Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Bluszcz (hedera) choroby ,szkodniki

Post »

Wyszłam do ogródka przyciąć młodą hederę i zobaczyłam gałązki oblepione miękkimi czarnymi malutkimi kuleczkami - miękkie, w palcach rozcierają się na brązowo. Liście są lepkie i błyszczą w słońcu. Tak się na nią cieszę bo pięknie obrasta bramę do domu - co to może być? Czym to zwalczyć? :(
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Najprawdopodobniej szkodniki z rodziny czerwcowatych opryskaj preparatem Actellic 500 EC w dawce 5 ml. na 2 litry wody, po sześciu dniach oprysk należy powtórzyć. :D
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Bardzo dziękuję i od razu następne pytanie -czy możliwe że to samo "coś" zaatakowało rosę caninę - ma niektóre liście błyszczące a na innych po kilka maluteńkich białych przecinków
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możliwe ale wolałbym obydwie rośliny( z szkodnikami) zobaczyć do prawidłowej diagnozy. :D
Marzenna
50p
50p
Posty: 85
Od: 6 maja 2007, o 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

To robię zdjęcia i jeszcze dziś może uda mi się wkleić - bo boję sie, że zmarnieją mi w oczach.
Najdłuższa droga , najdalszy cel - zawsze należy zrobić pierwszy krok. A potem nie zapomnieć o następnych :)
babi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 17 lut 2009, o 02:00
Lokalizacja: UK

Bluszcz, co z nim nie tak?

Post »

Witam, jakiś czas temu przesadziłam bluszcz z podwórka do domu. Jednak nie było go zbyt dużo, więc postanowiłam skombinować jeszcze jedną gałązkę. Przyniosłam ją z parku i dosadziłam do tego poprzedniego. Jednak ta nowa gałązka jest w kilku miejscach porośnięta takimi jakby igłami :!: :?: Czy tak ma być, czy to jakaś choroba bądź robactwo? Może nie powinnam go była dosadzać do reszty bluszczu? Teraz boję się, że te "igły" przeniosą się na resztę...
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Bluszcz, co z nim nie tak?

Post »

babi pisze: Jednak ta nowa gałązka jest w kilku miejscach porośnięta takimi jakby igłami :!: :?:
a to nie są korzonki powietrzne?
babi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 17 lut 2009, o 02:00
Lokalizacja: UK

Post »

Nie mam pojęcia. A czy wyglądają one w ten sposób, że mogłabym je pomylić z "igłami"?
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

babi pisze:Nie mam pojęcia. A czy wyglądają one w ten sposób, że mogłabym je pomylić z "igłami"?
Hm... nie wiem. :)

Spójrz na zdjęcia na tej stronie (pierwsze po lewej):

http://www.fassadengruen.de/uw/kletterp ... u/efeu.htm
babi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 17 lut 2009, o 02:00
Lokalizacja: UK

Post »

Tak!! To coś takiego :) Cieszę się, że to jednak korzenie, a nie jakaś zaraz :D Dzięki za rozwianie moich wątpliwości :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Mam pytanie odnośnie bluszczu "Thorndale'.W zeszłym roku na nowo posadzonym( ok.1,5 m) pod koniec sezonu zauważyłam na listkach jakieś zniekształcenia jakby atak przędziorków czy coś, są jakieś skarlałe.Teraz zaczęły jakby zasychać, a może zmarzły?.Co to za choroba (szkodnik?), opryskiwałam pod koniec lata preparatem na przędziorka, ale czy to coś dało dopiero się okaże.Czy u kogoś coś takiego wystąpiło, bo słyszałam, że to powszechniejsza przypadłość :? Nie wiem czy obciąć te pędy :roll: :?:
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Ja również mam problem :(
Dwie zimy obeszło sie bez problemów.W zeszłym roku w końcu mocno ruszył a teraz sami zobaczcie:
Co mogło się stać?Czy przemarzł?Czy to jakaś choroba grzybowa(te liście w kropki)?
Bardzo proszę o pomoc.
Szkoda by 3 lata poszły na marne :roll:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Skoro po zimie tak wygląda to najprawdopodobniej przemarzł. Szkoda szkodą, ale można się było z tym liczyć- w końcu mieszksz w zimniejszej części kraju. Możliwe, że odbije, ale następna średnio-poważniejsza zima i znów czeka Cię ten widok.
Za to bardziej martwi mnie ten (chyba) cyprysik w tle na pierwszym zdjęciu.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”