Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52  
Autor Wiadomość
Monika1968
 Tytuł: Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1
PostNapisane: 6 maja 2019, o 20:33 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam,
poproszę o pomoc w sprawie moich dwóch nowo posadzonych drzewek - na zdjęciach widać, że chyba im coś szkodzi = posadzone ok 1 m-ca temu , ziemia gliniasta z dosypanym czarnoziemem, a mimo to się nie wybarwiają na zielono, poproszę o radę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

selli7
PostNapisane: 6 maja 2019, o 21:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Z jakiegoś powodu jest zbyt mokro.

Bolka_a
PostNapisane: 13 maja 2019, o 22:27 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam. Tuje posadzone w zeszłym roku przełom kwiecień/maj. Jak temperatura spadła zimą poniżej zera, to zrobiły się wyblakłe. Niestety mamy maj, a zdrowego zielonego koloru nie odzyskały. Co więcej pojawiły się przebarwienia, brązowienia, ciemne końcówki pędów. Czy to choroba grzybowa? Jak je uratować?

Obrazek[/URL]

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

braha
PostNapisane: 15 maja 2019, o 15:08 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam,
Również mam problem z brązowieniem tuji smaragd i proszę o poradę.
Na jesieni posadziłem 43 sadzonki tuji wzdłuż ogrodzenia na żywopłot. Tuje były sadzone z doniczek, zakupione w dobrej szkółce.
Już na jesieni i zimą końcówki zaczęły żółknąć (jeszcze niewiele), chociaż dość obficie je podlewałem - dopóki było sucho na jesieni. Zgodnie z sugestiami nie dawałem nawozu. Na zimę podsypałem drzewka korą (ale bez przesady). Sądziłem że po prostu przechorują i na wiosnę odżyją. Jednak widzę, że z każdym tygodniem jest tylko gorzej.
Niektóre zżółkły już prawie zupełnie - oprócz wewnętrznej części nie wystawionej na działanie słońca. Iglaki zaczynają od spodu brązowieć (załączam zdjęcia). Dodam, że miejsce jest dość mocno nasłonecznione i narażone na wiatry. Gleba jest raczej dobra - czarna ziemia, pod nią piach (sadząc dodawałem też trochę ziemi do iglaków). O dziwo najgorzej radzą sobie drzewka posadzone w środku rzędu, gdzie gleba jest najlepsza, a teren nieco obniżony (bardziej zatrzymuje wodę), jest to też teren najbardziej nasłoneczniony. Nieco lepiej wyglądają za to iglaki z początku i na końcu rzędu, gdzie jest nieco wyżej, a ziemia piaszczysta.
Oprócz zmiany koloru tuje ostatnio zaczęły też zmieniać pokrój, tzn. robią się coraz bardziej "oklapłe".
Podlewam je dość regularnie, ale niestety działka jest dość oddalona (200 km), więc podlewam głównie w weekendy. Ostatnio miałem trochę wolnego i podlewałem co 3 dni. Niestety w okolicy deszcz praktycznie nie pada od końca zimy, oprócz jakichś drobnych kropli.
Nie byłem pewny czy w tej sytuacji warto dać wiosennego nawozu czy wstrzymać się więc na razie nic nie dawałem.
Czy ktoś mógłby mi poradzić, co jest przyczyną brązowienia i czy da się to jakoś zatrzymać / pomóc drzewkom? Niestety nie mam zbyt wiele doświadczenia w temacie - dopiero zakładam pierwszy ogród / sad.
Dziękuję i pozdrawiam

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

swider21
PostNapisane: 18 maja 2019, o 19:55 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Czy ktoś mógłby pokusić się o diagnozę? Posadzone zeszłej wiosny. Podsypane hydrożelem, obłożone agrowłókniną i korą. Podlewane z linii kroplującej. Nie ma psa ani kotów. Brązowieją tylko na dole.

Obrazek

Obrazek

Kacper90
PostNapisane: 20 maja 2019, o 20:59 
200p
200p

1 szt.
Witam

Zauważyłem na tujach sadzonych w połowie kwietnia, że w niektórych miejscach nabierają odcieniów koloru brązowego. Czy to jest normalne czy jednak jest się czym martwić ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

katarzyna w
 Tytuł: Brązowiejące gałązki w tujach
PostNapisane: 27 maja 2019, o 10:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam, od dwóch tygodni powiększa mi się problem z tujami. Na początku wiosny były ładnie zielone teraz z nia na dzień coraz bardziej brązowieją. Dwa tygodnie temu były wykonane opryski Topsinem i Magus 200sc. Tujki są regularnie podlewane. Nie mam pojęcia co mogę jeszcze zrobić żeby je uratować.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

dALi93
 Tytuł: Usychanie tuji
PostNapisane: 6 cze 2019, o 19:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
Witam
Posiadam młode tuje i mam duży problem, na moje oko tuje usychają.
Nie mam doświadczenia i nie bardzo wiem co się dzieje, tujki są podlewane codziennie.
Proszę o jakieś wskazówki.
Obrazek

Obrazek

selli7
 Tytuł: Re: Usychanie tuji
PostNapisane: 7 cze 2019, o 09:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
To są młode sadzonki, pewnie jeszcze niedostatecznie ukorzenione i wyglądają na zalane.Wyjmij te suchą i obejrzyj korzenie, pewnie niewiele z nich zostało, albo są czarne.Powinny mieć póki co więcej wilgoci w powietrzu niż w korzeniach, dobrze by było pod folią.Trzymane w miejscu słonecznym i podlewane codzienne może być zabójcze dla młodych sadzonek.Najlepiej przesadzić do gruntu i zrobić tzw. cieniówkę od upałów, albo przenieść w miejsce ocienione, gdzie nie będą narażone na niestabilne warunki termiczne, zraszać i podlewać umiarkowanie w miarę potrzeby jak ziemia przesycha.Poczytaj o uprawie żywotników z sadzonek.

