Grab - wymagania,sadzenie,rozmnażanie ,choroby,szkodniki

Drzewa ozdobne
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Topsin nie jest owadobójczy więc bez celu nim pryskać. Mospilan sobie poradzi, możesz powtórzyć oprysk po 7 dniach. :wink:
egard
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 sie 2009, o 12:22

Grab pospolity - żywopłot choruje ?

Post »

Witam serdecznie


Żywopłot z grabu pospolitego, młody, dwuletni, poniżej widoczne objawy, co mu dolega, jak ratować ?
Ten żywopłot bardzo powoli rośnie, czy to normalne u grabów ?
Dziękuję za odpowiedź.

Obrazek Obrazek Obrazek
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab - choroby i szkodniki

Post »

Nie chciałem zakładać nowego wątku. W wyszukiwarce znalazłem podobny problem (jak w ostatnim poście ) z moimi dwoma grabami posadzonymi w ubiegłym roku.

Obrazek

Obrazek



Drzewka po prostu marnieją w oczach. Nie chcą się rozwijać. Jakby go jakaś suchota wzięła.
Szukałem w necie. Wyglądałoby to jak objaw choroby pordzewiacz grabowy ale chciałbym się upewnić.
Ponadto chciałbym wiedzieć jak z tym walczyć.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Grab - choroby i szkodniki

Post »

Ile czasu rosną te graby i na jakiej glebie? Pordzewiacz grabowy to nie jest choroba, ale szkodnik, który działa podobnie jak kasztanowcowiaczek.Mnie to jednak nie wygląda na jego działalność, ale raczej jakieś dolegliwości glebowe.Graby wymagają przepuszczalnych, próchnicznych gleb, podobnych jakie występują w lasach.Nie znoszą gleb zlewnych, choć na przepuszczalnych znoszą okresowe zalewanie.Jak masz glinę to zapomnij o grabie, chyba, że od maleńkiego uda mu się jakoś zaadoptować.
Jest prosta zasada, trzeba sadzić odpowiednie drzewa na odpowiedniej glebie.
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grab - choroby i szkodniki

Post »

zostały posadzone w ubiegłym roku. Miały co najmniej 2 metry wysokości jak je sadziłem. Na wiosnę pięknie zapuściły zdrowe liście. Ale tak od czerwca obserwuje jak oba drzewka ( bo tyle mam) marnieją.
Gleba którą mam, jest taka jak opisujesz. Od 20-30 cm w głąb występuje glina. Co prawda przy sadzeniu stosowałem ziemię ogrodniczą.
Może drzewka na razie chorują bo jak były sadzone były już dosyć duże i faktycznie gleba im nie pasuje.
Może trzeba jakoś im pomóc. Nawozić czy co.


zmierzyłem pH gleby i wychodzi mi że mam lekko kwaśną glebę ( ph6 ), a więc nie powinno być tak źle.
Wczoraj sadziłem inne drzewko, co prawda w innej części ogródka i glina nie występowała ale ziemia była strasznie twarda.
Może drzewka potrzebują czasu na rozwinięcie się.
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Grab - choroby i szkodniki

Post »

Witam serdecznie...

Oglądając sobie dzisiaj drzewko, zauważyłem małe, białe jajeczka w środku zaschniętych, zwiniętych zeszłorocznych liści.
W zeszłym roku "coś" (myślę , że to to co z tych jaj się "wykluje") uszkodziło mi praktycznie wszystkie młode liście dookoła stożka wzrostu.
To nie były mszyce...


Co to może być? Czym i kiedy to spryskać ?
muerciak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lip 2018, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Problem na grabie

Post »

Dzień dobry,

Na moim grabie pojawiły się bardzo złe obrazki w postaci zarazy, bardzo proszę o poradę jak się z tym uporać

Wielkie dzięki za pomoc.
Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Grab - choroby i szkodniki

Post »

Na moje oko roztocz pordzewiacz grabowy.
Piotr38122
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 cze 2019, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grab kolumnowy cięcie przewodnika

Post »

Witajcie ogrodnicy,

mój piękny grab kolumnowy niestety został uszkodzony podczas transportu - część gałązek została obcięta i teraz z jednej strony drzewo jest "łyse".
Mam pomysł aby ściąć czubek grabu o ok. 1m ale boję się, że zamiast pomóc to zaszkodzę - podobno drzew kolumnowych się nie przycina.
Kilkuletnie drzewo posadziłem w zeszłym roku i grubość przewodnika w miejscu teoretycznego cięcia ma już ok 2cm.

Grab wygląda tak:

Obrazek

Ciąć czy nie ciąć oto jest pytanie!
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1813
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Grab - sadzenie, rozmnażanie

Post »

Chcę posadzić przy tarasie grab pospolity. Będę go formowała w parasol i nie chcę, żeby drzewo było zbyt duże. Jak mogę ograniczyć rozrost jego korzeni? Czy przycinanie ich na wiosnę tak jak to się robi drzewom owocowym, żeby ograniczyć ich wzrost jest dobrym pomysłem? Czy lepiej zastosować jakieś maty lub inne bariery. Mam małą działkę.
IIIapcIII
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 26 gru 2019, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Cześć,
mam pytanie: jakie macie doświadczenia z sadzonkami z gołym korzeniem a takim z doniczki? Jak w obu przypadkach wygląda kwestia przyjęcia się sadzonek? Czy prawda jest tez to , że sadzonki z doniczki można sadzić przez cały okres wiosna-jesień? Czy osoby, którym przyjeły się wszytkie lub prawie wszystkie miały sadzonki z doniczki?

Niestety większość moich sadzonek miała problem z przyjęciem się, połowa tych co wydawały się martwe po przycięciu ruszyła ale od samego dołu. Wygląda to tak jakby były żywe do 5 cm nad ziemią.


Obrazek



Obrazek
pingus21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 kwie 2020, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

Witam
Miałem ten sam problem z sadzonkami z gołym korzeniem. Niestety około 30% się nie przyjęła, ale takie ponoć jest ryzyko. Dokupiłem 15 sztuk w doniczkach po 10 PLN i jestem zadowolony. Głupio mi tylko że nie wziąłem wszystkich od początku w doniczkach, ale połasiłem się na cenę
IIIapcIII
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 26 gru 2019, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot z grabu

Post »

pingus21 wszystkie z doniczki Ci się przyjęły? Kiedy sadziłeś te z doniczki?

Mi 30 % się nie przyjęło, a 30% odbiło od korzenia po przycięciu.

Też zamierzam dokupić z doniczki i też mi jest głupio ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”