Jabłoń: choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

jagusia111 pisze:Parch. Zaczynamy wczesną wiosną od mysich uszu do kwitnienia miedzian. A potem preparaty zapobiegawcze kaptan, delan. Częstotliwość zależna od pogody. Przy długotrwałych opadach można zmieszać zapobiegawcze z interwencyjnymi np. score, ewentualnie zastosować syllit który działa i tak i tak.
Ja, żeby ograniczyć chemię stosuje zasady tabeli Millsa- a więc oprysk tylko w związku z odpowiednio długimi opadami. W tym sezonie dopiero jeden oprysk, a i to na wiwat, bo mało padało. Póki co , idealnie brak parcha.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
elraf
100p
100p
Posty: 127
Od: 27 maja 2012, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Witam
Proszę o pomoc u kolegi na jabłonce pojawiły się takie czerwone plamy ,co to może być i jak temu zaradzić żeby nie stracić jabłonki ?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
koniczyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 31 maja 2017, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Poszukaj informacji o mszycy jabłoniowo-szczawiowej.
Zwalczanie - np. Mospilan albo Calypso.


Ponawiam swoje pytanie - może ktoś coś wie na ten temat: co mi zżarło jabłka? :twisted:

Obrazek
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

@koniczyna. Jakie tam jabłka zaledwie zalążki. Nie trzeba było przerzedzać :wink:
Mam podobnie i najbardziej podejrzewam zwójki (wydłubkę i siatkóweczkę). Zazwyczaj później atakują jabłka wygyzając dziury ale w tym roku kwiecień i maj były bardzo ciepłe więc wyleciały wcześniej.
koniczyna
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 31 maja 2017, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Erwin pisze:@koniczyna. Jakie tam jabłka zaledwie zalążki...
:tan

Fakt, trochę zwójek było, nie zążyłam dopilnować :oops:
paras
100p
100p
Posty: 144
Od: 22 lip 2012, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

elraf,
koniczyna pisze:Poszukaj informacji o mszycy jabłoniowo-szczawiowej.
Zwalczanie - np. Mospilan albo Calypso
od siebie dodam, że jak zajrzysz do środka zwiniętych liści, to powinieneś zobaczyć całe kolonie tej mszycy, chyba że już się wyniosły. U siebie w tym roku na jednym drzewie mam chyba 1/5 takich czerwonych liści, bo nie opryskałem.
delissimo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 cze 2018, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Witam serdecznie Wszystkich. Jestem nowy na forum. Mam problem z jabłonką, którą posadziłem w tym roku na początku kwietnia. Ma dziwne, zielone bąbelki po których chodzą czarne mrówki. Proszę o poradę czym spryskać drzewko. Bardzo, nie chcę go stracić. Dodam, że równolegle z jabłonką, posadziłęm dwie śliwy dwie wiśnie oraz gruszkę i z nimi jest wszystko OK. Poniżej fotografia opisująca mój problem. Z góry dziękuję.
Obrazek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Delissimo , witaj :wit twoją jabłoń zaatakowała mszyca ,zwalczy ją Calipso , Mospilan lub inny insektycyd .
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

No właśnie. "jestem nowy, mam zielone bąbelki, proszę o poradę czym spryskać." i młody zaraz otrzymuje informację sadowniczą o środkach chemicznych. Może tłumaczmy tym młodym, że jest to forum ogrodnicze i przy kilku drzewach to nie muszą zupełnie pryskać. A jeżeli już są tak spaczeni, że muszą sobie popryskać to wskazywać im linki z naturalnymi środkami.
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Nie widzę problemu. Jedni podadzą środki chemiczne, Ty podaj środki naturalne i uzasadnij dlaczego lepiej je wybrać, a osoby zainteresowane same zdecydują, z której porady skorzystać.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Erwin pisze:Może tłumaczmy tym młodym, że jest to forum ogrodnicze i przy kilku drzewach to nie muszą zupełnie pryskać. A jeżeli już są tak spaczeni, że muszą sobie popryskać to wskazywać im linki z naturalnymi środkami.
Nie muszą nic pryskać, oczywiście, w sumie można sobie hodować mszyce i czerwce, które dadzą spadź na miód.
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

@newroom Po co ten sarkazm. Jabłonka jest świeżo posadzona. Ma kilka pędów. Mszyce można ręką delikatnie zrzucić w ciągu kilku minut. W ciągu kilku minut to @delissimo nawet środka nie rozrobi nie mówiąc o zakupie środków, opryskiwaniu. Może mu powiedzieć, że wystarczy jabłonkę co kilka dni sprawdzić. Jeżeli zauważy lotną mszycę na czubku to niech ją strąci w ten sposób unika inwazji mszyc. Mam około ~60 drzew w sadzie nie stosuję środków bo szybciej/zdrowiej/taniej/bardziej ekologicznie jest stosować prewencję niż latać z opryskiwaczem.
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

@jagusia Po części się z Tobą zgodzę. W pamięci utkwił mi jednak wpis, któregoś z administratorów portalu w wątku o środkach chemicznych (pewnie przekręcę), że krzewimy naturalne środki u młodych użytkowników ponieważ jest to portal ogrodniczy a nie sadowniczy. Ogrodnicy po to sadzą własne drzewka aby nie jeść pryskanych owoców z sadów.
Oczywiście jeżeli jest plaga szkodników to nie ma opcji aby użyć najcięższych armat (chemii) ale przy malutkim rocznym drzewku z kilkoma pędami?
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”