Huba na drzewach

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huba na jabłoni.

Post »

Ja na swojej starej papierówce też miałem grzyba, ale boczniaka. Wyrósł sobie w załamaniu na głównym pniu. Ogólnie jabłonka była schorowana, bo miała raka wiec potwierdza sie opinia, ze grzyby takie jak huba czy boczniaki atakują schorowane drzewa owocowe. Prędzej czy później dopadnie ją inne choróbsko.

Ja swoja papierówkę wyciąłem. Przez kilka lat wycinałem chore drewno z miejsca gzie rósł boczniak, ale on ciągle wyrastał. W końcu jabłonkę zaszczepiłem, a stara wyciąłem. I dobrze się stało bo uchroniłem inne drzewa przed rakiem, drzewo było wysokie i ciężko było dostać sie do owoców, a poza tym rosło na środku podwórka i strasznie śmieciło. Oprócz tego opadłe owoce zwabiały szerszenie i osy.

Reasumując, jeśli chcecie uchronić starą odmianę to szczepienie jest najlepsze.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Huba na jabłoni.

Post »

Tak, bo silnie zaatakowane drzewo zawiera grzybnię huby wewnątrz całego pnia i konarów. Miejscowe usuwanie zgnilizny wiele nie da. Owocniki będą wyrastać z pozostałej grzybni. Można jednak ograniczyć chorobę, jeśli drzewo jest cenne, poprzez wycinanie owocników i impregnację środkiem penetrującym. Pomaga to przedłużyć kilka lat życie drzewa i zapobiega rozprzestrzenianiu się grzyba.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Huba na śliwie (Pniarek obrzeżony)

Post »

Z racji, że nie znalazłam podobnego tematu, bardzo proszę o pomoc w identyfikacji choroby 2 drzew na mojej działce :roll:

Pierwsze drzewo: śliwa renkloda w wieku ok. 30 lat. Na zdjęciu widoczne grzyby na pniu i konarach. Gałęzie są jakby omszałe. W zeszłym roku drzewo kwitło, jednak zielone, niedojrzałe śliwki pospadały, wyciekała z nich jakby przezroczysta substancja podobna do żywicy.
Zdjęcia drzewa:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugie drzewko: czereśnia, ma kilka lat; uszkodzona żyłką kosy spalinowej. Nie wiem czy ta rana była jakoś zabezpieczona, w każdym bądź razie na chwilę obecną pień wygląda na rozsadzony, widać żywicę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Działkę otrzymałam w tym roku, jestem laikiem, dlatego mam nadzieję, że w prosty sposób wytłumaczycie mi co powinnam zrobić...
Szkoda mi drzew, zwłaszcza starej śliwy, bo w latach świetności miała naprawdę fantastyczne duże, żółte, soczyste owoce w ogromnych ilościach (trzeba było podpierać gałęzie, bo się łamały pod ciężarem i ilością owoców).
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Choroby drzew owocowych

Post »

Pniarek obrzeżony to grzyb wieloletni przyrośnięty bokiem do drzewa (żywego lub martwego). Szerokość owocnika dochodzi do 40 cm, grubość do 15 cm. Starsze owocniki pokryte są twardą skórką barwy szarobrązowej z jaśniejszą strefą przyrostu. W czasie dużych upałów skórka ulega stopnieniu. W Polsce pospolicie występuje na drzewach iglastych (świerk, jodła). Czasem spotykany jest również na drzewach liściastych (np. brzoza, buk) i drzewach owocowych.

