Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
ccdd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 5 mar 2019, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bluszcz - choroby liści

Post »

Dziękuję bardzo za szybką poradę. Spróbuje może faktycznie jeszcze odczekać, wiosna dopiero się zbliża. Sprzedawca poratował mnie taką informacją, że przez zbyt intensywne podlewanie mogły się sadzonki pozbyć azotu i fosforu, przez co zaleca zastosować już nawóz wiosenny lub uniwersalny zanim ruszy wegetacja.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz - choroby liści

Post »

Nie radzę stosować żadnych nawozów dopóki rośliny mocniej się nie ukorzenią i wyraźnie zaczną rosnąć, bo możesz je 'spalić'.Mój bluszcz ma betonowym ogrodzeniu ok.10 letni na gliniastej glebie nigdy nie dostał ani grama nawozu a szaleje, że już nie wiem jak go okiełznać.
Jegomosc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 maja 2019, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bluszcz na balkonie mocno brązowy

Post »

Witam,

Pacjent: bluszcz na balkonie w donicy. Niestety nir wiem, jaka odmiana. Do tego czasu pięknie się rozwijał i rósł. Teraz bluszcz mocno brązowieje. Liście praktycznie wszystkie są bardzo ciemne i zieleń jest juz w mniejszości pytanie, czy ti normalne, czy może wina podlewania albo czegoś innego?

Dzięki z góry za pomoc
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Post »

Chyba został przelany, albo ma słaby odpływ/drenaż.
Jegomosc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 30 maja 2019, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Post »

Da rade go odratować? Tak też myślałem dlatego ograniczyłem podlewanie ostatnio. Co prawda jest drenaż itp, ale trzeba przyznać, że często lane było. Co ile go podlewać?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Post »

Przesadź do bardziej suchej ziemi i mniejszej doniczki, dopasowanej do wielkości bryły korzeniowej.Podlewać jak ma sucho, trzeba palcem sprawdzać.
iwonkaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 kwie 2020, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Bluszcz Kolchidzki - choroba liści

Post »

Czy ktoś się orientuje na co choruje mój bluszcz, a może to taka jego uroda? Dzisiaj oberwałam 5 szt. z takim wybarwieniem (zdj), poza tym kilka młodych, świeżych listków, które wybarwiły się wcześniej na żółto odpadło. Czy to taka naturalna kolej rzeczy, że te listki się tak wybarwiają i odpadają?
Obrazek
kamilpz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2014, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Bluszcz i mrówki

Post »

Witam serdecznie, od kilku tygodni widzę na swoim bluszczu coraz więcej mrówek. Najpierw były pojedyncze, teraz jest ich już sporo i coś tam sobie robią na liściach. Wyglądają, jakby się opiekowały jakimiś larwami. Te jasne plamki na zdjęciach to jakby jakieś płaskie podłużne jajka. Łatwo je zeskrobać. Na pierwszym zdjęciu są te jajka trochę zeskrobane przeze mnie, na drugim liściu nic nie robiłem. Trzecie zdjęcie przedstawia uszkodzony liść. Nie wiem, czy to uszkodzenie ma jakiś związek z mrówkami, prawdopodobnie nie, ale zamieszczam do kompletu. Co to może być i co powinienem zrobić? Dziękuję za pomoc!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Immersed
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 maja 2021, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Choroba bluszczu

Post »

Witam :D , mam zapytanie odnośnie mojego bluszczu. Jest chory, jak go uratować? :cry: Co się z nim dzieje?
Obrazek

Obrazek
SlaskaPiwonia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 18 maja 2015, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy ten bluszcz jest do uratowania?

Post »

Czy ten bluszcz jest do uratownia?
Bluszcz rósł w donicy betonowej ale przy remoncie balkonu konieczne było jej wyburzenie. Donice trzeba było dosłownie rozwalić, korzenie były jakoś tak powrastane że duża część z nich została po prostu wyrwana. To co zostało wsadziłam do obecnej donicy ale bluszcz po kilku dniach usechł. Jak widać została jedna zielona gałązka.
Czy on odrośnie? Mam czekać czy całkowicie usunąć roślinę? Jeśli czekać to czy powinnam oberwać te wszystkie suche liście? Bo przyznam że wygląda to szpetnie.
Pozdrawiam
P.s. Przepraszam nie wiem dlaczego fotki są obrócone.
Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy ten bluszcz jest do uratowania?

Post »

Przytnij gałązki z suchymi liśćmi na ok 50cm, suche liście usuń, może coś z nich odbije jeśli nie są całkiem martwe.
bisfsm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 paź 2021, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Hedera helix bluszcz pospolity czerwone plamy

Post »

Jestem laikiem. Myślałam, że bluszcz będzie miał się dobrze na balkonie dzięki jego wytrzymałości. Balkon jest dobrze oświetlony, doniczki łapią deszcz. Ziemię kupowałam lub brałam zwykłą gdzieś z lasu. Pojawiły mi się takie czerwone plamki. Kupiłam go w lipcu. Jest młody. Tylko jedna sadzonka nie ma takich plam
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Post »

Pstrolistne odmiany akurat nie są zbyt wytrzymałe, na balkon lepiej wybierać zielone.Raczej nic mu nie jest, tak się czasami na niektórych stanowiskach przebarwiają te jasne plamy w czasie zimy, szczególnie u słabo ukorzenionych sadzonek uprawianych w donicach.W gruncie mniej reaguje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”