Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 58, 59, 60, 61, 62  
Autor Wiadomość
kania
 Tytuł: Re: Problem z Tują
PostNapisane: 2 lip 2019, o 21:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Trzeba po prostu nową tuję wsadzić. Pewnie coś uszkodziło korzeń.

Agata69
 Tytuł: Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1
PostNapisane: 9 lip 2019, o 18:02 
100p
100p

0 szt.
Dzień dobry!
Proszę o informację, co dolega mojej thui szmaragd. Muszę powiedzieć, że to już trzecia thuja w ciągu ośmiu lat, która uschła właśnie w tym samym miejscu, jest to miejsce pod płotem, wiem, że w czasie budowy murków zostało tam trochę wapna i kamieni, ale przy wsadzaniu tej ostatniej thui, mąż wykopał metr ziemi, wybrał wszystkie kamienie i wsypaliśmy 50 l ziemi kwaśnej. Przez rok thuja miała się dobrze, wiosną podsypaliśmy nawozem i od miesiąca thuja zaczęła usychać, podlewamy ją jak jest bardzo sucho a teraz wygląda tak:

Obrazek
A tak wygląda całość

Obrazek
Muszę dodać że opryskałam ją Topsinem , tak poradził mi sprzedawca w sklepie ogrodniczym bardzo proszę o pomoc.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Karo
PostNapisane: 14 lip 2019, o 12:05 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Proponuję poznać uwagi dot. podłoża dla żywtoników zawarte w tym wątku
viewtopic.php?f=33&t=23445
Jestem przekonana,że to błędy uprawowe powodują, iż co pewien czas posadzona nowa w tym samym miejscu roślina marnieje.
Póki korzysta ze starych zasobów swojej bryły korzeniowej jest ok, potem pada.
Może zbyt szybko chcielibyście by dorównała starszym okazom i miejsce jest przenawożone?
Może drzewko bywa zalewane?
Musicie sami zastanowić się na czym polegają błędy w uprawie.

Przydatny będzie zapewne i ten temat
viewtopic.php?f=33&t=21945

❤ KaRolinki

dev33
PostNapisane: 25 lip 2019, o 19:39 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Cześć,
Jakieś 2-3tyg temu posadziłem tuje w doniczkach na balkonie. Ziemia kupiona specjalna do iglaków. Generalnie sprawdzam co dzień czy jest sucha jak jest to podlewam, czyli tak raz na 2-3 dni podlewam około 0.5l wody na każdą tuje. Niestety nie mam zielonego pojęcia o pielęgnacji takich tui i zauważyłem, że kolor gałęzi jest taki jak na zdjęciach. Czy powinienem podjąć jakieś akcje? Kupić nawóz itd?
https://imgur.com/a/LGgua8o

karolciaijacus
 Tytuł: Danice usychają - co robić?
PostNapisane: 19 sie 2019, o 13:45 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Pomożecie?
Posadzone 10 dni temu. Zasilone oscomote, duzo podlewane. Myślałam, ze stoją w wodzie, ale wykopałam i nie. Zaczynaja schnąc od góry. Czy to fytoftoroza?
Obrazek

selli7
 Tytuł: Re: Danice usychają - co robić?
PostNapisane: 19 sie 2019, o 20:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Wyglądają na zalane.Nawóz na start też mógł zaszkodzić, po posadzeniu w pierwszym sezonie lepiej nic nie dawać.

neutron
PostNapisane: 27 sie 2019, o 21:16 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
Witam
Zauważyłem dziś na szpalerze (ok 60sztuk) tui Brabant niepokojące pożółknięte czy tez pozasychane igły:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/ed2caf1bfb175f1d
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/be8ad9d33f98dc71
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/46f6f91f3e91ba1a

Tuje rosną już na tym stawisku blisko 2,5 roku - były sadzone już jako potężne blisko 2m okazy, bryły korzeniowe ok 40-50cm w (lnianych?) siatkach z grubymi oczkami.
Pierwszy sezon intensywne podlewanie co drugi dzień, drugi sezon (w zeszłym roku) podlewanie 2 razy w tygodniu z okazjonalnymi przerwami. W tym sezonie zauważywszy, że tuje wypuściły już korzenie poza obrys korony właściwie przestałem podlewać. Nawóz aplikowany był w kwietniu i w czerwcu. Do tej pory wszystko było bez zastrzeżeń - przyrosty satysfakcjonujące, ładne zagęszczenie po cięciach i po ubytkach jeszcze ze szkółki.
Niestety teraz nagle wyskoczyły te objawy.
Przeżółknięcia lub zaschnięcia tych takich blaszek (igieł?) - nie na końcówkach ale bardziej w środkowej części gałązek. Są one rozproszone, na różnych wysokościach, na pewno na wysokości wzroku (wyżej niezbyt dobrze widać).
Wydaje mi się, że przytłaczająca większość objawów znajduje się po jednej stronie szpaleru - tej na której słońce jest krócej - przed południem (strona północ-północny wschód-wschód)
Dotyczą ok 70%-80% roślin, na razie nie ma tego wiele, lecz w poprzednich latach niczego podobnego nie zaobserwowałem.
Czy może to być przesuszenie w wynikające z braku podlewania?
Wzdłuż korzeni ryły krety - część wyłapałem - jednak teraz chyba wróciły w mniejszym nasileniu. Na działce są tez nornice, nie jestem pewien czy akurat tu, ale są. Może to to?
A może jakaś choroba?
Brak składników odżywczych?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

