Poziomki - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Poziomki - choroby i szkodniki

Post »

Co to za nawóz naturalny? Jaki ma skład? Brązowiejące brzegi liści wskazują na brak potasu. I trzeba takiego nawozu szukać, do truskawek i poziomek, ze zwiększoną ilością potasu. i wieloma innymi mikroelementami.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

poziomki mi mdleją

Post »

Wieki mnie tu nie było i wracam błagając o pomoc. ;:7
Poziomki mi mdleją. ;:145 Liście zaczynają zwisać jak przy suszy i w końcu krzak zamiera.
Kilka konkretów:
-zaczyna się od kilku listków i potem co raz więcej
-sadzone w zeszłym roku, ładnie rosły
-wilgoci wystarczająco (ostatnio pada codziennie)
-przekopałam pod spodem - brak robactwa, tylko dżdżownice, w korzeniu też nic nie ma.
-pierwsze więdną młode liście

Boję się, że wszystkie mi padną. Co robić? Czego szukać?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poziomki - choroby i szkodniki

Post »

W kwietniu posadziłem z wielodoniczek po 10 Rugii i Regin świeżych, ładnie ukorzenionych. Szybko wystartowały poza trzema Rugiami, które niespodziewanie szybko zaczęły usychać. Jedyny możliwy powód ich niespodziewanego zasychania jaki znalazłem to błąd przy ich sadzeniu.
z https://www.rynek-rolny.pl/artykul/sadz ... tml?page=2
Technika sadzenia
Szkodliwe dla poziomki będzie, zarówno zbyt głębokie, jak i za płytkie sadzenie. Niewyważenie odpowiedniego poziomu może skutkować gniciem lub wysychaniem roślin, które prawidłowo powinny być sadzone na takiej głębokości, jak rosły dotychczas sadzonki. Ważne przy tym, by stożek wzrostu znajdował się tuż nad poziomem ziemi.


Chyba za płytko posadziłem i nie ugniotłem ziemi dookoła bo aż je prawie wysadziło.
gosia_d16
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 cze 2022, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - choroby i szkodniki

Post »

Ja mam następujący problem z poziomkami na balkonie - liście zaczynają zasychać od brzegów, później schnie reszta. Jednocześnie poziomka wypuszcza młode listki
Obrazek
Ma ktoś jakiś pomysł jak temu zaradzić?

Kupiłam gotowe dość duże zadzonki w doniczce. Odmiana sprzedawana jako: "poziomka wisząca pnąca sadzonka attila doniczkowa"
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Poziomki - choroby i szkodniki

Post »

Poczytaj ten wątek. Nie zajmie Ci to zbyt wiele czasu. Wyjaśniła by się przyczyna problemów. Wg mnie zaczyna brakować składników pokarmowych a zwłaszcza potasu.
Pozdrawiam! Gienia.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - choroby i szkodniki

Post »

Gosia. Od zbyt częstego podlewania może się tak dziać, gdy korzenie mają ciągle mokro. Ja bym im dała większą doniczkę.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Poziomki - choroby i szkodniki

Post »

Nie wyglądają na przelane. Przy przelaniu brązowieją tylko końcówki liści , więdną kwiaty i liście. Liście puchną, dostają pęcherzy i opadaja. Czernieją łodyżki i ziemia pachnie raczej nieprzyjemnie. Zwyczajnie zaczyna nadgniwac. Pooglądaj i zobacz czy tak jest.
Pozdrawiam! Gienia.
gosia_d16
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 cze 2022, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Poziomki podlewałam dwa razy (w odstępie ponad 2 tygodni) wodą z biohumusem do poziomek i truskawek. Poza tym podlewam je zwykłą wodą. Doniczki stoją na balkonie częściowo zadaszonym. Jedna doniczka jest wystawiona całkowicie na deszcz a dwie tylko w niewielkim stopniu (tzn. tylko tyle ile deszcz "zacina"). We wszystkich doniczkach jest ten sam problem. Dzisiaj zauważyłam na poziomkach kilka malutkich czerwonych mrówek (albo czegoś bardzo do mrówek podobnego), ale nie wiem, czy to ma związek z tym zasychaniem liści. Liście same nie opadają, tzn. nawet uschnięte trzymają się rośliny. Nie ma nieprzyjemnego zapachu. Poziomki kwitną, owocują i owoce dojrzewają (chociaż jest ich mało). Rzeczywiście doniczki mogą zacząć robić się na nie zbyt ciasne, bo poziomki dość mocno rozrosły się od czasu kiedy je posadziłam
Obok mam dwie truskawki wiszące i z nimi nie ma tego problemu (przynajmniej na razie).
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - choroby i szkodniki

Post »

3 krzaczki poziomek potrzebują ok. 0,5l biohumusu/miesiąc. Podzielone na małe dawki wraz z wodą co kilka dni. Co dwa tyg. zasila się w gruncie. Skoro korzonki zdrowe to być może jest z niedożywienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”