Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62  
Autor Wiadomość
sobed
 Tytuł: Thuje Brabant - usychają?
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 10:31 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam,
na początku września 2017 zasadziłem kilkadziesiąt żywotników thui Brabant. Kupione ze szkółki, wysokość ok 50cm, przysłane z odkrytymi korzeniami.
Pod drzewka były wykopane dołki 40x40x30, wypełnione ziemią do iglaków wymieszaną z tą wykopaną po połowie. Na górę dałem korę. Drzewka były podlewane co 2-3 dni, chyba że codziennie padało. Nie stoi wokół nich woda, ziemia jest lekko wilgotna. Podłoże jest piaszczysto-gniniaste. Pod każde drzewko wsypałem 5g nawozu jesiennego, na opakowaniu było napisane że można sypać po sadzeniu w dawce 10-50g.

Po tygodniu zauważyłem, że drzewka żółkną, nie wiem czy to choroba, czy coś zrobiłem źle? Żółkną raczej od dołu, w różnym stopniu. Jedna jest już prawie cała żółta.

Wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Cały album:
https://imgur.com/a/93o0o

Zobacz profil Wyślij e-mail      

messer
 Tytuł: Tuje usychają- proszę o radę.
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 14:18 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry,

jakiś czas temu zauważyłem na moich tujach usychające igły. Początkowo sprawa dotyczyła tylko jednej sztuki, natomiast teraz wygląda nastepująco:

- tuja w najgorszym stanie już prawie cała ruda, igły odpadają:(;
- tuja 2- cała w uschniętych pędach, zaczynają jaśnieć igły, stają się delikatne i zwiotczałe;
- pozostałe tuje- niewielka ilość usychających pędów, od środka igły zrobiły się jasne i wiotczeją, zaczynają odpadać..

Tuje w większości wkopane 2 lata temu [kupione ze szkółki], 3 sztuki wkopane w zeszłym roku. Nawożone i podlewane regulanie, ostatnio zaaplikowałem mikoryzę.. Proszę o pomoc :(

Przesyłam link do galerii:
https://imageshack.us/a/ufml/1

Będę zobowiązany za jakąkolwiek pomoc. Ewentualnie ktoś z Krakowa, kto zna się na rzeczy?

pozdrawiam

selli7
 Tytuł: Re: Usychające tuje
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 19:16 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
sobed nie daje się nawozu podczas sadzenia z odkrytym korzeniem o tej porze roku tym bardziej.Wystarczy podlanie po posadzeniu, teraz już wilgoci jest wystarczająco.Nie jest źle. Jeśli korzenie były całkowicie otrząsane z ziemi, to tak ma prawo być, roślina straci część igieł, a niektóre mogą się nie przyjąć.
Iglakom powinno się oszczędzać otrząsania ziemi spomiędzy korzeni, a jeśli wykopuje to z bryłą zabezpiecza przed obsypaniem.Ważna jest technika sadzenia, to co się obsypie, to wsypuje w pierwszej kolejności do dołka, bo zawiera korzystne do ukorzenienia w nowym miejscu kultury bakteryjne, które współżyją z korzeniami i później dopiero uzupełnia ziemią z działki.

sobed
PostNapisane: 18 wrz 2017, o 20:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
@selli7
Drzewka dostałem z otrzepanymi korzeniami, dodatkowo kazano moczyć w wodzie przez przynajmniej godzinę, tak zrobiłem.
Korzenie wkładane do dołków były praktycznie czyste.
Sprzedawca polecił mi teraz podlewać je Kristanolem, zielonym, a od połowy października żółtym. Ma to sens?

selli7
PostNapisane: 19 wrz 2017, o 10:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Z gołym korzeniem można sadzić gatunki liściaste, róże.Iglaki tego nie znoszą, dziwi mnie taka praktyka.Zostaw te drzewka może jakoś się pozbierają.Moczenie niepotrzebne, wystarczy dobrze podlać po posadzeniu. Dłużej niż godzinę jest szkodliwe, bo obumierają bardzo ważne korzenie włośnikowe.

esox_2009
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 15:41 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
Witam serdecznie,

tuje posadziłem maj-czerwiec z doniczek. Od jakiegoś czasu zaobserwowałem, że niektóre egzemplarze tak jakby czerwienieją od środka.

Po konsultacji ze znajomym ogrodnikiem jakieś 2-3 tyg temu potraktowałem je nawozem do iglaków letnim z opryskiwacza, oraz doglebowo zastosowałem aliette.

Nie wiem czy to po tych zabiegach, czy też po ostatnich obfitych opadach deszczu, ale tuje wyglądają coraz gorzej.
Poniżej zdjęcie, proszę o diagnozę co jest przyczyną i co mogę zrobić aby je uratować.