jackovski
 Tytuł: Re: jakimi środkami zwalczać tą chorobę ? mam takie same objawy na Szmaragdach :(
PostNapisane: 1 wrz 2019, o 14:19 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Krzyk80 napisał(a):
Jak pisałem wcześniej oddałem gałązki do badania fitopatologicznego z mojego postu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
okazało się że powoduje tą chorobę szereg grzybów które potocznie nazywa się " zamieraniem pędów" jak przypuszczałem... :) taka była diagnoza.

Tomilondyn
 Tytuł: Tuja szmaragd, grzyb czy inny problem
PostNapisane: 25 wrz 2019, o 12:43 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Tuje posadzone miesiąc temu, pod spodem lekka ziemia, podlewanie codziennie i to sporo, jakoś tydzień temu zaczęły brązowiedz, dodam że ostro padało cały tydzień przed tym brazowieniem. Dostałem w sklepie substral saprol, i otrzymałem info ze to grzyb od nadmiaru wody. Pryskalem na razie dwa razy, ale nic nie pomaga. Co robić dalej?

Obrazek

selli7
PostNapisane: 25 wrz 2019, o 21:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Tuje wyglądają na kopane, nie wyprowadzone w doniczkach.Jak mają uszkodzone korzenie, to mogą częściowo podsychać, ale powinny z tego wyjść.To nie jest grzyb i lanie chemii nie ma żadnego sensu.Nadmiar wody też jest szkodliwy, należało podlać w trakcie sadzenia, by ziemia przylgnęła do korzeni, a o tej porze już praktycznie można później nie podlewać.Codzienne obfite podlewanie im zaszkodziło z pewnością.

Tomilondyn
PostNapisane: 25 wrz 2019, o 23:24 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Wszystko się zgadza, tuje kopane, podlewane dużo.... Czyli co? Czekamy podlewać? Nie podlewać? Były podlewane podczas sadzenia. Jak będą brązowe całe to co wtedy? Od nowa? Czy co? Sorki ale to moje pierwsze tujki

danielpf
PostNapisane: 26 wrz 2019, o 09:13 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Czesc. Jestem amatorem jeśli chodzi o uprawę roślin. Dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodem. W kwietniu posadziłem kilkanaście tui szmaragd, drzewka były dosyć wysokie bo do około 2 m. Jedynym ich minusem było przezedzenie w dolnej części. Drzewka podlewane dosyć często. W okresie upałów codziennie obficie. Od jakiegoś miesiąca niektóre tuje zaczęły mocno brazowiec. Jak myślicie co jest przyczyną? Czy zaczynają usychać i sie nie przyjmą? Dodam że miesiąc temu uzylem jesiennego nawozu i wczoraj po miesiącu powtórzyłem czynność. Pozdrawiam i załączam zdjecia
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

selli7
PostNapisane: 26 wrz 2019, o 19:07 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Nic nie da się poradzić, bo błąd zrobiłeś, że posadziłeś duże i na dodatek przykryłeś agro bez ściółki, korzenie się gotują i kiszą pod czymś takim gdy słońce operuje i na dodatek lejesz wodę i niepotrzebnie sypiesz nawóz.Duże rośliny iglaste, czy liściaste wymagają ustabilizowania tzn. opalikowania do czasu ukorzenienia, bo szarpie je wiatr i utrudnia ukorzenienie.Można więc takie posadzić jedną, dwie, ale sadzenie większej ilości wiąże się z ryzykiem, że któraś albo kilka się nie przyjmie, albo będą cherlać.Chyba będziesz musiał ponowić nasadzenie, tym razem lepiej młodych.

selli7
PostNapisane: 26 wrz 2019, o 19:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Tomilondyn zostaw, zobaczysz co będzie po zimie, bo część może stracić zbyt dużo i będzie niezgrabna. Nie podlewaj, wbij palik każdej, podwiąż, bo wydaje mi się, że są niestabilne, obetnij wyraźnie suche gałązki.Wzrusz lekko ziemię jeśli zbiła się od lania wody, no i wiosną można dać ściółkę z kory.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 857 ]  Idź do strony nr...        1 ... 58, 59, 60, 61, 62  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Patrycja82+ i 48 gości