Rdza i inne choroby gruszy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: czarne liście na gruszy

Post »

Godfather

Trudno powiedzieć jak to zwalczać. U siebie niemal wykarczowałem /zostały pieńki/ obcinając nawet pozornie zdrowe fragmenty porażonych grusz i jabłoni, zabezpieczałem maścią na bazie miedzi i opryskiwałem na przemian octanem wapnia i herbatką tymiankową prawie bez rozcieńczania. Wiosną w fazie różowego/białego pąka środkiem miedziowym i powtórka OW i HT. W ten sposób udało się, nie wiem na jak długo.


Pozdrawiam, Francik
Francik
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: czarne liście na gruszy

Post »

Hmm no to nie wiem co ja mam zrobić. Grusze mam od kilku miesięcy. Więc jak mam ją wyciąć to już lepiej całkiem ją wywalić i kupić nowe. Z drugiej str co mi to da jeśli kupie nowe a znów złapią tą chorobę.
pawelo73
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 paź 2014, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: czarne liście na gruszy

Post »

Witam
Miałem podobny problem z gruszą w donicy, od początku sezonu miała małe częściowo poczerniałe, liście tak że myślałem, że padnie. Zastosowałem opryski preparatami grzybobójczymi ogólnie dostępnymi (miałem jakąś mieszankę pozostałości po preparatach na mączniaka jabłoni i kędzierzawość liści). Ale co najważniejsze znacznie znamienniejszy częstotliwość podlewania :!: . W połowie sezonu grusza odbiła (część poczerniałych liści została co widać na zdjęciu). W tej chwili znowu pojawiło się kilka na szczęście małych ciemnych plamek (po zbyt obfitych podlewaniach) więc jestem pewnie że tu tkwi problem :idea: Należałoby zadbać o zmniejszenie wilgotności podłoża, albo jego większą przepuszczalność. Poza tym nie wydaj mi się żeby to była zaraz ogniowa, po zarazie liście robią się brązowe a nie czarne, a dopiero potem ciemnieją, wysychają i skręcają się (tak to przynajmniej wygląda na zdjęciach w google :).

Obrazek

Obrazek
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Zaraza ogniowa na gruszy

Post »

Witam
W zaszłym roku na gruszy miałem zarazę ogniową grusze wyrzuciłem i spaliłem. Na ich miejsce posadziłem dwie nowe. I tu rodzi się moje pytanie czym i kiedy powinienem zacząć pryskać grusze aby znów nie dostały zarazy?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: zaraza ogniowa na gruszy

Post »

Matuszka Unia wycofała środki miedziowe do walki z zarazą ogniową . http://www.ogrodinfo.pl/ochrona-roslin/ ... zwalczania . Przeczytaj do końca. :wit
jagusia111

Re: zaraza ogniowa na gruszy

Post »

Miedzian od wczesnej wiosny i jesienią po zbiorach.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: zaraza ogniowa na gruszy

Post »

I lustracja potencjalnych nosicieli choroby w otoczeniu. ;:224
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

grusza konferencja

Post »

Witam.Mam pytanie . Mam dwa drzewka grusz , Konferencję i Gen. Leclerc . Pięknie kwitły ale coś je dopadło i nic z nich nie będzie . Zawiązki zrobiły się czarne a na szypułkach jest taki nalot jak przy szarej pleśni. Może ktoś coś podpowie co to może być . Wspomnę
że grusze kwiły po przymrozkach kwietniowych tak więc raczej przemarznięcie odpada.Pozdrawiam.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Gruszka 'Konferencja '- choroby

Post »

W jakim wieku są drzewka? Jeśli mają mniej niż 10 lat zwyczajnie nie zawiązały.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Gruszka 'Konferencja '- choroby

Post »

Bedani

Szara pleśń. Infekcja przez kwiaty, a grzybnia przerasta dno kwiatowe.


Pozdrawiam, Francik
Francik
jagusia111

Re: Gruszka 'Konferencja '- choroby

Post »

Też podejrzewam brak zawiązania. W tym roku mimo obfitego kwitnienia w moich stronach wszystko się sypie. Z jabłoni i gruszy zostaje po jednym owocu z kwiatu centralnego, czereśnie opadają niezawiązane, a o śliwach to nawet nie ma co wspominać.
robertoli34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 kwie 2012, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: choroba gruszy

Post »

Zaraza ogniowa
jagusia111

Re: Zaraza ogniowa gruszy

Post »

A czy końce pędów zawijają się jak pastorał i obsychają. Jeśli to zaraza ogniowa to obrywanie liści nic nie pomoże. Trzeba wycinać gałęzie ponizej miejsca zarażenia. Gałęzie, które zaraza zaatakowalaby w ubieglym roku w tym roku byłyby już suche do wycięcia. Na zarazę jedynie zapobiegawczo miedzian od wczesnej wiosny. Teraz powycinać zarażone gałęzie i miedzian w dawce 0,75 kg/ha. Najwyżej trochę ordzawi owoce, ale na gruszy to wielką wadą nie jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”