Ślady zwierząt/szkodników w ogrodzie - dziury,norki,jamy,odchody...

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Czyje to odchody

Post »

Ja mam mnóstwo dżdżownic, bo je uwielbiam, kopią za mnie ogród, ale czegoś takiego nie spotykam. Jakiej to jest wysokości? Chciałabym je jakoś rozgrzeszyć. Jeśli to rzeczywiście robią dżdżownice, to nie są to żadne odchody, tylko biohumus, czyli najlepsza, najszlachetniejsza ziemia do upraw ekologicznych.
Waleria
premiero
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 sie 2012, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czyje to odchody

Post »

Tak, masz rację to nie są odchody, w pierwszym poście pisałem o nich, bo to dosłownie tak wygląda. Jednak po bliższym obejrzeniu i obwąchaniu wyszło na to, że to ziemia. Na trop dżdżownic wpadłem, gdy któregoś poranka w 3-ech takich kopczykach w środku znalazłem właśnie dżdżownice. W niektórych kopczykach od góry ewidentnie widać pozostawioną "dziurkę" po wejściu/wyjściu. Później porównałem to z wykopanym wątkiem na forum i wyszło na to, że to to samo. Podobno to efekt "duszności" po deszczu. A że teraz pora ewidentnie deszczowa to i kopczyków dużo. Wszystko by się potwierdzało. U mnie ziemia jest bardzo zbita (glina). Na to nawiozłem cienką warstwę czarnego torfu i obsiałem trawą. Trawnik regularnie nawożę (ma 4 lata). Nie mam ani wertykulatora ani aeratora, więc ziemia nie jest dobrze dotleniona.

@Waleria - wysokość kopców taka jak w pierwszym poście: od 2[cm] do 5[cm]. :)
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Czyje to odchody

Post »

To prawdopodobnie dżdżownicę, chociaż 5 cm duży kupie....masz dużych dżdżownic :roll: (w moim przypadku tylko 2-3 cm, mam piaszczystą ziemię). Oni lubią to robit w glebach gliniastych, rozhrabalam by kupie i kilkakrotnie rzuciła piasek, nie będzie bolało trawnika.
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
wojo27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lip 2016, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślady zwierząt w ogrodzie - dziury,norki,jamy,odchody...

Post »

witam
Odświeżam temat. Motyw identyczny co w opisie.
Z tego co przeczytałam na forach to w grę wchodzą 3 powody:
- turkuć podjadek lub inne: wlewałem olej, wodę, lawendowy olej i nic nie wylazło. Potem zobaczyłem, ze dziury są bez karytarzy.
- nornice, myszy, kuny itp. itp. - działka na której to się dzieje jest dość w zurbanizowanym terenie. W domu jest pies, a sąsiedzi mają mnóstwo kotów, które nawiedzają naszą działkę. wspomnę, że nie widziałem żadnych odchodów takich zwierzaków
- pędraki, opuchlaki - ptak, które je uwielbiają - teoria niesprawdzona:)

ktoś pomoże???

Załączam zdjęcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wojo27
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lip 2016, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślady zwierząt w ogrodzie - dziury,norki,jamy,odchody...

Post »

Po kilku dniach odkopałem kawałek trawnika i poznałem winowajców moich dziur.
Oto oni:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak, to pędraki:)

O ich działalności i walce możecie przeczytać w innych wątkach na tym forum i innych.
Ungaro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 wrz 2016, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ślady zwierząt w ogrodzie - dziury,norki,jamy,odchody...

Post »

Witam . Zauważyłem że na moim trawniku na którym jest sporo dziur takich jak opisane w temacie codziennie przylatuje sporo szpakow i srok . Czy to one mogą powodować powstawanie takich dziur ?
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ślady zwierząt w ogrodzie - dziury,norki,jamy,odchody...

Post »

Czy te pędraki składają takie białe jajka ? Odkopałam ostatnio sporą ilość prawie na jajecznicę :;230
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Ślady zwierząt w ogrodzie - dziury,norki,jamy,odchody...

Post »

aleksandras77 pędraki nie składają jaj. Pędraki to są larwy niektórych chrząszczy. Dopiero dorosły chrząszcz może złożyć jaja. Jaja chrząszczy nie są duże i rzadko są składane w skupiskach. To co odkopałaś to najpewniej jaja ślimaków. Czasami są spore , około 5 mm średnicy, okrągłe, składane w skupiskach, często po kilkadziesiąt i więcej w jednej dziurze :)
aleksandras77
200p
200p
Posty: 244
Od: 9 maja 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ślady zwierząt w ogrodzie - dziury,norki,jamy,odchody...

Post »

Masz rację,to niestety jaja ślimaków ;:223
Na szczęście wylądowały na wysypisku śmieci, bo spakowałam je z liściami do wora.
tuberoza11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 mar 2009, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Dzień dobry bardzo proszę o pomoc w identyfikacji szkodnika.

Jakieś zwierzątko buszuje w moim nowym , pięknym trawniku, założonym tego lata z rolki. Nigdy wczesniej nie miałam takich "odwiedzin"

Najpierw pojawiły sie odchody myślałam że to jakiś mały kocurek nas odwiedza, potem pojawiły sie wygrzebane dołki,podejrzewałam nornice wiec wezwałam firmę od dezynfekcji, niestety oni je wykluczyli nie mając pojecia kto przegrzebuje mój trawnik...
W załączeniu fotografie, proszę o wskazówki. Z góry dziękuję.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szkodnik/Gryzoń na trawniku (odchody i szkody)

Post »

To prawdopodobnie łasica. Urocze zwierzątko ja bym sie cieszył ze zawitała :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Szkodnik/Gryzoń na trawniku (odchody i szkody)

Post »

Witam :wit
Na moim trawniku są takie same ślady. Wydaje mi się, że pozostawiają je żerujące jeże.
Ewa
tuberoza11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 mar 2009, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Szkodnik/Gryzoń na trawniku (odchody i szkody)

Post »

Dziękuję za odpowiedź,
Łasica szukałaby w ziemi gryzoni, a ich na pewno tam nie ma, trawa była w stanie idealnym, a firma dezynfekcyjna wykluczyła nornice pod trawnikiem bo brak charakterystycznych dla nich korytarzy, prócz tych wygrzebanych dziur nic sie na trawniku nie dzieje, żadnych kopczyków itp.
Co do jeży też zaczęłam o to je podejrzewać bo zdjęcia kału w necie pasują do tego z mojego trawnika, ale zawsze sądziłam ze one nie czynią szkód na posesjach...
Moze ktoś ma jeszcze podobne spostrzeżenia, albo podobny problem?

-- Śr 12 paź 2016 14:57 --

calka a czy te ślady pojawiły się teraz jesienią czy są już od dawna na Twoim trawniku?
U mnie od trzech tygodni, wygląda na to że to zwierzątko było u nas trzykrotnie i narobiło tyle dołków i szkód że wcale mnie to nie cieszy niestety...
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”