Ślady zwierząt/szkodników w ogrodzie - dziury,norki,jamy,odchody...

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6275
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

No tak przynajmniej wiesz że jakieś cudaki chowają się przed ludźmi w ogrodzie. Szkoda że zwierzęta nie są bardziej chętne do pokazywania się. No ale może to lepiej. Dzięki temu są takie tajemnicze :lol: :lol: :lol:
Ewo chciałem usunąć fotkę ale nie mogę. Bardzo przepraszam jeszcze raz, nie było to celowe zagranie. Ale może dzięki mojemu wątkowi uda się szybciej rozwiązać Twój problem i mojej znajomej też :roll:
Awe
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 paź 2007, o 16:22
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Wywiad wśród sąsiadów potwierdza, że w okolicy kręci się kuna. Bez pardonu odwiedza domy, częstuje się rybkami ze stawu sąsiada - tylko ości zostały na tarasie...ogólnie czuje się tu dobrze ! :twisted:
Nie wiem zupełnie jak zniechęcić zwierzaka do dziurawienia trawnika! Pomocy !!!
Pozdrawiam Ewa
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Ewo, obawiam się że oprócz kuny pojawia się tam inne zwierzę, rybkami ze stawu to raczej kuna się nie częstuje, zapewnie ,jak pisałem na pokrewnym wątku "zniszczony trawnik" kuna częstuje się tymi zwierzątkami które robią Ci dziurki w trawie, mam na myśli nornice. To z powodu nornic kuna polując na nie próbuje rozszerzyć dziurki zrobione przez nornice, kuna bez powodu nie rozgrzebuje Twojego trawnika. Jeżeli Ci przeszkadzają :łowy" kuny to zlikwiduj nornice karmiąc je granulatem do nornic. Podaj je im w małym talerzyku(spodku) tuż przy dziurce, i talerzyk (spodek) nakryj większym naczyniem, zostawiając otwór między talerzami 3-5 cm od strony dziurki w ziemi. Przykrycie jest konieczne, by nie dobrały się do granulatu inne pożyteczne zwierzęta i by granulat nie zamókł , wtedy szybko pleśnieje.

Co do częstowania się rybkami to mam podejrzenie że może staw odwiedzać wydra, moje podejrzenia mogą się zamienić w pewność jeżeli w pobliżu stawu jest ciek wodny ( rzeka lub rów) ido tego cieku wodnego wpływa woda zestawu.

Obrazek
Awatar użytkownika
felo
100p
100p
Posty: 100
Od: 1 gru 2005, o 08:51
Lokalizacja: woj.podkarpackie

Post »

Witam.Na strychu grasuje kuna. Jest bardzo uciążliwa.Stosowałem trutke ''vigonez'' niestety okazała sie nieskuteczna.Czy istnieją skuteczne metody na odstraszenie owego szkodnika? Może jakieś odstraszacze?
___________
grzesiek.
Awatar użytkownika
piters
50p
50p
Posty: 88
Od: 5 paź 2008, o 11:45
Lokalizacja: małopolska

Post »

"Wypożyczyć" dużego kocura/kotkę i niech sobie pomieszka 2-3 dni na tym strychu (+ woda + trochę kociego jedzenia) - u mnie koty skutecznie odstraszyły intruza ze strychu i teraz kunę widuję (w ogrodzie) raz na kilka lat :D
aha, żadnych bezpośrednich starć kot vs. kuna nie odnotowałem, więc obyło się bez rozlewu krwi...
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Witam!
Czy ktoś może zidentyfikuje właściciela tajemniczych kupek?
Ostatnio sporo ich się pojawiło na trawie i wokół oczka na dębowych plastrach.
Z góry ślicznie dziękuję Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

A masz drzewka owocowe,albo sąsiad? :D
bo to może być jeż,tym bardziej jeśli w tych
kupkach widać kawałki owoców :wink:
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Post »

