Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Netta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 kwie 2018, o 23:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie warte zachodu

ratunku mrówki!!!

Post »

Witam wszystkich :wit No i stało się ;:138
ok.21 kwietnia, dzięki Wam i Waszym podpowiedzią (za co jeszcze raz bardzo dziękuję ;:180 ) posiałam to co już było można zasiać i dzisiaj mogę pochwalić się że jest DOBRZE :heja Prawie wszystko powschodziło...dzisiaj jak tylko pogoda się określi czy ma padać deszcz, czy może jednak słońce wyjdzie zza chmur, znowu jadę na oględziny :) normalnie nie mogę się nasycić tym widokiem ...
Mam tylko jeszcze jedno zmartwienie...MRÓWKI ;:174
Czy macie jakiś sprawdzony sposób na to cholerstwo? Ja wiem że mrówki są pożyteczne, ale nie w takiej ilości! Są wszędzie. Ziemia na działce mi się rusza przez to towarzystwo. Wiem, że u sąsiadów jest ten sam problem, więc ciężka z nimi walka. Sypałam już środkiem, który znalazłam w altance, jeszcze po starych właścicielach , MRÓWKOFON się nazywa bodajże, na rabatkach kwiatowych i ścieżkach, ale to pomaga tylko na "chwilę" . Mam 2,5 letniego synka, który jak to dziecko interesuje się wszystkim dookoła, więc boję się że takie różowe cudo szybko może mu wpaść w oko, a właściwie w ręce. No i są też moje warzywa, które niedługo chciałabym skosztować ...Czym zatem potraktować te mrówki, żeby było bezpiecznie dla ludzi i roślin?
Pozdrawiam Netta :)
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: ratunku mrówki!!!

Post »

Zalewaj wrzątkiem ;) ja u siebie już wiem mniej więcej gdzie są mrowiska i też z nimi walczę, wiosną sypie proszek substrala i trochę wymierają, ale to niestety walka z wiatrakami. Dziś pieliłam w marchewkach a tam wielka czerwona mrówka. Zabiłam ją a mogłam śledzić w sumie gdzie mają gniazdo.. Mrówki są pożyteczne ale co za dużo to nie zdrowo..
Zrobiły mi dużo szkód w warzywach, podziurawiły łodygi buraczków..
Pozdrawiam ;)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ratunku mrówki!!!

Post »

Mrówki trzeba polubić.
Nie stosuj żadnej chemii. To co zaszkodzi mrówkom zaszkodzi też dziecku.
Można jedynie dać im do zrozumienia, że gdzie indziej będzie im lepiej.
Na przykład często wzruszać strzemiączkiem wierzchnią warstwę gleby.
Ale należy rozważyć czy po pozbyciu się mrówek które tylko są nie pojawią się takie które boleśnie gryzą. Duże czarne i średnie czerwone. Miałem oba te rodzaje. Nie można było chodzić w pobliżu ich mrowisk. Miałem to szczęście że potopiły się gdy było oberwanie chmury i na kilka dni działki zamieniły się w jezioro.
tyxck
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 maja 2017, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Witam. Mrówki zaatakowały moje borówki. Znajomy użył Brosa i po dwóch dniach miał spokój. Tylko czy chemia nie zaszkodzi borówkom i nie zatruje mi owoców???
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Heja ja w tamtym roku sypałem tym wynalazkiem pod borówki. Roślinie nie reagowały w ogóle :)
:)
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Ja dałam im tej mąki kukurydzianej i podlałam wodą z olejkiem z eukaliptusa, i... znikły... Ciekawa jestem gdzie poszły...oby poza moją działkę ;:218
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Co mąka kukurydziana robi złego mrówkom?
pitaszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 cze 2018, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mrówki w elewacji - jaki środek?

Post »

Witam serdecznie,

Mieszkam w domku o konstrukcji szkieletowej ocieplonym styropianem. Jakiś tydzień temu zauważyłem, że w miejscu łączenia listew przypodłogowych zaczął gromadzić się drobny pyłek - później też zauważyłem tam mrówkę. Otóż jak sadzę mrówki sprzątają swoje gniazdo i wynoszą niepotrzebny materiał - w tym przypadku styropian. Odpady z ich pracy widoczne były widoczne pod listwami na długości około 2,5m.

Obecnie szukam metody aby pozbyć się tej wesołej rodzinki zjadającej moje mieszkanie i w tym miejscu chciałem zapytać o skuteczny środek do ich likwidacji. Z racji na trudno dostępne miejsce zapewne najlepszy byłby pewnego typu koń trojański, który to mrówki same zaniosą sobie jako pokarm i obdzielą nim resztę towarzystwa, tym samym sprowadzając na nich śmierć.

Czy ktoś może polecić środek, którego walory smakowe docenią, i który będzie w stanie sprawdzić się w takiej sytuacji?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki w elewacji - jaki środek?

Post »

pitaszek,
Boraks.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Oczywiście zmieszany z miodem, dla poprawienia dla nich walorów smakowych.
pitaszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 cze 2018, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Przetestowałem boraks jednak mrówki wciąż wracają w dużych ilościach. Przygotowałem syrop cukrowy z przepisu znalezionego w internecie - proporcje 1(boraks):18 (woda):7(cukier). Teraz podwoiłem dawkę boraksu i wciąż jedzą. Zastanawiam się czy nie ma czegoś bardziej śmiercionośnego na mrówecze gniazda?
kazimier
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 cze 2018, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mrówki i metody ich zwalczania. - 1cz.

Post »

Kiedyś zaczęły mi szturmować mieszkanie na parterze, gdzieś pod oknem było mrowisko.
Pierwsza sprawa to odpowiedni środek (taki wkład z trutką), który znokautował nieproszonych gości.
Po drugie cały parapet został ogrodzony murkiem z soli kuchennej i to także pomaga
kiraryu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 cze 2020, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mrówki

Post »

Witam, mam drobny kłopot z mrówkami w tunelu. Skubane nie chcą się wynieść. Spryskiwałem już roztworem z pokrzywy. Polewałem wywarem z mięty, lawendy, tymianki i majeranku. A ostatnio zalewałem wrzatkiem. Bez większych sukcesów :/ chyba pozostaje mi tylko wyprubowanie chemii. Nie znam się jednak na tym a nie chciał bym kupić czegoś co może zaszkodzić warzywą. Gdyby ktoś bardziej doświadczony w temacie ,,eksmitowania mrówek bez dużej szkody dla upraw" mógłby mi coś doradzić byłbym dozgonnie wdzięczny :)

Edit
Zapomniałem wspomniec, posypywalem również popiołem, co również nie przyniosło żadnych rezultatów
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”