Wierzba japońska 'Hakuro Nishiki'- choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
sylwiak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 cze 2007, o 19:12
Lokalizacja: Jastrzębie

Wierzba japońska 'Hakuro Nishiki'- choroby i szkodniki

Post »

Witam wszystkich forumowiczów.Chciałam spytać co mam zrobić z moją usychającą wierzbą,kilka dni temu robiłam oprysk decisem na mszyce i po 2 dniach zauważyłam, ze liście usychają.Z góry dziękuję za dobre rady :)

Nie sądzę aby to był brak wilgoci ponieważ pogoda typowo barowa ,myślę,że przyczyna jest inna tylko co mam robić z drzewkiem,boję się,że uschnie całkiem a szkoda by było bo jest dosyć duże i ładne. :) :)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Może był za mocny oprysk lub w słońcu i dlatego liście "spaliłaś".
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Więc szybko obetnij ją maksymalnie jak trzeba- czyli poniżej/powyżej zasychajacych liści i mocno ale to bardzo mocno nawadniaj.Nie zdawaj się na pogodę barową bo to w przypadku wierzby za mało a do tego chorej wierzby zdecydowanie za mało.
Radykalna metoda którą podałam ma uratować Twój krzew bo wiadomo,że on marnieje ...czyli ginie więc trzeba poddać go tak drastycznemu cięciu. Odrośnie w ciągu 2 sezonów ale warunkiem jest dużo wody i potem kiedy zaczną się nowe przyrosty- nawożenie .
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
sylwiak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 6 cze 2007, o 19:12
Lokalizacja: Jastrzębie

Post »

Witam ponownie.Kilka dni temu pod moją usychającą wierzbą wypatrzyłam dziurę,którą zrobiła prawdopodobnie nornica.Tak więc nie oprysk był przyczyną usychania liści.Przypuszczam,że zostały podgryzione korzenie mojego drzewa i w takim razie pytam ponownie:co robić?Dziękuję z góry za porady.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Prawdopodobnie szkodnik uszkodził korzenie, a ponadto wykopując norę pod drzewem sprawił, że pozostałe korzenie zamiast w ziemi znajdują się w powietrzu. Ja lałabym wodę w tę dziurę do oporu. Dobrze by było też udeptac ziemię wokół drzewka. Jeżeli korytarz znajduje się dość płytko pod ziemią, to ziemia się zapadnie i korzenie nie będą "w powietrzu". No i duzo wody!
Awatar użytkownika
iwona30
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 31 sie 2007, o 14:33
Lokalizacja: podkarpacie

Proszę o poradę.

Post »

Kupiłam sobie wierzbę szczepioną na pniu co na wiosnę ma listki różowe, może ktoś wie w jakiej ziemi mam ją posadzić i jak ją pielęgnować i czy trzeba ją przecinać.
Jeszcze jedno kupiłam wrzosy a na ogrodzie mam niedobrą ziemię bo tylko piach, a chcę posadzić w środku tę wierzbę a dookoła niej posadzić wrzosy. Proszę o poradę.
Załączam zdjęcie wierzby.
Obrazek
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Wrzosy lubią kwaśną ziemię. Osiąga się to przez dodanie do wykopanego dołka, w którym ma być zasadzony wrzos, kwaśnego torfu tzw. wysokiego czyli o niskim pH. Wierzba nie pasuje do wrzosów- potrzebuje więcej wilgoci, i nie tak kwaśnej ziemi. Do wrzosów pasują azalie, mogą rosnąć z nimi iglaki (niskie odmiany i raczej wąskim pokroju).
Co do wierzby- to widzę, że sąsiad ją obcina formując mniej więcej kulę. Wydaje mi się, że wierzba nie ma jakichś wiekszych wymagań.
tengel27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 6 sie 2007, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Twoja wierzba to odmiana 'Hakuro-nishiki' :wink:

Poczytać o niej możesz m.in. tu:
http://www.kurowski.pl/pl/katalog.php?a ... 63&nazwy=1
Dawid
kosmidis1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 sie 2007, o 12:04
Lokalizacja: Przemyśl

Post »

a ja dodam,że ją mam.Mocno się rozrasta,ma piękne liście i ja przycinam ją raz na 2 miesiące,czasem rzadziej,bo dostaje mocnych przyrostów.Jest to bardzo wdzięczna roślinka.Życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Należy ją przycinać bo wtedy łądnie się wybarwia a poza tym trzyma się ją w ryzach.
Moi znajomi utworzyli z niej parasol o średnicy blisko 3 metrów ,ale o wysokości ok 1,60.
Jak się ma dużo miejsca też tak można ale zdecydowanie ładniej wygląda jak się wybarwia różowo,biało ,seledynowym kolorem.

Piach dla wrzosów to już połowa sukcesu ,teraz użyżnij go kwaśnym torfem i masz super poletko dla wrzosów .
Towarzystwo dla nich tak jak proponuje Malkar choć jeśli lubisz eksperymenty możesz realizować swój pomysł -jednak pozostaw wokół pnia wierzby zagłębienie/rynienkę -aby móc podlewać ją indywidualnie czyli często w przeciwieństwie do wrzosów.
:D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
iwona30
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 31 sie 2007, o 14:33
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Dziękuję bardzo za poradę.
Właściwie to chciałam posadzić wierzbę w środku a wrzosy około 30 cm dalej w koło wierzby.
Muszę i tak wierzbę posadzić w dołku aby ją podlewać ze względu na ziemię jaką mam.
Jeszcze raz dziękuję.

Proszę mi powiedzieć kiedy powinnam przecinać wierzbę bo nie mam o tym zielonego pojęcia a nie chciałabym zrobić jakiegoś głupstwa.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Moja jest przycinana 2-3 razy w roku .
Najpierw wiosną by zmniejszyć koronę a potem to już wg uznania by uzyskać ładne wybarwienie liści.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
iwona30
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 31 sie 2007, o 14:33
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Dziękuję KaRo za wskazówki teraz będę wiedziała co robić żeby moje drzewko wymarzone ładnie wyglądało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”