Tuje szmaragdowe, wysokość ok 150cm.

http://imageshack.com/a/img923/6421/6XuCDF.jpg
http://imageshack.com/a/img923/5042/0ki0dD.jpg
http://imageshack.com/a/img924/7426/MUWCB0.jpg

selli7
PostNapisane: 20 wrz 2017, o 17:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Nic się nie dzieje złego, normalne o tej porze roku u starszych drzewek, a 1,5m to już nie młodziaki :wink: Mogą też mieć za mokro jak masz np. cięższą glebę, a na dodatek duże egzemplarze trudniej się aklimatyzują na tego typu glebie.Lepiej jak rosną od małego.

aga_zgaga
 Tytuł: Jesienne żólknięcie i brązowienie
PostNapisane: 29 wrz 2017, o 17:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Nie wiem co to za gatunek iglaka, ma ok 3 m wysokości, poprzedni wlaściciele prowadzili jako drzewo. Cały sezon był ładny zielony, od początku września żółknie, a potem brązowieje od środka. W zeszłym roku też tak było i nawet myślałam, że go na wiosnę wytnę, ale rude się obsypało, zielone odrosło, odżył i był śliczny. Obok rośnie równie duży perukowiec. Miesiąc temu podsypałam siarczanem potasu. Gleba jest tam raczej przepuszczalna. Będę wdzięczna za pomysły co mu może dolegać.

Obrazek

Obrazek

Korpusy i ciernie - aga_zgaga

selli7
 Tytuł: Re: Jesienne żólknięcie i brązowienie
PostNapisane: 2 paź 2017, o 09:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Normalne, jesienne, coroczne zjawisko, popatrz na inne iglaki, większość teraz zrzuca starsze igły, mocniej starsze egzemplarze, jak ten na zdjęciu.To jakiś jałowiec.

aga_zgaga
PostNapisane: 2 paź 2017, o 13:21 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Dzięki [b]selli7[b] za odpowiedź, myślałam, że starsze łagodniej przechodzą jesień :) ale warunki świetlne tez są gorsze teraz. A jakie jest Twoje zdanie n.t. czyszczenia tych rudych części? Bo podobnie jest u moich tuj a mam sąsiadkę, która wiecznie chce żeby je czyścić.

Korpusy i ciernie - aga_zgaga

selli7
PostNapisane: 2 paź 2017, o 18:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Z żywotników opadają praktycznie w jeden sezon, ale z jałowców i jemu podobnych np. cyprysików groszkowych Bouleward trzeba od czasu do czasu z grubsza przynajmniej czyścić.Ja stare jak już mocno podsychały wycinałam całe, robiły się brzydkie, nic nie trwa wiecznie, a 'bonsajów' nie lubię :wink:

Mrtgo
 Tytuł: Żywotniki zachodnie 'Spiralis' - nagłe pogorszenie stanu
PostNapisane: 13 paź 2017, o 11:22 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1 szt.
Witajcie, proszę Was o diagnozę i poradę co do zwalczania stanu chorobowego moich żywotników. Uprawiam je bezproblemowo już sporo lat, rosną w luźnym szpalerze. Stanowisko słoneczne, raczej standardowe, może lekko suche. Podlewane w umiarkowanych odstępach czasu. Zaobserwowałem nawet nie tyle brązowienie, co bardziej "pomarańczowienie", które postąpiło w dosyć raptownym tempie; nie na wszystkich roślinach, ale na większości. Przebarwione igliwie bardzo łatwo odpada, a ogołocone pędy są raczej łamliwe. Wykluczyłbym zdecydowanie co do przyczyn: nadmierne podlewanie oraz przenawożenie.
Stan występuje na całej wysokości roślin. Załączam zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mrukas
 Tytuł: Re: Żywotniki (tuje) brązowieją
PostNapisane: 23 lis 2017, o 12:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam,
mam taki problem z tuja - od niedawna zaczela robic sie taka jak na zdjeciu, dodalem nawozu z duza iloscia magnezu Substral i nic nie pomoglo. Opryskalem preparatem grzybiczym i tez bez efektu. Co to moze byc i jak temu zaradzic?
Obrazek

namore
 Tytuł: Problem z Thujami Szmaragd
PostNapisane: 26 lis 2017, o 12:41 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Dzień dobry,
Dwa lata temu posadziłem na działce kilkadziesiąt Thui Szmaragd. Tej jesieni zauważyłem, że na ok. 20% z nich występują problemy jak na poniższych zdjęciach. Dolna część tych roślin wygląda dobrze, jest cała zielona, jednak na górnej części brązowieje. Jako że jestem początkującym ogrodnikiem proszę o poradę czy mam kupować nowe rośliny czy problemy te ustąpią?
Rośliny nawoziłem niewielkimi ilościami nawozu nie-organicznego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 857 ]  Idź do strony nr...        1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości