Borówka amerykańska - SZKODNIKI

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Pielgrzym
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 wrz 2008, o 22:12

Borówka amerykańska - SZKODNIKI

Post »

witam Jak w temacie ....
cosik gryzie mi borówkę i jakos nie moge dojść do ładu co to może być. Na działce mam tez wisnie , śliwke i morele, a tylko na borówce listka mi się zwijają w tutkę. Domyslam się że to może byc jakaś zwójka ale czy na pewno? Do tego liścia mi usychają , niektore tracą kolor i pada caly krzak płowiejąc z kolorów, niektóre po prostu schna nie tracąc koloru. Zbieram wodę deszczóweczkę, gdy podlewam wodą ze studni dosypuję 0,5kg siarczanu amonu na 200l wody, krzaki posadzone w mieszaninie torfu z ziemią zasypane trocinami...... wiec chyba to nie sprawa kwasowosci bo ta waha się przy 3,8-4,8, Trociny dosc dobrze trzymają wodę a tej dostaje każdy krzaczek po 10l każdy.
Może to nie szkodnik a może zaraza? W sumie wszystko mi pasuję a od czytania juz mam wielka glowę mial ktoś podobny problem/problemy?
jakaś porada?
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykanska a szkodniki

Post »

Witajcie !

Znalazłem artykuł w HAŚLE OGRODNICZYM pt. " Szkodniki borówki wysokiej ' .

Warty przeczytania.

Pozdrawiam.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Borówka amerykanska a szkodniki

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Borówka amerykańska - szkodniki

Post »

Witam
Szukałem na forum i nie znalazłem takiego wątku to myślę że przy okazji mojego problemu warto go założyć. A teraz do rzeczy coś mi dosłownie przegryza nowe pędy i nie znalazłem nic podobnego na forum i w internecie
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Borówka amerykańska - szkodniki

Post »

Wygląda na 'robotę' przeziernika. Pytanie - którego. Jeśli nie spotkałeś gąsienicy to oznaczałoby, że opuściła 'stanowisko pracy' - czego nigdy nie robi. Takie objawy trzeba samemu monitorować, gdyż nie wszystkie choroby i szkodniki borówek poznano, a przydałoby się wiedzieć więcej.


Pozdrawiam, Francik
Francik
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - szkodniki

Post »

Dzisiaj znalazłem taki liść a w nim takiego gościa.
markis80
100p
100p
Posty: 177
Od: 27 maja 2011, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - szkodniki

Post »

No i Fastac załatwił sprawę, więcej nowych uszkodzeń nie ma.
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Czym zwalczyć te pajączki na borówce? Szkodliwe są? sorki za jakość ale na pewno wiecie o co chodzi
Obrazek
ploplus
50p
50p
Posty: 65
Od: 30 wrz 2016, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum lubelskiego

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Chyba przędziorek - jak to jest kwestia kilku krzaków to polecam przemycie liści wodą z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń, jak więcej to ewentualnie oprysk.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Jeszcze się taki przędziorek nie narodził co by tkał pajęczyny od liścia do liścia.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Ja bym też stawiał przędziorka. W zeszłym sezonie pamiętam że po kilku dniach suchych i słonecznych niektóre kwiatostany były tym całe owinięte i zaschły. Przędziorek to po mszycy najgorsze dziadostwo jakie atakuje borówki. Na szczęście nie lubi wody i wystarczy go spłukać wodą z opryskiwacza. Ja dodatkowo zrobiłem miksturę z czosnkiem a tego chyba żaden insekt nie lubi.
Kalo miałem dosłownie ze dwa dni temu atak przędziorków na bluszcz w domu i pajęczyną było oblepione od łodygi do liścia. Kilka liści zżółkło i zaschło. Znalazłem tez takie zdjęcie pajęczyny przędziorków:
http://agro.bayer.com.pl/uimages/dom_og ... skotki.jpg
http://bi.NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona/im/12/91/fd/z166177 ... o-sie-.jpg

Może one robią dłuższe te pajęczyny bo coś teraz lata w powietrzu, jakieś drobne włókniste coś jak pyłek topoli tylko mniejsze. Różne rośliny są tym oblepione i może dzięki temu przędziorek może tkać pajęczyny od liścia do liścia?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Przy zmasowanym ataku takie zasłony i ja widywałem, natomiast z pojedynczymi pasmami si nie spotkałem. Wystarczy zaopatrzyć się w szkło powiększające 5-10 x i samemu zobaczyć. Z takich nieostrych zdjęć trudno cokolwiek wywnioskować.
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Borówka amerykańska - SZKODNIKI

Post »

Mam mospilan pomoże?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”