Obrazek

To grzyb niejadalny. Jest groźnym pasożytem drzew, powodującym brunatną zgniliznę drewna. Dawniej, pokrojony i rozbity na płatki owocnik służył do tamowania zewnętrznych krwawień. Tak przygotowany i wysuszony owocnik odznacza się znakomitymi właściwościami
Drzewo raczej stracone,grzybnia jest w drewnie.Na wiśni są wycieki gumy,rak bakteryjny.Ta rozległa rana może być zainfekowaną raną mrozową.Raczej za duża jak na skaleczenie żyłką.Leczenie zacznij od pomalowania tego miejsca roztworem miedzianu.Wiosną jak ruszą soki oczyść ranę i zamaluj pastą Funaben 03 PA lub farbą emulsyjną z dodatkiem 1% miedzianu.
Szamanka
1000p
1000p
Posty: 1049
Od: 4 maja 2008, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby drzew owocowych

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Faktycznie na śliwie to z pewnością pniarek, zdjęcie identyczne. Czy może się tym "zarazić" śliwa rosnąca obok?

Co do czereśni: czy raka bakteryjnego da się wyleczyć?
wydaje mi się, że może rana nie została właściwie zabezpieczona, dlatego wilgoć, deszcze, a potem mróz doprowadziły do rozsadzenia pnia, dlatego wygląda jak wygląda...
czy samym miedzianem należy je pomalować już teraz?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Choroby drzew owocowych

Post »

Możesz usunąć wycieki tej galaretki i zamalować roztworem miedzianu w dawce: płaska łyżeczka na pół szklanki wody.Te huby odetnij jak najbliżej pnia i też zdezynfekuj miedzianem.Możesz powtórzyć za kilkanaście dni .Odezwij się na wiosnę,jak ruszy wegetacja.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Choroby drzew owocowych

Post »

Brawo, to pniarek. :D I nie było to oczywiste, bo przecież to huba drzew iglastych. Pierwszy raz widzę na śliwie.
Moja sugestia jest taka, żeby chirurgię tych "pniarkowych" ran oprzeć na środkach penetrujących. Obrzeża należałoby pomalować funabenem i właściwie warto dodać do niego miedzianu. Przeschniętą tkankę drewna natomiast zaimpregnowałbym olejem do drewna lub drewnochronem.

W przypadku czereśni polecam dokładne wyczyszczenie i posmarowanie tak jak zalecił Kalo, ale z naniesieniem funabenu.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Choroby drzew owocowych (Pniarek obrzeżony)

Post »

Był temat o chorobach śliw.Nie pamiętam ,czy w 2013,czy 2014.Chodziło o srebrzystość liści.Na pniu pojawiły się białe owocniki,a spod kory już sypało się próchno.Nawierciłem kilkanaście otworów małej średnicy w pniu w miejscu owocników i po pół metra w górę i w dół. Zapuszczałem roztworem siarczanu miedzi ,łyżeczka na szklankę wody.Otrułem dziada(grzyba),bo więcej się nie pokazał.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Choroby drzew owocowych (Pniarek obrzeżony)

Post »

A śliwa jak? :)
W sensie żywotności?
Czyli nie wchodziłeś wcale w żywe drewno? Jak to tam wyglądało?

Pomyślę czy nie spróbować podobnej walki z czyreniem na mojej śliwie. Do tej pory skutecznie poradziłem sobie z owocnikami stosując na martwe drewno drewnochron.
Obrazek
Jednakże po drugiej stronie pnia pojawiły się martwice na zdrowej korze i tam wysypały owocniki. Wniosek taki, że impregnat zatruwa miejscowo, a grzyb znajduje potem wyjście w zdrowych tkankach. Zobaczymy jak poradzi sobie ten siarczan miedzi.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
marioo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 kwie 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie, Opatow

Re: Huba na śliwie (Pniarek obrzeżony)

Post »

Hej, mam podobny problem tylko na moreli, pomógł ten siarczan miedzi na owocniki na korze?
pozdrawiam, mario
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Huba na śliwie (Pniarek obrzeżony)

Post »

W końcu nie miałem kiedy tego zrobić. Ale póki co nie pojawiają się nowe owocniki. Na razie to zostawię.
A co u śliwy kaLo?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Huba na śliwie (Pniarek obrzeżony)

Post »

Przewróciłem jesienią . Dosłownie ! :;230 .Korzenie były spróchniałe.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Huba na śliwie (Pniarek obrzeżony)

Post »

;:170 Ani huby ani drzewa.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”