Mięta - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mięta - czy da się uratować

Post »

Tak obetnij części nadziemne i spal. Z kłaczy powinny wyrosnąć zdrowe pędy :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
miniuska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 24 mar 2012, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta - czy da się uratować

Post »

ok, dziekuje za odpowiedz. A nie wiesz co to za robactwo/choroba? niektore pedy wyrosly w tym roku wlasnie na nowo z korzeni i wiekszosc tez ma te plamy, ale rzeczywiscie jest pare pedow zdrowych.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mięta - czy da się uratować

Post »

Rdza miety. Są stosowane preparaty do zwalczania tej choroby, ale moim zdaniem jako zwolennika integrowanej uprawy :) najpierw zastouj zabiegi agrotechniczne czyli wycinanie i koniecznie palenie wszystkich porazononych lliści i pędów do samej ziemi. Zbieraj opadłe liscie i tak samo postepuj. jeśli to nie pomoże to pozostaje oprysk preparatami.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
sidebe
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 9 cze 2014, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mięta - kropki

Post »

Miesiąc temu wycięłam sobie z mięty sadzonkę i wyhodowałam nową. "Mięta-matka" jest zdrowa, a na młodej pojawiły mi się jasne kropki. Ki diabeł? Dodam, że mam jeszcze 5 maluchów i wszystkie są zdrowe.
Obrazek
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Post »

Witam serdecznie.
Mam problem z miętą.Posadzona ze szczepki do doniczki,ładnie się rozrasta,ale zauważyłam na łodydze i listkach nalot szaro biały trudno mi określić dokładniej i zastanawiam się cóż to takiego.Mączniak,pleśń??
Czy można się tego pozbyć domowym sposobem? Dodam,że bardzo mi zależy na tej mięcie.
Fotki nie wstawię,ponieważ mój aparat nie potrafi uchwycić problemu :(
Nivium
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 lip 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Jak fotki nie wstawisz to wpisz sobie w google mączniak prawdziwy i porównaj, jak to będzie to, to albo chemia albo spróbuj wywarem z czosnku
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Oczywiście porównywałam ,ale przekonana nie jestem.
Żadnych stworzonek nie widzę,nawet zmieniłam podłoże.
Jeśli to pleśń to nie wiem czy wywar z czosnku pomoże.
Trochę jest to podobne do tego zdjęcia poniżej,ale na mojej mięcie jest to bardziej delikatne,że tak to ujmę mniej widoczne i występuje to w formie placków np na liściu jest jedna plama tego nalotu ale nie na całym,
Obrazek
Nivium
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 lip 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Wszystkie liście tak Ci się robią czy tylko część ? A wywar z czosnku tak czy siak nie zaszkodzi to możesz spróbować
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Tylko na części liści tak się dzieje i na łodydze

Udało mi się zrobić fotkę.Niestety chyba nie za wiele ona pomoże w rozpoznaniu.Jak pisałam to jest mało widoczne,ale jest.Na tym liściu najwięcej tego cholerstwa i jeden młody listek cały zaatakowany.Pasożytów dalej nie widzę.Idę zrobić wywar z czosnku...Tak się jeszcze zastanawiam mięta stoi (stała,przeniosłam ją)obok innych roślin z nimi wszystko jest ok.
Obrazek
Nivium
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 lip 2014, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

No to liscie na których jest nalot wywal a resztę spryskaj tym wywarem i powinno być okej
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Już tak robiłam.Tam gdzie to były zmiany urwałam liście,ale pojawia się na nowych :(
Wczoraj już zrobiłam oprysk.Mam nadzieję,że to pomoże bo bardzo mi na niej zależy.
Ta mięta to chyba mięta ogrodowa smak z dzieciństwa.Jako jedyna szczepka się przyjęła i jeszcze problem :(
Miałam kilka odmian mięty,ale to nie było to,nie ten smak :wink:
Awatar użytkownika
gapapl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1099
Od: 1 maja 2014, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

Niestety oprysk nic nie daje.Zaprzestałam oprysku i znów to samo.Najwięcej zmiany jest na łodydze.
Nie mam siły do tej mięty.Nie jestem przekonana czy to mączniak,bo córka się zapomniała i mięte przestawiła obok innych roślin i te są zdrowe.
Nie wiem czy pobranie szczepki coś da jeśli roślina jest chora.

Właśnie zauważyłam pleśń na ziemi :(
Fakt do ziemi do której włożyłam miętę nie była najlepszej jakości,ale wcześniej tego problemu nie miałam.No i znów muszę przesadzić.Mam ziemię kwiatową i perlit zrobię mieszankę.Czy może do pleśni na powierzchni ziemi przyczynił się oprysk z czosnku?
Nowych zmian na liściach nie zauważyłam.
Co ile robić oprysk? by nie przedobrzyć.
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mięta-dziwny nalot Pomóżcie

Post »

To raczej mączniak jest. Spróbuj takiego oprysku: 1 łyżeczka sody oczyszczonej na 1 litr wody. Spryskaj dokładnie całą roślinę. Myślę też, że powinnaś ograniczyć podlewanie. Mięta lubi wilgotna glebę, ale nie do tego stopnia by wystąpiła pleśń :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”