Ślady zwierząt/szkodników w ogrodzie - dziury,norki,jamy,odchody...

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

O cieniu wybacz ja jakiś jestem nie kumaty :shock: :oops: :shock: Dlaczego takie coś mi do głowy przyszło to ja nie mam pojęcia. Spróbuję im poradzić to co mówisz. Zobaczę co z tego wyjdzie może znikną.

Problem w tym że nornica jest zwierzęciem pod ochroną w naszym kraju z racji jej ogromnego apetytu. Zjada głownie masę owadów i bardzo rzadko powoduję szkody. Troszkę łyso by mi było polecić im kupienie trutki. Znasz jakieś inne metody takie bardziej humanitarne. :roll:
Awe
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 paź 2007, o 16:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ślady zwierząt w ogrodzie...

Post »

Łysy pisze: Zrób foto odchodów, to raz dwa się wyjaśni gatunek...
Sami chcieliście :oops:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

:x Znajomi mają podobny problem. Może też im powiem żeby takie wstrętne foty zrobili i będzie próba identyfikacji :x :x Jak dobrze że kwiaty na końcu są pokazane, od razu to lepiej wygląda.
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Opieram się na książce:

Obrazek


Podtrzymuję tezę o lisie...

Obrazek


Kuna odpada:

Obrazek
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Problem w tym że nornica jest zwierzęciem pod ochroną w naszym kraju z racji jej ogromnego apetytu
Krzysiu, nornica ma ogromny apetyt: na nasze cebulki tulipanów, narcyzy, lilii i wielu innych cebulek, w warzywniaku, jej ogromny apetyt przekłada się na pozostawienie tylko z buraków, skórki zewnętrznej, tak samo z marchwią i wielu innymi warzywami, być może że zjada owady( oby nie pożyteczne), ale z tego co mnie wiadomo żywi się głównie częściami rośliny znajdujących się w ziemi, jak również potrafi zimą zjeść korę na pędach drzew i krzewów. Pierwsze słyszę że to stworzenie, niezmiernie żarłoczne i bardzo, ale to bardzo niepożądane w ogrodzie, może być chronione. Wiem że chroniony jest kret, szkodnik o wiele bardziej przyjazny ogrodowi, ale ta ochrona nie dotyczy ogrodów, jeżeli coś dobrego mogę powiedzieć o kretach ,to nie znajduję żadnego słowa usprawiedliwienia do obecności nornicy w ogrodzie, do mojego ogrodu z trzech stron ( od wielu lat niekoszone łąki) walą tabuny nornic i wiem co potrafią zrobić w ogrodzie. Pozdrawiam .Tadeusz.
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Szczerzę mówiąc to znalazłem informację nieco inne. Ale były one na pewnej encyklopedii którą każdy może do woli zmieniać więc może są tam bzdury napisane. Mnie to się też dziwne wydaje. Ale o tym że owady je to słyszałem. :? Bestie małe. Ostatnio taką małą na trawę z pracy wynosiłem bo zamieszkała pod lodówką. Troszkę szkoda mi ich bo one są takie ładne i wyglądają tak bezbronnie. A w zasadzie to groźny szkodnik. W każdym razie bardzo ale to bardzo dziękuję za porady. Przekaże je znajomej. Powiem żeby wypróbowała z tą trawą albo z przysypaniem dziurek. Sprawdzi się czy to one. :)
Awe
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 paź 2007, o 16:22
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Kuna, nie kuna..., co może źerować w ten sposób...? Śladów dużo, coraz większe, oto aktualne fotki. Te dziury to dołki, nie ma tam korytarzy... zwierzę rozrywa darń w poszukiwaniu jedzenia (widziałam kawałki dżdżownicy).
Jeśli chodzi o lisy, to wydaje mi się mało prawdopodobne ze względu na zurbanizowaną okolicę, prawie centrum, gęsta poniemiecka zabudowa jednorodzinna, ruchliwe ulice.
Z dzikich widziałam kunę, wiewiórkę...


Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Awe
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 paź 2007, o 16:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zniszczony trawnik

Post »

krzysiek86 pisze:Witajcie. Mam do Was wszystkich pytanie. na działce pewnej znajomej mi osoby pojawiły się takie dziury. w zeszłym roku również o tej samej porze roku. Problem w tym że to się nasila i dziur jest strasznie dużo. Wygląda jak by ktoś wbijał patyk pod katem w ziemię. Co to może być :?: :?: :?: :?: :roll: Pomocy
Obrazek
Dodaje fotkę miejsca zbrodni :?
Krzysiek86 ;:120 nie wydaje mi się, aby TWOJA znajoma robiła zdjęcia w MOIM ogródku!No chyba, że JA jestem tą znajomą?! ;:183


w większym gronie może coś uradzimy...
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Koło mnie takie wstrętne kupki z pestkami zostawiała kuna... I dwa razy coś mi wygrzebało świeżo posadzoną tawułę... Obstawiam tą gościówę.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Bestie małe. Ostatnio taką małą na trawę z pracy wynosiłem bo zamieszkała pod lodówką.
Krzysiu - Twoja znajoma spod lodówki, to zapewnie mysz domowa lub polna, niewiele ma wspólnego z nornicami( poza ogólnym wyglądem), jeszcze raz podkreślam, ten kto ma uprawy warzywne i kwiaty z cebul lub kłączy, winien robić wszystko by pozbyć się (jeśli są) nornic. Pozdrawiam. Tadeusz.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Zaglądając nahttp://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=16744 muszę stwierdzić że przedstawiona na zdjęciach sytuacja jest jak najbardziej normalna. Jeżeli na działce są nornice lub karczowniki, a ślady w ziemi świadczą że są, to naturalne że nie są one ostatnie w łańcuchu pokarmowym, i na nie też ktoś poluje, nie wiem czy to kuna, lis, czy inne stworzenie, ale widać że nornice lubi i łapie, a jak się naje to oczywiście i są odchody. Należy się tylko cieszyć że nie potrzeba trutek do zwalczania nornic, gdyż robią to zwierzęta. U mnie nie widuję dziur w trawniku, chociaż nad brzegiem rzeki jest ich pełno, znajduję również odchody zwierząt i cieszę się że nie tylko ja dobrze czuję się w ogrodzie , ale również zwierzęta. Pozdrawiam. Tadeusz.
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

No tak przynajmniej wiesz że jakieś cudaki chowają się przed ludźmi w ogrodzie. Szkoda że zwierzęta nie są bardziej chętne do pokazywania się. No ale może to lepiej. Dzięki temu są takie tajemnicze :lol: :lol: :lol:
Ewo chciałem usunąć fotkę ale nie mogę. Bardzo przepraszam jeszcze raz, nie było to celowe zagranie. Ale może dzięki mojemu wątkowi uda się szybciej rozwiązać Twój problem i mojej znajomej też :roll:
Awe
50p
50p
Posty: 94
Od: 13 paź 2007, o 16:22
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Wywiad wśród sąsiadów potwierdza, że w okolicy kręci się kuna. Bez pardonu odwiedza domy, częstuje się rybkami ze stawu sąsiada - tylko ości zostały na tarasie...ogólnie czuje się tu dobrze ! :twisted:
Nie wiem zupełnie jak zniechęcić zwierzaka do dziurawienia trawnika! Pomocy !!!
Pozdrawiam Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”