Ewelina_sl
 Tytuł: Tuja szmarqagd - proszę o pomoc, zdję cia problemu w poście
PostNapisane: 7 cze 2019, o 13:22 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry, w drugiej połowie kwietnia posadziłam 33 drzewka (tuja szmaragd). Jedno brązowieje/usycha.
Mam następujące pytania:
czy teraz - po kilku tygodniach już można założyć, że drzewka się przyjęły?
Czy widoczne na zdjęciu drzewko usycha? Nie przyjęło się? Obciąć te końcówki?

Kupiłam tuje w donicach, przed posadzeniem bryłę moczyłam w wiadrze z wodą.
Najpierw podlewałam tuje dwa razy dziennie, następnie prawie dwa tygodnie padał deszcz, teraz podlewam je raz dziennie. Niczym nie nawoziłam (doradzono mi, by pierwszy rok tego nie robić.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

hateom
 Tytuł: Problem z tują
PostNapisane: 1 lip 2019, o 19:02 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Czy ktoś może mi doradzić jak uratować tuję?
Od około 2 tygodni zaczęła przysychać. Podlewam ją tak samo jak pozostałe, a tylko z tą jedną coś zaczęło się dziać.
Co to może być?

https://www.dropbox.com/s/159wdtgc0ue9l ... 2.jpg?dl=1
https://www.dropbox.com/s/cjribzh6ay89p ... 3.jpg?dl=1
https://www.dropbox.com/s/twmkax0okxf7x ... 4.jpg?dl=1

kania
 Tytuł: Re: Problem z Tują
PostNapisane: 2 lip 2019, o 22:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Trzeba po prostu nową tuję wsadzić. Pewnie coś uszkodziło korzeń.

Agata69
PostNapisane: 9 lip 2019, o 19:02 
100p
100p

0 szt.
Dzień dobry!
Proszę o informację, co dolega mojej thui szmaragd. Muszę powiedzieć, że to już trzecia thuja w ciągu ośmiu lat, która uschła właśnie w tym samym miejscu, jest to miejsce pod płotem, wiem, że w czasie budowy murków zostało tam trochę wapna i kamieni, ale przy wsadzaniu tej ostatniej thui, mąż wykopał metr ziemi, wybrał wszystkie kamienie i wsypaliśmy 50 l ziemi kwaśnej. Przez rok thuja miała się dobrze, wiosną podsypaliśmy nawozem i od miesiąca thuja zaczęła usychać, podlewamy ją jak jest bardzo sucho a teraz wygląda tak:

Obrazek
A tak wygląda całość

Obrazek
Muszę dodać że opryskałam ją Topsinem , tak poradził mi sprzedawca w sklepie ogrodniczym bardzo proszę o pomoc.

Karo
PostNapisane: 14 lip 2019, o 13:05 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Proponuję poznać uwagi dot. podłoża dla żywtoników zawarte w tym wątku
viewtopic.php?f=33&t=23445
Jestem przekonana,że to błędy uprawowe powodują, iż co pewien czas posadzona nowa w tym samym miejscu roślina marnieje.
Póki korzysta ze starych zasobów swojej bryły korzeniowej jest ok, potem pada.
Może zbyt szybko chcielibyście by dorównała starszym okazom i miejsce jest przenawożone?
Może drzewko bywa zalewane?
Musicie sami zastanowić się na czym polegają błędy w uprawie.

Przydatny będzie zapewne i ten temat
viewtopic.php?f=33&t=21945

❤ KaRolinki

dev33
PostNapisane: 25 lip 2019, o 20:39 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Cześć,
Jakieś 2-3tyg temu posadziłem tuje w doniczkach na balkonie. Ziemia kupiona specjalna do iglaków. Generalnie sprawdzam co dzień czy jest sucha jak jest to podlewam, czyli tak raz na 2-3 dni podlewam około 0.5l wody na każdą tuje. Niestety nie mam zielonego pojęcia o pielęgnacji takich tui i zauważyłem, że kolor gałęzi jest taki jak na zdjęciach. Czy powinienem podjąć jakieś akcje? Kupić nawóz itd?
https://imgur.com/a/LGgua8o

karolciaijacus
 Tytuł: Danice usychają - co robić?
PostNapisane: 19 sie 2019, o 14:45 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Pomożecie?
Posadzone 10 dni temu. Zasilone oscomote, duzo podlewane. Myślałam, ze stoją w wodzie, ale wykopałam i nie. Zaczynaja schnąc od góry. Czy to fytoftoroza?
Obrazek

selli7
 Tytuł: Re: Danice usychają - co robić?
PostNapisane: 19 sie 2019, o 21:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Wyglądają na zalane.Nawóz na start też mógł zaszkodzić, po posadzeniu w pierwszym sezonie lepiej nic nie dawać.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 871 ]  Idź do strony nr...        1 ... 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości