Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ociupinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 lut 2017, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Witam,

mam 2 "koreanki" i coś się z nimi dzieje od kilku lat. Podejrzewam jakiś grzyb.
Gleba gliniasta, stanowisko cień/półcień.

Stare igły opadają, na młodych przyrostach igły są gęste i ładne.
Zazwyczaj jak igły zaczną żółknieć to miesiąc później sypie się z gałęzi jak ze starej choinki ;)
O szyszkach nie nawet mowy, chociaż już czekam i czekam.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Jodły koreańskie są bardzo wymagające pod względem gleby.Dobrze rosną tylko na przepuszczalnych, ale dość wilgotnych, nie znoszą gliny, gleby nieprzepuszczalnej w głębszych warstwach, nie mówiąc o okresowo zalewanej.Nawet jeśli w początkowym okresie względnie dobrze rosną, bo przygotuje im się dołek, to później i tak ujawni się wpływ niewłaściwego rodzaju gleby w postaci żółknięcia i zasychania igieł.
Poczytaj cały watek od początku, ten problem był omawiany.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Poza tym konkurencja w postaci żywopłotu i jodły concolor. Warunki tego siedliska są ciężkie. System korzeniowy tu rozwija się płytko(a jodła tak nie lubi), a na dodatek musi ostro walczyć o substancje pokarmowe.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
artur2144
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 wrz 2017, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

jodła koreańska - pomoc w dobraniu oprysku

Post »

Prośba o pomoc w identyfikacji choroby i dobraniu celnego oprysku. Jodła w poprzednich latach była zdrowa, w ty roku zaczyna łysieć, liczne opadające igły. Brak widocznych szkodników, pień zdrowy, starsze przyrosty zdrowe. Niektóre igły mają żółte plamy jak na zdjęciu , więc doszedłem do wniosku, że to może być osutka świerkowa, na gałęzi czarny nalot - proponowany oprysk Topsin M500SC. Co sądzicie?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

czy jako drugi oprysk jest sens użyć PoliversumWP?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: jodła koreańska - pomoc w dobraniu oprysku

Post »

Trudno ocenić bez zdjęcia całego drzewka.Może być, że masz nieodpowiednią, mało przepuszczalną glebę.Jodły koreańskie na cięższych gruntach przez pewien czas rosną dobrze, później gdy korzenie sięgną głębiej zaczynają się tego typu problemy, bo nie znoszą stagnującej wody.Nic z tym nie zrobisz, oprysk całkowicie zbędny.
artur2144
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 wrz 2017, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jodła koreańska - pomoc w dobraniu oprysku

Post »

Dzięki za odpowiedź, przed chwilą zrobiłem zdjęcie całego drzewka. Przedtem tego nie zauważyłem, ale gdy teraz poruszyłem gałęzią wzbiło się trochę muszek. Również to samo zrobiłem przy innych drzewach jak cis czy mamutowiec - tak samo. Przy sekwoi udało mi się zrobić fotkę tej muszki. Trochę niewyraźna,ale coś widać, kolor zielonawy. Jakaś mszyca - ochojnik świerkowy? Galas nie było. Czy on może powodować tego typu opadanie igieł, a przy mamutowcu zamieranie pędów? Zdjęcie mamutowca poniżej - myślałem że to jakas zaraza grzybowa wierzchołków pędów.
Co do ziemi to faktycznie, sporo gliny na głebokości 50-70 cm. Więc przyczyn może być tu kilka.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: jodła koreańska - pomoc w dobraniu oprysku

Post »

Co do mamutowca to poczytaj tu na str.4 są opisane podobne objawy http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3&start=42

Jak przypuszczałam powodem jest mało przepuszczalna gleba niekorzystna dla koreanki jak i mamutowca, bo fytoftora najczęściej atakuje na zbyt wilgotnych i zlewnych glebach.Mamutowce lubią suche i chłodne warunki, słoneczne stanowiska i gleby typu brunatnego.Nie jestem pewna, ale lato jest wilgotne i być może jest jeszcze drugi czynnik, grzyb z rodzaju atakującego jałowce Phomopsis juniperovora powodujący zamieranie młodych pędów.Opryski robi się Dithane+Topsin kilkukrotnie przed wyrastaniem, w czasie i do czasu zdrewnienia młodych pędów.
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jodła Koreańska -bardzo chora!

Post »

;:202 Witam bardzo serdecznie
Proszę o pomoc dla mojej roślinki - błyskawicznie zaczęła chorować jodła koreańska opryskałem ją na mszycę, grzyby, i nic co dzień jest coraz gorzej, dodatkowo jak widać na foto zaczęły pojawiać się rude plamy na pniu, gdzie ta plama wejdzie na gałązkę usycha...co to może być?
Drzewko jedenaście lat, do tej pory idealny spokój , ziemia gliniasta, ale dobrze uprawiona, raz w roku drzewko nawożone, podlewane automatycznie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Paweł
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jodła Koreańska -bardzo chora!

Post »

Tu znajdziesz odpowiedź viewtopic.php?f=17&t=15205&start=322
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

;:222 niestety nic nie pomogło...moja jodła usycha, już nic się nie da zrobić. Była ze mną 9 lat.
Diagnoza: Fytoftoroza.... ;:145 zabezpieczyłem okoliczne rośliny ale czy to pomoże czas pokaże.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Proszę o pomoc , mam koreanke (jakieś 8-10 lat) i takie brązowe igły się u mnie pojawiły. Jak widać na foto poniżej występuje także brak igieł na gałązkach. Co polecacie aby one odrosły/odzyskały kolor, jakiś nawóz konkretny ?

Kliknij na obrazki aby powiększyć.

Obrazek Obrazek
=============
Płeć: Męszczyzna
edinio47
50p
50p
Posty: 56
Od: 1 wrz 2009, o 18:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Prawdopodobnie zaszkodziła jej susza.

-- Wt 23 kwi 2019 21:08 --

Prawdopodobnie zaszkodziła jej susza.
pozdrawiam
Edi.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Poczytaj ten wątek na str.12.Szkodzi jej niewłaściwy mikroklimat, może też gleba nie do końca odpowiada.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”