Klon - choroby pnia, kory

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Szkodniki Klonu

Post »

Ale najpierw mróz musi uszkodzić korę , a później dopiero wchodzą robale . Na pewno uszkodzenie to masz ze strony południowej .
Na klonach palmowych jest podobnie ,ale to już choroba grzybowa , zgorzel pędów która objawia się czarnieniem kory i przeważnie robi się z dużej wilgotności .Straciłam tak 3 klony rosnące obok siebie .

Beata
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Szkodniki Klonu

Post »

Dzisiaj W Mai było o tej chorobie , zgnilizna podstawy pnia . Też wcześniej mieli chorego klona palmowego a teraz duża katalpa do wycięcia , bo liście miała zredukowane i nic nie było widać . Fachowiec postukał w pień i w jednym miejscu naciął korę a tam czarny pień . U mnie teraz podobnie stało się z klonem Royal Red . Uszkodzenie mrozowe leczyłam od wiosny a w poprzednim tygodniu patrzę a tu kora popękana i widać czarne łyko .Wszystko zdarłam , popryskałam środkiem grzybobójczym , choć pewnie niewłaściwym i na to maść ogrodnicza . A klon ma z 10 lat i z 5 metrów . Mam jego siewki ,ale i tak by mi go było szkoda a już w tamtym roku pożegnałam 17 letniego Klona palmowego Atropurpureum

Beata
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Klon - choroby pnia, kory

Post »

Witam. Proszę o identyfikację choroby mojego klona zwyczajnego w odmianie czerwonolistnej.

Pod koniec lata obrzeża liści zaczęły zasychać i opadać, a w czasie zimy zauważyłem dodatkowo pęknięcia i odchodzenie kory.
Cześć gałęzi musiałem usunąć, klon żyje aczkolwiek jest w stanie średnim. Małe liście i rzadko osadzone na łodydze.
Pare lat temu miałem dokładnie taki sam problem z innym klonem, teraz jest w porządku. Klon nie był nawożony od 4 lat.

Jak postępować i przede wszystkim jak uniknąć tego zagrożenia?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
termi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 kwie 2020, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Klon - choroby pnia, kory

Post »

Witam,klon czerwony tak nam choruje.Może ktoś podpowiedzieć co to może być i jak to leczyć ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
byku2004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 lip 2021, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroby Klonów

Post »

Witam Serdecznie wszystkich forumowiczów .Przeglądałem posty na forum ale niestety nic nie znalazłem na temat chorób klonów.Jako że nie jestem wytrawnym ogrodnikiem postanowiłem poradzić się ekspertów.A więc przejdę do sedna sprawy otóż posiadam kilka klonów z tzw.samosiejek.I wszystko było by fajnie do wczoraj kiedy zauważyłem na klonie dwa miejsca pniu .Pierwsze około 50 cm nad ziemia,drugie około metra gdzie dotykając kory masz wrażenie że kora jak by jest miękka i wydobywa się z pod niej brązowy płyn bez zapachu.Dodam kilka zdjęć ,być może ktoś się już z tym spotkał.Dodam jeszcze że ogólnie drzewo nie wygląda po liściach aby coś się działo złego.Bardzo Dziękuje za info .
Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Klon - choroby pnia, kory

Post »

Rosną sobie obok siebie trzy klony drumondi, a tylko na środkowym pojawiły się nawet nie wiem kiedy, dziwne narośla jak na zdjęciach poniżej.

Obrazek

Obrazek
Czy powinienem się bać. Bardzo proszę o pomoc.
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Klon - choroby pnia, kory

Post »

Wygląda na gruzełka cynobrowego
Awatar użytkownika
andrzej1050
500p
500p
Posty: 615
Od: 4 lip 2007, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Klon - choroby pnia, kory

Post »

Dzięki za szybką odpowiedź. Czy, jak czytałem o tym paskudztwie, oprysk Topsinem wystarczy, czy trzeba drzewo ciąć. Obok rośnie śliczny duży żywopłot ligustrowy i po obu stronach podobne klony, ale niezarażone. Domyślam się, że opryskać trzeba wszystko? A co z cięciem?
Serdecznie pozdrawiam
Andrzej
LukaszZd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 cze 2022, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Klon - choroby pnia, kory

Post »

Bardzo proszę o pomoc
Usycha lub mi usechł mój klon japonica.
Od dołu puszaczaja nowe liscie, zaraz przy ziemi
Ale będę na górze sa z plamami czarnymi
Zobaczcie prosze na zdjecia i powiedzcie co z tym zrobic prosze

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”