Modrzew - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Modrzew - choroby i szkodniki

Post »

Proszę Was o opinię, mój modrzew Diana zaczyna jakby podsychać. Zasychają na razie pojedyncze igły. Nie ma w nabliższej okolicy (ok. 50 metrów) innych iglastych.
Jednak po ostatnich deszczach mogło się mu zrobić nieco mokro. Czy to może być efekt zalania?
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Modrzew - czy jest chory?

Post »

Wygląda na ślady żerowania gąsienic krobika modrzewiowca Coleophora laricella. Twierdzę tak, ponieważ widać, że miękisz został wyjedzony z końcówek igieł i na dwóch igłach są zauważalne pojedyncze otwory w skórce, przez które wgryzały się gąsienice. Gatunek ten zaliczany jest do motyli minujących. Coleophora w stadium larwalnym buduje z fragmentów blaszki koszyczek, w którym przemieszcza się po roślinie. Wgryza się przez skórkę i wyjada miękisz liściowy (minuje liście). Na modrzewiu nie żeruje inny gatunek z rodzaju Coleophora.
glisssta pisze:Witam,
modrzew w zeszłym roku miał ochojniki w ilości obrzydliwej. Teraz robaczków nie ma żadnych, ale pojawiły się usychające końcówki igieł - troszeczkę wprawdzie, ale widziałam w Katowicach całe takie uwiędłe i już się boję... Co to? Obrazek
Awatar użytkownika
NeSSi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lip 2017, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szkodniki na modrzewiu.

Post »

Witam,
Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji intruza który pożera mi kolki. Przeszukałam cały internet i nie potrafię dopasować osobnika do żadnego gatunku. W zeszłym roku, ten sam modrzew przeżył najazd znamionówki tarniówki, teraz nie wygląda mi to na ten sam gatunek. Nie ma żadnych kokonów ani włochatych gąsienic - tylko te małe zielone stwory. Jakich środków użyć do tępienia ? Będę wdzięczna za pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Modrzew - choroby i szkodniki

Post »

Witam :wit
Mam do Was pytanie:czy duże okazy modrzewia są narażone na takie choroby jakie tu pokazujecie,bo przecież w Naturze takowe
drzewa występują :?: I załączam pytanie jak i gdzie wysiać nasiona by coś z tego było-sieję,sieję i jeszcze samo drzewo też sieje,no ale nie mogę się dochować okazałej sadzonki ;:219
Pozdrowionka :uszy
swd123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 cze 2020, o 15:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Młody modrzew usycha

Post »

Witam. Modrzew wsadzony w kwietniu. Do tej pory rósł i był zielony. Jest podlewany w przypadku braku opadów. W sobotę podsypałem nawóz do iglaków (2 małe łyżeczki ,równomiernie,według instrukcji, obficie podlany). W czwartek zobaczyłem go w takim stanie jak na zdjęciach. Co może być przyczyną? Czy da się go uratować ? Jeśli tak to w jaki sposób ? Bardzo proszę o pomoc


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ghost911
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 maja 2020, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Brązowienie igieł na modrzewiu szczepionym

Post »

Od kilku dni obserwuję żółknięcie i brązowienie igieł na moim modrzewiu. Czy to wpływ upałów czy oznaka choroby grzybowej?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
padonis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 cze 2019, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Modrzew - choroby i szkodniki

Post »

Mam problem ze swoim modrzewiem. Ładniena odbił po posadzeniu, wyrosły nowe odrosty, jednak ostatnio zaczyna marnieć. Igły powoli usychają, czy może to być brak wody? W tym roku był posadzony. Nie widzę na nim jakiś szkodników, ochojnika czy innego robactwa. Na wszelki wypadek zrobiłem oprysk na choroby grzybowe. Czy ktoś coś może poradzić.

Obrazek
Obrazek
Gosza97
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lip 2021, o 19:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Modrzew japoński

Post »

Witam. Poniżej znajdują się zdjęcia modrzewia japońskiego kupionego i zasadzonego wiosną. Miesiąc temu zaczął żółknąć, został opryskany miedzianem ale na niewiele się to zdało. Jest coraz gorszej, gubi igły a po za tym tegoroczne przyrosty opuściły się ku dołowi. Czy jest jeszcze szansa na uratowanie drzewka?
Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”