Modrzew - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
glisssta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lut 2007, o 12:30
Lokalizacja: śląskie

Modrzew - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
dawno nie było mnie na forum, ale zawsze dostawałam życzliwe porady :) Mam na działce wielki modrzew (już był, kiedy ją kupowałam). Ostatnio zauważyłam na nim niepokojące objawy: na dolnych pędach (nie wiem czy dalej też, bo nie widzę, jest naprawdę spory) na igłach, prawie dokładnie w połowie ich długości, pojawiają się maleńkie, jakby z waty kropeczki. Igły w tych miejscach zasychają, potem to przenosi się na całe igły i całe pęczki, które wyglądają jak zdeformowane. Na jednym pęczku znalazłam też maleńkie brązowawe gąsienice. Co to i jak z tym walczyć? Tyle tam stał, nie chciałabym, zeby za mojej kadencji coś mu się stało... :cry:
glisssta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lut 2007, o 12:30
Lokalizacja: śląskie

A może to ochojnik świerkowy?

Post »

Znalałam zdjęcie igieł wyglądających jak moje po wpisaniu w google ochojnika. Miał ktoś może doświadczenia z tym szkodnikiem? Jak go zwalczać?
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

http://target.com.pl/search/?__deform_f ... 1=wyszukaj

Na dole masz wymienione środki.
Na gąsiennice (jeśli jest ich na prawde dużo i zagrażają modrzewiowi) Owadofos 540EC + kilka kropel ludwika.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

I poczytaj w tym wątku, wstawiłam zdjęcia

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... sc&start=0
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jeśli masz świerk ,to również sprawdź, czy nie powstają galasy ochojnika (takie zielone pseudo-szyszeczki).
Jakub . . . . .
glisssta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lut 2007, o 12:30
Lokalizacja: śląskie

.

Post »

Bardzo, bardzo dziękuję! :D
Z tego co wyczytałam, Confidorem można podlać roślinę, więc będzie dla mnie idealny (nie mam szans na opryski, drzewo jest olbrzymie). Mam nadzieję, że nie jest za późno. Niestety nie znalazłam zrozumienia u sąsiadów, którzy mają świerki (nie bardzo mogli pojąć o czym mówię), ale będę próbować.
Rozumiem, że gąsienice to inny szkodnik? Tak z czystej ciekawości - nie jest ich dużo i w porównaniu do ochojnika to pestka - jaki? Są maleńskie (ok. 0,5 cm) i brązowe.
Pozdrawiam serdecznie!
glisssta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lut 2007, o 12:30
Lokalizacja: śląskie

Ochojnik na modrzewiu część druga:(

Post »

Witam,
no więc mam modrzew. No więc mam na nim ochojniki. No więc podlałam mój modrzew Confidorem, żeby moje ochojniki przestały byc moje. I...
Oprzędy "jak z waty" zniknęły, fakt, ale za to igły oblezione są (na końcach) uskrzydlonymi maleństwami. Część z nich wygląda dość martwo, ale część całkiem żywo. Czy to przeobrażony dorosłu ochojnik, szykujący się do odlotu na świerki? Czy coś nowego? :( Jeśli ochojnik, to mam podlać jeszcze raz? POdlewanie, mimo tych pseudomuszekowocówek, które są teraz, mimo wszystko widocznie pomogło drzewu...
"Jeśli słyszysz tętent, rozglądaj się za koniem, bo zebry są rzadkie":)
Serdecznie pozdrawiam,
Zu.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

A gdzie jest część pierwsza tego wątku??? :)
Możesz podać link byśmy mogli uporządkować sprawe na forum,czyli zamknąć wątek pierwszy???
Takiego podziału wątków i tematów dokonuje raczej administracja forum a nie uczestnik gdyz dezorganiozuje to układ forum.
Prosze podaj ten link? :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Karo - to chyba jest pierwsza część wojny glissstowej z ochojnikiem hehehe

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=

:wink:

Glisssto - tu znajdziesz odpowiedź na swoje pytania

http://www.bayercropscience.pl/strony/1/i/186.php
glisssta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lut 2007, o 12:30
Lokalizacja: śląskie

Post »

Witam,
przepraszam bardzo KaRo :oops: Nie wiedziałam, że to aż tak poukładane, a że robaczki trochę inne i nie jestem pewna czy to ten sam ochojnik, to założyłam nowy wątek... :oops:
Judyto, w podanym przez ciebie linku (na który natrafiłam w pierszej fazie mojej wojny :) ) jest dużo więcej o świerku (jak wszędzie zresztą, modrzewie najwyraźniej straciły poważanie :) , poza tym są to informacje dość ogólne. Ja pytam o szczegóły - czy jest sens drugi raz podlewać (bo może odlecą), czy można drugi raz podlewać (bo może uszkodzę modrzew), w końcu czy ochojniki na modrzewiu jak już się najedzą zrzucają oprząd i rosną im skrzydła? Bo może to zupełnie inny robal...
"Jeśli słyszysz tętent, rozglądaj się za koniem, bo zebry są rzadkie":)
Serdecznie pozdrawiam,
Zu.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

glisssta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 15 lut 2007, o 12:30
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dziękuję Judyto, ta strona szarotki jest cudowna :) I jeszcze raz przepraszam adminów za kłopot :oops:
"Jeśli słyszysz tętent, rozglądaj się za koniem, bo zebry są rzadkie":)
Serdecznie pozdrawiam,
Zu.
cineex
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2007, o 15:03

Modrzew usycha?

Post »

Witam.

Od kilku dni zauważyłem że z moim modrzewiem coś nie gra, mianowicie wygląda jakby usychał aczkolwiek podlewany był systematycznie.Dodam że posadzony został jakieś 3 miesiące temu ma około 90cm wysokości.Może sąsiad randapem poczęstował?.Pomóżcie!

Obrazek


Zmniejszyłam rozmiar zdjęcia.
KaRo
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”