Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  
Autor Wiadomość
gienia1230
 Tytuł: Re: Huba na jabłoni.
PostNapisane: 24 lis 2013, o 10:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Tak jak Drako próbowaliśmy ratować śliwę w roku ub. Niestety w tym roku pojawiło się jeszcze więcej owocników czyrenia i 2 tyg. temu Jojo poszła pod siekierę. To już druga śliwa na działce zaatakowana przez hubę i wycięta. Drzewka z hubą nie da się uratować, owocniki trzeba szybko odcinać i palić, zarodniki się rozsiewają, są w ziemi. Czekam teraz, które drzewko następne? Tolar? A może za lat parę świeżo posadzona na drugim końcu działki młodziutka, nowa
Jojo?
viewtopic.php?f=34&t=4956&start=490

Suszek
PostNapisane: 24 lis 2013, o 11:38 
100p
100p

1 szt.
Dziękuję Ci za odpowiedź. Zaczyna to przypominać zabawę w rosyjską ruletkę :( Czy w przypadku tego młodszego (rocznego) drzewka to co zrobiliśmy - czyli wycięcie z okładem i zasmarowanie - nie pomoże? Pod korą nie było/nie zauważyliśmy śladów zgnilizny drewna, owocniki były świeże, dopiero co wyszły - może jest jakaś nadzieja (podobno umiera ostatnia, czyli razem z drzewkiem w tym wypadku)?

Ps. to może być istotne: tę brzoskwinkę sadziliśmy już po cięciu więc na papierówce nie było już konaru z hubą. Zarażenie mogło pójść dopiero tej jesienie, chyba że przypadkiem zasadziliśmy ją tam, gdzie padły zarodniki z tego wyciętego konaru, np. poprzedniej jesieni.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

gienia1230
PostNapisane: 24 lis 2013, o 14:13 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Około 7 lat temu w ten właśnie sposób: czyli wycięłam, dokładnie wyskrobałam specjalnym haczykowatym nożem do kopyt (z zapasem) owocniki huby, pojawiły się w pierwszym rozwidleniu konarów przy pniu - też nie widziałam wtedy grzybni, zasmarowałam pastą ogrodniczą z domieszką miedzianu- aż było niebiesko. To była renkloda Althana, ale huba była inna- biała i chyba mniej zjadliwa od czyrenia śliwowego. Śliwa żyła jeszcze 5 lat, nawet owocowała, niezbyt obficie ale można było pojeść. Powoli obumierały całe konary, malutkie hubki pokazywały się w różnych miejscach na drzewie i gdyby nie budowa domku (przeszkadzała) może pożyłaby jeszcze ze 2 lata.

Suszek
PostNapisane: 24 lis 2013, o 16:16 
100p
100p

1 szt.
Cóż czyli wóz, albo przewóz. Ja nie tyle wyskrobywałem, co wyciąłem z ponad centymetrowym naddatkiem fragment drzewa wokół huby.
Postanowiliśmy z tego wszystkiego , że w najbliższym czasie pod siekierę (stwierdzenie z racji rozmiarów przesadzone) pójdzie wisienka (ta 3m od brzoskwini) oraz fragment papierówki poniżej ostatniego zauważonego w tym roku owocnika.

Jeśli gdziekolwiek jeszcze na papierówce pojawi się jakiś owocnik, to się z nią pożegnamy natychmiast.
Brzoskwinkę postanowiliśmy uratować - tzn. spróbować, bo szkoda drzewa i tak po cichu liczę, że jednak udało się wyciąć zarazę i takie tam (wiadomo wola życia rośliny to medycyna bywa bezsilna :)). Napiszcie jak widzicie taką koncepcję. Ja z kolei napiszę (oczywiście w stosownym czasie) jak udał się eksperyment.

