Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Kalap pisze:To jak jest wkońcu z moją czereśnią, bo nie wiem czy to jakis szkodnikk czy normalne zachowanie roślny. Moja czereśnia została posadzona na jesień i tez nie ma jeszcze owoców to może to te nektarniki są a nie jak wcześniej napisałeś adamie miseczniki. Proszę o odpowidź.
Nektarniki umieszczone są na ogonkach liściowych ok.5 mm.od krawędzi blaszki liściowej.
Samica misecznika osiedla się na pędach,tak jak na Twojej czereśni.

Klikasz [ Podgląd ] i widzisz jak wygląda post na forum , jeśli jest poprawny klikasz [Wyślij] ,jeśli nie , jest jeszcze możliwość korekty.
Pozdrawiam Adam :D
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Kalap
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 sie 2006, o 22:40

Post »

Nektarniki umieszczone są na ogonkach liściowych ok.5 mm.od krawędzi blaszki liściowej.
Samica misecznika osiedla się na pędach,tak jak na Twojej czereśni.
Nie wiem czy patrzyłeś na dobre zdjęcie Adamie (patrz na 1 na stronie), ale mi się wydaje że to właśnie są te naktarniki , które występują też na czereśniach Erazma.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Czereśnia choruje.

Post »

Kalap pisze:Na przyrostach młodej czereśni pojawiły się na gałązkach czerwone zgrubienia w formie brodawek( twarde) ,jaka to jest choroba? i czym to zlikwidować ?
Oglądałem jedynie miniaturkę na forum.Po kliknięciu na zdjęcie wyświetla się komunikat : "nie można znależć serwera" .Do tej pory nie wymieniono uszkodzonego nadajnika.Internet ma słaby sygnał.
Bardziej sugerowałem się Twoją informacją niż niewyrażną fotografią.W końcu gałązka to nie ogonek liściowy.
Proszę o jednoznaczne określenie gdzie znajdują się "czerwone zgrubienia w formie brodawek".
Pozdrawiam Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
missedit
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 3 kwie 2007, o 12:36
Lokalizacja: miasteczko

Post »

Owoce mojej czeresni opadaja :( zielone,malutkie,czesc z nich zaczerwieniona i z brazowymi plamkami-skorka na niektorych jakby zasuszona :( kora wyglada na zdrowa,listki dziurawe-co to za choroba?czy jest szansa na uratowanie owocow-chociaz kilku :?: :wink:
przepraszam za brak polskich literek
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A opryskałaś missedit owoce we właściwym czasie na nasionnicę trześniówkę. Dziurawe listki to efekt działania szkodnika.

Major te objawy poskręcanych liści to jakiś szkodnik. U mnie też tak było na 2 listkach czereśni i na jabłoni i pomógł oprysk Mospilanem 20 SP. Radzę oprysk wykonać też missedit.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
major
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 3 cze 2007, o 08:41
Lokalizacja: Ostrów Maz.

Post »

Dzięki, spróbuję oprysku. Jeśli się poprawi dam znać.
Pozdrawiam - major
Awatar użytkownika
missedit
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 3 kwie 2007, o 12:36
Lokalizacja: miasteczko

Post »

Niestety nie robilam zadnych opryskow :( to nie ja sadzilam drzewka i nie bardzo wiedzialam co jest co dopoki nie pojawily sie owoce-dopiero zaczynam"ogrodnikowanie" i nie potrafie rozpoznac dzrzewek po korze :( a teraz juz za pozno,pozostaje tylko liczyc na to ze szkodniki zostawia kilka czeresni dla mnie :) i zaczac opryski wczesnie w przyszlym roku.Dopiero sie ucze,oznaczam drzewka i zapisuje co jest co jak uda mi sie rozpoznac,zeby wiosna zrobic wszystko porzadnie i po kolei :)
przepraszam za brak polskich literek
Kalap
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 sie 2006, o 22:40

Post »

Proszę o jednoznaczne określenie gdzie znajdują się "czerwone zgrubienia w formie brodawek".
Zgrubienia znajdują się na ogonkach około 1 mm za końcem blaszki.

Jeszcze raz zamieszczam zdjęcie :
Obrazek
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Teraz widać jak na dłoni :D . Zgrubienia znajdują się w miejscu nektarników pozakwiatowych na ogonku liściowym. Samice misecznika osiedlają się zawsze na pędach.Mimo takiego samego kształtu lokalizacja wyklucza misecznika.
Tarczki misecznika mają aktualnie ciemniejsze zabarwienie - brązowoczarne.Rozpoczyna się wylęg larw.Miseczniki są polifagami,żerują i rozwijają się na różnych gatunkach roślin(np.misecznik śliwowy występuje na 350 gatunkach ).
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Kalap
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 sie 2006, o 22:40

Post »

No to wszystko wyjaśnione dzięki za pomoc :) .
luc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 lis 2006, o 06:54
Lokalizacja: Chełmno, Kuj - Pom

Robaczywe czereśnie

Post »

Mam juz działke od 20 lat ale to co sie stało w tym roku przechodzi ludzkie pojecie.Nigdy nie pryskalem czeresni i nigdy przez te wszystkie lata nie było w owocach robaka. W tym roku zatrzęsienie.Powiedzcie mi co to za robal oraz kiedy i czym w przyszłym roku by trzeba było pryskac? Nie jestem odosobnionym przypadkiem ponieważ w innych ogrodach wystepuje ten sam problem.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Nasionnica trześniówka
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
atomek
100p
100p
Posty: 121
Od: 26 lip 2006, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Turek

Post »

Chcę zlikwidować drzewko czereśni . W związku z tym mam pytanie: czy nie bedą z pnia wyrastały gałązki jak utnę czereśnię na wysokości 150 cm / chcę wykorzystać pień drzewka / ,czy muszę je wykopać ??
Przepraszam nie tu wpisałam pytanie ;:24
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”