymieszana z gleba lekką
Podlewanie co 5-7 dni, stanowisko słoneczne przez cały dzień

Wiąz był przycinany na początku czerwca, chwilę po tym zaczął gubić liście. Następnie spryskany Mospilanem na bawełnicę, która się pojawiła (teraz już jej nie ma). Nawożony na początku roku biohumusem.

Nie wiem co mam robić...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Chmielok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 kwie 2020, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Post »

Ponad tydzień temu zasadziłem jednorocznego wiąza, wyrośniętego z ziarna.
Do czasu przesadzenia rósł bardzo prężnie, teraz jednak liście zmieniły kolor z zielonego na brązowy.
Domyślam się, że to oznaka albo zbyt mocnego podlewania, albo niedostatecznego, ale nie wiem którego konkretnie.
Ząłaczam zdjęcie liści poniżej:
Obrazek
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Post »

Hej Karo , czy ty uratowałas tego swojego wiąza ? Trochę czasu upłyneło :) Ciekawa jest jak wynik twojej pracy :)


Tak Agrażko, uratowałam go. :D
Zdecydowanie pomogło przesadzenie go i mimo permanentnej suszy rośnie pięknie :wit /K
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Anica16
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 sie 2020, o 12:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Chorujący wiąz.

Post »

Witam. Proszę o pomoc. Jesienią zeszłego roku posadziłam wiązy szczepione na pniu wysokie 2m. Ładnie się przyjęły ale od czerwca zaczęły marnieć. Liście bledną, pojawiają się żółte na dodatek na jednym utworzyła się dziura w pniu niedaleko miejsca szczepienia. Robiłam oprysk Mospilanem i Topsinem dziurę zabezpieczyłam fitoplastrem. Co jeszcze można zrobić żeby je uratować??
Obrazek

Obrazek
Ewka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 mar 2020, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Post »

Witam. Mam w ogrodzie dwa wiązy. Od kilku tygodni brązowieją im liście, a pod spodem są jakieś białe plamki. W zeszłym roku było podobnie ale już w połowie lata zaczęły brązowieć liście, w tym roku myślałam już że przeszło ale jednak trochę później, ale robi się to samo. Czy ktoś może i pomóc i potrafi powiedzieć co to jest? Czym pryskać i kiedy? Czy to może jest holenderska choroba wiązów?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Witam,
Powielam pytanie, czy komuś udało się ustalić co to za cholerstwo jest powyżej i jak z tym walczyć? :(
tlenowiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 gru 2019, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Post »

Witam,
Mam dokładnie to samo na swoim wiązie i też nie wiem co to jest. Czy udało się Pani coś ustalić?
virt032
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 cze 2021, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Post »

Witam,

proszę o pomoc w rozpoznaniu problemu. Wiąz zaczął się "psuć" jakieś 3-4 tygodnie temu.

pozdrawiam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
adamsko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 paź 2021, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wiąz Camperdownii - nietypowa choroba? Prośba o pomoc

Post »

Witam bardzo proszę o poradę w sprawie obumierania liści na opisywanym Wiązie Camperdownii. Zakupiony 3 lata temu rósł sobie spokojnie, aż dopadło go coś takiego jak na zdjęciach. Drobne białe plamki lub jaja? a potem obumieranie i czernienie liści. Szukałem podobnych objawów na google i w innych miejschach ale dokładnie takiego przypadku nie znalazłem. Proszę o poradę.


Obrazek

Obrazek
tlenowiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 gru 2019, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Post »

Witam,
trochę odgrzeję temat ale czy udało się Panu zdobyć info co dolegało liściom? Takie same objawy miałem przez ostatnie dwa sezony jesienią (od końca września). Niczego nie ustaliłem co to może być.
adamsko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 paź 2021, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Post »

Witam niestety nikt nie udzielił odpowiedzi. Jest koniec czerwca i znów zaczęło coś atakować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jerry56
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 sie 2022, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wiąz (Ulmus) choroby,szkodniki,co mu dolega?

Post »

Mam podobny problem z moim wiązem karłowym. Liście usychają na potęgę. Ma on już kilka lat i w zeszłym roku mi się już nie podobał ale na wiosnę i do czerwca był cudny. Na fotkach widać coś na kształt mszyc. Szkoda mi go bo się dobrze komponuje przy oczku. Czym można by go profilaktycznie opryskać?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”