Mięta - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
monia260
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 maja 2011, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mięta - choroby

Post »

Witam!
Mam parę pytań odnośnie mojej mięty. Rośnie ona w dużych kępach w moim ogrodzie.
1. Ostatnio zbierając miętę zauważyłam pod niektórymi listkami sporą białą "pianę". Jakiś owad- szkodnik ? składa na niej jajeczka, w środku tej piany jest mały żółto-beżowy robaczek, lub większy (podrośnięty) do połowy beżowo-brązowy. Czasem piana ta jest też już przy samej ziemi. Poza tym zauważyłam tę pianę również na dwóch innych roślinach- kwiatach, które jeszcze nie kwitną. Wycięłam część tej mięty -poszła na taczkę i do spalenia. Co to za owad -szkodnik ? I co z tą miętą ? bo niektóre szczyty (gdzie nie było piany) były ładne, zdrowe - czy mogę je zbierać ? (myślę, że można by je dokładnie umyć i wysuszyć) - czy do kasacji?
2. Niektóre listki były podziurawione lub miały małe brązowe plamki a na łodygach były przyklejone brązowe kuleczki - wyglądało to jak ten owad z pkt 1. tylko że zasuszony hmm... pod tą pianą? Czy to rdza mięty? I również niektóre szczyty były ładne i zdrowe -zbierać je czy całość wycinać i odrzucać?
Pomóżcie, bo tak cieszyłam się na tę miętę a tu taka draka. Dodam, że ogród był przez ponad rok "zapuszczony" i teraz dopiero czeka mnie całe przekopanie go i doprowadzenie do porządku
Jak się uda to załączam zdjęcie z tą "pianą". Obrazek
ToRo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 14 cze 2012, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta pieprzowa

Post »

Witam wszystkich,

Mam problem z moją miętą pieprzową, ostatnio zauważyłem że usychają jej liście wierzchołkowe.
Czy ktoś z was może wie jak jest tego przyczyna?

Obrazek
miniuska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 24 mar 2012, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,
moja mięta w tym roku strasznie wolno się rozwija, do tego na kazdym, nawet nowym listku pojawiają się plamy brazowe, jakby rdza.. czy mięta jest do odratowania czy do wyrzucenia?
Obrazek
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mięta - czy da się uratować

Post »

Tak obetnij części nadziemne i spal. Z kłaczy powinny wyrosnąć zdrowe pędy :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
miniuska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 24 mar 2012, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta - czy da się uratować

Post »

ok, dziekuje za odpowiedz. A nie wiesz co to za robactwo/choroba? niektore pedy wyrosly w tym roku wlasnie na nowo z korzeni i wiekszosc tez ma te plamy, ale rzeczywiscie jest pare pedow zdrowych.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mięta - czy da się uratować

Post »

Rdza miety. Są stosowane preparaty do zwalczania tej choroby, ale moim zdaniem jako zwolennika integrowanej uprawy :) najpierw zastouj zabiegi agrotechniczne czyli wycinanie i koniecznie palenie wszystkich porazononych lliści i pędów do samej ziemi. Zbieraj opadłe liscie i tak samo postepuj. jeśli to nie pomoże to pozostaje oprysk preparatami.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
sidebe
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 9 cze 2014, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mięta - kropki

Post »

Miesiąc temu wycięłam sobie z mięty sadzonkę i wyhodowałam nową. "Mięta-matka" jest zdrowa, a na młodej pojawiły mi się jasne kropki. Ki diabeł? Dodam, że mam jeszcze 5 maluchów i wszystkie są zdrowe.
Obrazek
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Post »

Witam serdecznie.
Mam problem z miętą.Posadzona ze szczepki do doniczki,ładnie się rozrasta,ale zauważyłam na łodydze i listkach nalot szaro biały trudno mi określić dokładniej i zastanawiam się cóż to takiego.Mączniak,pleśń??
Czy można się tego pozbyć domowym sposobem? Dodam,że bardzo mi zależy na tej mięcie.
Fotki nie wstawię,ponieważ mój aparat nie potrafi uchwycić problemu :(
Nivium
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 lip 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Jak fotki nie wstawisz to wpisz sobie w google mączniak prawdziwy i porównaj, jak to będzie to, to albo chemia albo spróbuj wywarem z czosnku
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Oczywiście porównywałam ,ale przekonana nie jestem.
Żadnych stworzonek nie widzę,nawet zmieniłam podłoże.
Jeśli to pleśń to nie wiem czy wywar z czosnku pomoże.
Trochę jest to podobne do tego zdjęcia poniżej,ale na mojej mięcie jest to bardziej delikatne,że tak to ujmę mniej widoczne i występuje to w formie placków np na liściu jest jedna plama tego nalotu ale nie na całym,
Obrazek
Nivium
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 lip 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Wszystkie liście tak Ci się robią czy tylko część ? A wywar z czosnku tak czy siak nie zaszkodzi to możesz spróbować
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Tylko na części liści tak się dzieje i na łodydze

Udało mi się zrobić fotkę.Niestety chyba nie za wiele ona pomoże w rozpoznaniu.Jak pisałam to jest mało widoczne,ale jest.Na tym liściu najwięcej tego cholerstwa i jeden młody listek cały zaatakowany.Pasożytów dalej nie widzę.Idę zrobić wywar z czosnku...Tak się jeszcze zastanawiam mięta stoi (stała,przeniosłam ją)obok innych roślin z nimi wszystko jest ok.
Obrazek
Nivium
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 lip 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

No to liscie na których jest nalot wywal a resztę spryskaj tym wywarem i powinno być okej
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”