I koniecznie trzymajcie kciuki za naszego małego saturna
:uszy

Drako
PostNapisane: 24 lis 2013, o 21:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
O matko, mój grzyb wygląda identycznie jak u Gieni. Niedaleko rosną 3 starsze jabłonki i brzoskwinie, byłoby krucho gdyby coś się przeniosło...
Jak można by zdezynfekować ziemię wokół drzewa? Zwapnować jeśli odczyn nie wzrośnie drastycznie?

gienia1230
PostNapisane: 25 lis 2013, o 09:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Istnieje taki bakteriobójczy (i grzybobójczy chyba też) preparat AGRIGERM (polecony przez fito...... coś tam, coś tam), chciałam nim unicestwić bakteryjną cętkowatość pomidora w glebie. Zlałam ogródek roztworem tak jak pisało w ulotce, niestety nie utłukło tej bakterii. Pojawiła sie na pomidorach, widocznie nie zadziałało.
Tu musi się wypowiedzieć znawca ! Eksperymentowania na własną rękę nie polecam, można wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Chociaż w przypadku grzyba powinno być łatwiej to jednak boję się, że zniszczymy glebę
Darbo, trzebaby poczytać czy czyreń śliwowy atakuję też jabłonie czy tylko śliwy .

sylwana85
PostNapisane: 11 lis 2014, o 07:23 
500p
500p

1 szt.
Odświeżam wątek właśnie zauważyłam huby na mojej lekko chorującej parę lat czereśni obok na wiśnie też pojawiła się huba a co najgorsze na mojej trzyletniej młodej brzoskwini która co prawda ma biały miąższ i lekko gorzkawe owoce ale na kompoty super tez dojrzałam dziś maleńkie huby. Obok mam cztery zdrowe drzewka i jakieś 8 metrów dalej młode nasadzenia 9 sztuk. Szkoda by mi było żeby zaatakowała huba wszystkie. Bi na to wygląda trzy juz porośnięte. Mimo ze co roku wapnuję trawnik i kompost wapnowany również i stosuję opryski i dodatkowo opryskuję gnojówkami z czosnku i pokrzywy. Czy lepiej wyciąć już teraz te drzewka ? W sumie założyłam sad ok 30 metrów dalej 16 drzewek w tym roku i te 9 jeszcze młodych jest na podwórku ale boję się że stracę więcej niż te trzy zaatakowane.

kuma
PostNapisane: 11 lis 2014, o 10:07 
Wyciąć, spalić, polać resztki randapem. Bo dziadostwo rozlezie się po innych drzewach.

sylwana85
PostNapisane: 11 lis 2014, o 18:37 
500p
500p

1 szt.
Kuma, ale jak patrzę wkoło u mnie las i takich hub mnóstwo takze myślę że i tak hak drzewko będzie słabe to zaatakuje je huba. Wycięłam dziś znaczy się sąsiad ;) mi dwa drzewka. Obie zaatakowane stare czereśnie postanowiłam oszczędzić po prostu mi ich szkoda zacznę walkę z hubami usunę i zasmaruję. Sprubuję dwa lata jak nie pomoże to niestety. A na moje młode drzewka po prostu opryski i każde cięcie będę smarowała pastą grzybobójczą

marcinpruszcz
PostNapisane: 11 lis 2014, o 18:55 
500p
500p

0 szt.
viewtopic.php?f=34&t=78677

kuma
PostNapisane: 12 lis 2014, o 00:52 
Nie pomoże, tylko ogień i randap.

sylwana85
PostNapisane: 12 lis 2014, o 19:54 
500p
500p

1 szt.
Marcinie wbijanie gwoździ to raczej sobie daruję ;) postaram się inaczej walczyć ;)

ERNRUD
PostNapisane: 13 lis 2014, o 22:22 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
sylwana: Wrzuć jakieś zdjęcia. Zobaczymy co to za hubka. Jeśli są małe owocniki to może być rozszczepka, co pozostawia jeszcze jakieś szanse na skuteczną chirurgię.

damek1718
PostNapisane: 30 gru 2014, o 12:13 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Ja na swojej starej papierówce też miałem grzyba, ale boczniaka. Wyrósł sobie w załamaniu na głównym pniu. Ogólnie jabłonka była schorowana, bo miała raka wiec potwierdza sie opinia, ze grzyby takie jak huba czy boczniaki atakują schorowane drzewa owocowe. Prędzej czy później dopadnie ją inne choróbsko.

Ja swoja papierówkę wyciąłem. Przez kilka lat wycinałem chore drewno z miejsca gzie rósł boczniak, ale on ciągle wyrastał. W końcu jabłonkę zaszczepiłem, a stara wyciąłem. I dobrze się stało bo uchroniłem inne drzewa przed rakiem, drzewo było wysokie i ciężko było dostać sie do owoców, a poza tym rosło na środku podwórka i strasznie śmieciło. Oprócz tego opadłe owoce zwabiały szerszenie i osy.

Reasumując, jeśli chcecie uchronić starą odmianę to szczepienie jest najlepsze.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 46 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości