Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
August
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 mar 2018, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Wiem , że brązowe już brązowymi pozostaną ale jak czytałem jest możliwość wypuszczenia nowych zielonych gałązek.To od jakiego "wieku" mona nawozić?
p.s
Też jestem z opolskiego :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Jak zacznie się sezon wegetacyjny to dopiero zaczną rosnąć, w maju, w zimie iglaki nie rosną.Nawozić można dopiero jak drzewka zrobią wyraźny, widoczny przyrost, czyli w przyszłym roku na wiosnę. W tym roku jeżeli się ukorzeniły, to powinien być przyrost.Nawożenie stało się niejako 'modne', ale w przypadku iglaków wcale nie jest konieczne, w naturze nikt ich nie nawozi, a zaszkodzić łatwo.Jeżeli masz jednak słaba glebę to można. Ważne by regularnie podlewać sezon, dwa po posadzeniu w czasie suszy, bo żywotnik nie znosi niedostatecznej ilości wody, co w połączeniu z nawozem jest zgubne dla rośliny.
fojer
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 mar 2018, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

coron3r pisze:Witam, mam zamiar w tym roku posadzić tuje i zastanawiam się nad kłopotem z zalegającą wodą. Fakt jest taki że zeszły rok był bardzo mokry ale chciałbym uniknąć sytuacji że tuje stoją w wodzie.
Poniżej zamieszczam zdjęcie gdy wody było ekstremanie dużo (moja działka jest na dole zdjęcia)

Obrazek

Co możecie mi w tym temacie poradzić? Może jakiś zdrenaż z rury karbowanej przy płocie?
Może macie jakieś doświadczenie w związku z tym?
Może po prostu ziemia jest tam ubita i wytworzyła się podeszwa która nie przepuszcza ziemi.Spróbuj tek kawałek głęboko przekopać albo spulchnić-może pomoże.
Awatar użytkownika
coron3r
50p
50p
Posty: 83
Od: 9 paź 2010, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Było przekopywane w tym miejscu. Myślałem otym żeby zakopać w tym miejscu rurę drenarska owinieta włókniną albo rurę pcv ponacinaną i owinieta włókniną co sadzicie o tym pomyśle?
milo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 maja 2015, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje fascigiata

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Mam do państwa ogromną prośbę odnośnie naszych tui. Nie wiemy co im dolega posadzone były 3 lata temu. Kupione zostały w szkółce ziemia do nich także została tam zakupiona. Ziemię na działce mamy niestety gliniastą. We wrześniu tuje zaczęły nam żółknąć zostały po psikane dwa razy Topsin M. Na wiosnę po czyści łamie z suchych gałązek przerzedziły się bardzo w środku. Poniżej kilka zdjęć. Obecnie tuje mają niewielkie przyrosty szyszkują, pojedyncze przyrosty w różnych miejscach tracą blask i połysk robią się matowe jasnożółte i usychają. Od kopałam też korzenie tuji Inaciełam pień tuż nad ziemią. Oto kilka zdjec.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
koziolek84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 maja 2018, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuje brązowieją od środka

Post »

Witam posiadam ok 120 tui a od jakiegoś czasu zauważyłem że niektóre od środka brązowieją. Gdy się je strząchnie to brązowe pędy odpadają. Czy to naturalnie gubi stare pędy czy coś je zaatakowało??? Dzięki z góry za pomoc.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
staar_wars
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 maja 2018, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Thuja szmaragd - usychanie ?

Post »

Witajcie,
Posiadam ponad 20 thuj maragd (o wys. ok. 1.8m), które posadziłem na jesien 2017. Teraz na niektórych z nich pojawiły się suche gałązki (jak na zdjęciahc) i zastanawiam się czy coś im nie dolega ?.
Bardzo proszę o poradę.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Thuja szmaragd - usychanie ?

Post »

Nic im nie dolega, przy sadzeniu dużych egzemplarzy takie zjawisko to rzecz normalna.
staar_wars
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 maja 2018, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Usychające tuje

Post »

Super :).

Zapytam jeszcze tylko o poradę a propos ewentualnych zapobiegawczych opysków.
Czy jest jakiś rekomendowany/obowiązkowy zestaw aby zapobiec ewentualnym chorobom który można by stosowac cyklicznie co roku ?
grzegi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 maja 2018, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Choroba czy szkodnik?

Post »

Witam.

Pomocy! Z moim żywotnikiem dzieje się coś złego. Czy ktoś wie co mu jest? Poszczególne gałązki zasychają....

Obrazek
Obrazek
platinet
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 maja 2018, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje żywotniki bledną i żółkną

Post »

Dzień dobry!
Drodzy Państwo chciałbym zapytać o rzecz która mnie zastanawia otóż czy gniazdo z ptakami w tuji może zaszkodzić tym roślinom głównie chodzi o odchody ptaszków?
bielo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 cze 2018, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje brązoweiją - proszę o pomoc

Post »

Witam serdecznie,

jakieś 2 miesiące temu zauważyłem, że wszystkie tuje brązowieją od środka (w środku było pełno brązowych gałązek, na zewnątrz wszystko było zielone). Ojciec pozrzucał te brązowe igły, podsypał nawozem do trawy Yaramila (poza tym nie były nawożone) i drzewka były spryskane Bayer Previcur. Teraz zauważyłem, że punktowo brązowieją również gałązki z zewnątrz - widać to na zdjęciach z załączonego linka. Proszę doświadczonych kolegów i koleżanki o pomoc w diagnozie :)

https://photos.app.goo.gl/FT2gws4xMDilxcDA2

Dzięki i pozdrawiam,
Piotr
mario133
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 wrz 2018, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Witam,
proszę o pomoc w identyfikacji problemu. 3 letnie thuje zaczęły od wiosny chorować. Stan obecny jak na załączonych zdjęciach kwalifikował je do usunięcia.
Ziemia ciężka gliniasta - woda często stoi podczas i po intensywnych opadach. Zastanawiające jest że sztuki obok mają podobne warunki i wyglądają OK.
Bryła korzeniowa po wyrwaniu nie była mała. Czy to mógł być jakiś grzyb?
Z góry dziękuje za porady
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... ViNjRaUnNn
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”