Poziomki - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
kate1661
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 maja 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Wielkopolski

Post »

Co może dolegać moim poziomkom? Nie widać oznak obecności żadnych szkodników, nie ma też możliwości że zostały przenawożone ani przypalone żadnym środkiem ochrony roślin - nie był w ostatnim czasie stosowany.
Obrazek
Obrazek
Proszę o pomoc, z góry dziękuję za odpowiedź
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba poziomki - przebarwienia liści

Post »

Wygląda to na atak Przędziorka chmielowca...
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroba poziomki - przebarwienia liści

Post »

A jak jest przędziorek chmielowiec to trzeba wysłać zaproszenie do dobroczynka gruszowego
Chemia - Magus 200 sc
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
nebbia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 30 kwie 2013, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Poziomki - choroba liści?

Post »

Mam ten sam problem co Huckster :( coś zjada mi liście, przez co zostają same szkielety. Ja poziomki hoduje na balkonie w doniczkach. Jakos w czerwcu i na początku lipca zauwazyłam że liście wygryzają małe zielone jak gąsienniczki które pouzuwałam ręcznie z liści. Wyjadały miękką część od spodu liścia zostawiając siateczkę. Teraz na liściach nie ma żadnych szkodników, przejrzałam je wszystkie a mimo to pojawiają się nowe ubytki. Poziomki prócz tego są zdrowe, kwitną i owocują. A te ubytki w liściach pojawiają się nawet na bardzo młodziutkich liściach. Szukałam w sieci co to może być ale nic nie znalazłam. Macie jakieś pomysły na to co dzieje się z moimi poziomkami? Bardzo proszę o pomoc.

Obrazek Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Poziomki - choroba liści?

Post »

U nie w ogrodzie nakryłam sprawców.Takie malutkie, szare skorupkowe ślimaczki ok.4 mm średnicy.W tym roku mało tych większych, skorupkowych( one zresztą żerują najczęściej na obumierających częściach roślin), ale tych maluchów wyjątkowo dużo i wiele roślin np. funkie wygląda jak sitko..Może taki rok :roll:
Awatar użytkownika
trzy_koty
100p
100p
Posty: 179
Od: 14 mar 2014, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Poziomka - liście usychają - dlaczego?

Post »

Witajcie,
mam problem z poziomką - jakiś czas temu zaatakowały ją mszyce, po opryskach mszyc się pozbyłam, ale od jakiegoś czasu usychają jej liście (nowe wyrastają zielone, ale potem nagle od brzegów zaczynają usychać, część przebarwia się jakoś dziwnie na żółto). Co to może być?

Obrazek
pozdrawiam słonecznie, Ewa
Mój balkon, z wątkiem dziecięco-kocim
Awatar użytkownika
Fajerka
200p
200p
Posty: 376
Od: 22 mar 2014, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Poziomka - liście usychają - dlaczego?

Post »

O właśnie, też zauważyłam u mojej przesuszone brzegi.
Asia http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=74586" onclick="window.open(this.href);return false; Buduję swój zielony zakątek :-)
Po deszczu nadchodzi słońce. Czas na słońce.
"Jaka róża taki cierń, nie dziwi nic" oraz "Uparcie i skrycie..." zawsze chwytają mnie za serce.
magdullah
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 sie 2014, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

szkodnik na poziomkach

Post »

Mam od kilku dni jakieś robale na poziomkach na balkonie. Mają ok 2mm długości, są zielone, główki czarne.
Obrazek
Ktoś może pomóc - co to jest i jak zwalczyć?

Doklejam zdjęcia:
czarne kropki - wygląda jak drobinki ziemi na listkach zaatakowanych roślin
Obrazek
drugie ujęcie robala
Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: szkodnik na poziomkach

Post »

Zajrzyj do tematu o poziomkach, tam szybciej ktoś coś podpowie... Tu masz linka do 1 części: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=11380
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Poziomka 'Rugia'

Post »

Witajcie :wit

Dubluję z wątku poziomkowego, bo chciałbym w miarę możliwości upewnić się co do diagnozy...

Na prawie 30 krzaczków kilka wygląda zdecydowanie gorzej niż pozostałe - są dużo mniejsze, liście są zdeformowane i pomarszczone oraz mają bardziej żółte zabarwienie. Wygląda to tak:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Odmiana to Rugia, sadzona w ubiegłym roku z sadzonek "szkółkowych" - ale dopiero w tym roku pojawiły się takie objawy...
Podejrzenia idą w stronę choroby wirusowej... :(
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Poziomka Rugia

Post »

Pierwsze skojarzenie miałem takie samo.
Ale można przeanalizować i spróbować wykluczyć kolegę pt: "Roztocz truskawkowy
? w pierwszej fazie obecność tego szkodnika objawia się żółknięciem i słabym rozwojem liści. Z czasem stają się pomarszczone, a ich brzegi (a z często nawet całe liście) zasychają. Prowadzi to przede wszystkim do zmniejszenia plonów, ale także, wraz z rozwojem choroby, rośnie tendencja do drobnienia owoców i ich słabszego dojrzewania. Najgorszą konsekwencją szkodliwego działania roztocza jest zamieranie roślin."
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Poziomka - liście usychają - dlaczego?

Post »

Może gliniasta gleba i włóknina wokół roślin? To jednak zgaduj zgadula, potrzebne więcej informacji.
Awatar użytkownika
trzy_koty
100p
100p
Posty: 179
Od: 14 mar 2014, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Poziomka - liście usychają - dlaczego?

Post »

selli7 pisze:Może gliniasta gleba i włóknina wokół roślin? To jednak zgaduj zgadula, potrzebne więcej informacji.
Gleba raczej torfowa (choć znawcą nie jestem) - taka uniwersalna do roślin balkonowych. Włóknina..? Masz na myśli taką do okrywania roślin na zimę? To nie, włókniny brak. :)

Też podbiję temat, bo kolejny rok owoców na balkonie, a problem wracał - może w końcu ktoś mi podpowie przyczyny..?
pozdrawiam słonecznie, Ewa
Mój balkon, z wątkiem dziecięco-kocim
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”