Czy jeże jedzą owoce? Dotychczas sądziłam, że jedzą ślimaki, dżdżownice, drobne kręgowce i bezkręgowce, owady, nie gardzą też jajami ptasimi, ale żeby owoce?
pozdrawiam
Aneta
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Owocowe drzewka posiadam lecz w innej,ogrodzonej części ogrodu.
Jakieś 3 tygodnie temu moje suczki wieczorem wytropiły jeża :shock:(nie pierwszy raz zresztą a mieszkam 5 minut od centrum miasta,jednak niedaleko torów) i wzięłam go na podwórko-dzieci miałyby radochę,gdyby go zobaczyły :lol:
Jednak byłam przekonana,że uciekł w nocy.Tym bardziej,że moje "dziewczynki"(a mają dobry węch) go nie wytropiły.
Kupki są czarne i nie widziałam tam śladów owoców.
Jeśli to tamten jeżyk to nieźle się maskuje :wink: -mam aż 4 suczki.
Awatar użytkownika
martaw
200p
200p
Posty: 282
Od: 20 wrz 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Tajemnicze odchody

Post »

Skorzystam z wątku... Oto co zastałam na naszej leśnej działeczce po zimie. Ktoś zostawił ślady ale się nie podpisał :lol: Czy to może być sarna? Zastanawiam się tylko którędy dostała się na ogrodzony teren ;:154


Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Marta
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tajemnicze odchody

Post »

Tak, to bobki sarny ;:108
kris
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 paź 2011, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ślady zwierząt w ogrodzie...

Post »

Witam.

Niestety u mnie na trawniku również pojawiły się identyczne ślady jak u Pani Ewy. Wiem, że wątek był dosyć stary (2008 rok), ale proszę o informację czy udało się jednoznacznie zidentyfikować szkodnika i co w tym względzie mogę zrobić aby się go pozbyć. Nie ukrywam, że zniszczenia są dosyć spore. Na pewno nie jest to nornica. To są rozkopane dziurki (łapkami), prawdopodobnie w poszukiwaniu pędraków (ich obecność jest niepodważalna). Szkody są robione w 100% w nocy. Jestem załamany. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
Krzysztof

Napisane: N 16 paź 2011 13:13
Awe pisze:Kuna, nie kuna..., co może źerować w ten sposób...? Śladów dużo, coraz większe, oto aktualne fotki. Te dziury to dołki, nie ma tam korytarzy... zwierzę rozrywa darń w poszukiwaniu jedzenia (widziałam kawałki dżdżownicy).
Jeśli chodzi o lisy, to wydaje mi się mało prawdopodobne ze względu na zurbanizowaną okolicę, prawie centrum, gęsta poniemiecka zabudowa jednorodzinna, ruchliwe ulice.
Z dzikich widziałam kunę, wiewiórkę...
Witam Pani Ewo?

Mam identyczny problem jak Pani. Czy udało się Pani zidentyfikować szkodnika i znaleźć na niego sposób? Proszę o informację, szkody są na dzień dzisiejszy olbrzymie.

Pozdrawiam,
Krzysztof
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ślady zwierząt w ogrodzie...

Post »

Mam również od tej jesieni taki problem i dzieje się to na 100% w nocy.Silnie ukorzenionego trawnika nie rusza, ale w miejscach gdzie rośnie mech( lubię) jest on wyszarpany, stale rozkopywana zgrabiona ściółka z liści pod krzewami, wykopane dziurki( ok.20 cm) w przekopanym na zimę warzywniaku.Wczoraj znalazłam odchody podobne do psich (kuna ma drobniejsze)z pestkami i czymś niestrawionym na wycieraczce na tarasie, a dziś wykopane cebulki hiacyntów i podkopane plastikowe koszyczki z cebulkami. Wcześniej wykopywało gumowy kawałek ogranicznika wkopany dla ochrony przed rozrastaniem się ekspansywnej rośliny.Pomogło położenie gałęzi świerkowych.
Boję się wiosny, czy nie zniszczy mi kiełkujących roślin i przy okazji jeszcze coś 'wymyśli'? Już nie mam sił do tego zwierza.Co buszuje i co robić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”