Klon - choroby liści, zamieranie pędów

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Klony - choroby liści

Post »

Witam.
Co może dolegać mojemu Klonowi Ginnala.?

Liście zamiast się przebarwiać na czerwono są takie brzydkie.

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Klony - choroby liści

Post »

Może masz cięższą, gliniastą glebę zatrzymującą wilgoć? Na takich glebach drzewa i krzewy wymagające bardziej przepuszczalnych, dobrze odprowadzających nadmiar wody gleb słabo, albo wcale się nie przebarwiają, a dostają czarnych plam, szczególnie w wilgotną jesień jaką mamy w tym roku.Klony należą do drzew wymagających lżejszych gleb.
U mnie na podobnej glebie słynąca z pięknego przebarwiania się trzmielina oskrzydlona jesienią miała na liściach ledwo widoczne rumieńce i czarne kropki, po czym liście szybko opadały.Dopiero jak przesadziłam ją w pobliże dużego świerka, który skutecznie osuszał sąsiedztwo korzeni zaczęła się przebarwiać jak należy i nie ma czarnych kropek na liściach.Poczytaj tutaj.http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3w#p597959
Awatar użytkownika
Biedronka641
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5724
Od: 5 cze 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Klony - choroby liści

Post »

Selli dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Tak mam ciężką i wilgotną glebę w ogrodzie. Ta jesień się nie udała. Deszczu miałam sporo. To czeka mnie przesadzenie go. Na pewno znajdę mu lepsze miejsce, bo iglaków mam sporo i jeszcze mu przygotuje odpowiednio ziemię. Może się doczekam ładnego przebarwienia. ;:196 ;:196
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Klony - choroby liści

Post »

Mam sporo klonów tatarskich i prawda jest taka, że każdy egzemplarz przebarwia się inaczej, a każdego roku przebiega to według innego scenariusza. Egzemplarze, które w jednym roku pięknie płoną oranżami i czerwieniami, w innym tracą liście nie przechodząc wcale przez fazę atrakcyjnego przebarwienia. Zależy to jak mi się zdaje od warunków atmosferycznych i związanych z nimi warunków glebowych/wilgotnościowych. Tak że nie martw się, w przyszłych latach możesz obserwować zupełnie inne zachowanie drzewka. W tym roku wiele tradycyjnych "jesiennych hiciorów" zawiodło na całej linii, u mnie sumaki kompletnie nie odpaliły kolorów, chociaż co roku dawały ostry popis jesienią. Mam trzy jarzębiny rosnące w odstępach kilku metrowych. Jedna przebarwiała się długo i pięknie, a dwóm liście zbrązowiały paskudnie i opadły bardzo szybko, więc sprawa jest bardziej skomplikowana niż warunki zewnętrzne.

A co do famy o przebarwieniach klonów tatarskich to po pierwsze: przebarwianie jest fajne, ale to nie jest ich najmocniejsza strona. Ta ładna faza trwa bardzo krótko - to czasem wręcz kwestia kilku dni, po których drzewko szybko traci liście. Więc lepiej zacząć doszukiwać się innych ich uroków :-)
gruubas
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Chore drzewo

Post »

Witajcie
U mnie w firmie rosną obok siebie dwa drzewa. Chyba tego samego gatunku ale nawet nie wiem co to jest. Podejrzewam, że dęby ale nie jestem pewna. Drzewa od kilku lat chorują. Postanowiłam je jakoś wyleczyć jeżeli jest to możliwe. Wypuszczają bardzo jasne liście które od razu zasychają. Rosną na trawniku z automatycznym podlewaniem. Niestety nie mam jak sprawdzić pH gleby. Czy szukać bardziej w chorobach grzybowych, robalach czy ziemi? Będę wdzięczna za każdą sugestię...
Obrazek

Obrazek
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
Prokton
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lip 2017, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Chore drzewo

Post »

Kolor może świadczyć o niedoborze manganu lub magnezu, lub to cecha odmianowa. Zasychanie może świadczyć o niedoborze potasu.
Możliwe też, że to choroba i na wiosnę można profilaktycznie opryskać miedzianem i sylitem.
MonaPaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 cze 2018, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co dolega klonowi?Jak mu pomoc?

Post »

Dzien dobry,
jeśli pisze w niewlasciwym dziale to z gory przepraszam.
Otoz, mamy dzialke ogrodowa nabyta kilka lat temu, na ktorej rosnie okazaly, wieloletni klon. Niestety, w tym roku klon bardzo zmizernial. Zamiast pieknych, duzych lisci ma rozproszone, malutkie listeczki. Na niektorych z nich sa brazowo-zolte plamki. Pan w sklepie ogrodzniczym doradzil mi oprysk preparatem Previcur Energy 5 iml na 3 L wody. Czy to wystarczy?Doradzcie. Powiedzcie co dolega naszemu klonowi. Jak mu pomoc?
Obrazek

Prosimy o pisownię z uwzględnieniem polskich znaków diakrytycznych,
dziękujemy z góry/Adm.K
BogusOp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lip 2018, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Czy to jakaś zaraza klona?

Post »

Witam,
Mam drzewko kupione w biedronce, które jest już ze mną drugi rok. Teraz, od kiedy mam małego kota w domu, udało mu się kilka razy położyć w doniczce i nie wiem czy mi się wydaje, ale jak by nagle klątwa trafiła moje drzewko. Garść zeschłych listków oberwałem i nie wiem czy mam coś jeszcze zrobić? Czy potrzebna jest jakaś interwencja?



Obrazek

Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czy to jakaś zaraza klona?

Post »

Nie zrobił sobie z doniczki kuwety?
BogusOp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lip 2018, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czy to jakaś zaraza klona?

Post »

Właściwie, to nie jestem pewien co robił pod nieobecność domowników. A kwiatek był na parapecie i od niedawna potrafi się tam dostać. Co teraz?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czy to jakaś zaraza klona?

Post »

Kocie szczyny są agresywne i jeżeli kociatko pomyliło doniczkę z kuwetą to tak na wszelki wypadek roponuję przesadzić roslinkę do nowej ziemi i zabezpieczyć doniczkę przed ewentualną recydywą.
piotr75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lip 2018, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Klon - choroby liści,zamieranie pędów

Post »

Obrazek


Obrazek



Obrazek

Obrazek



Chciałbym się podłączyć pod temat coś się dzieje z moimi klonami dostają brązowych liści w sklepie ogrodniczym powiedzieli że to przez słońce ale wydaje mi się że to coś innego może brak jakiś minerałów w ziemi prosiłbym o pomoc.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Klon - choroby liści,zamieranie pędów

Post »

Nawozisz odpowiednio? Z drugiej strony nie lepiej wsadzic drzewko w ziemię zamiast męczyć je w skrzynkach? Jak widać miejsca nie brakuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”