Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Było ochłodzenie,przymrozki i krzewy zgłupiały ,myślą że wiosna.Nie przejmuj się ,dadzą radę .Bywało w przeszłości że podczas zimowych ociepleń zaczynały pękać pąki i z nastaniem ochłodzenia wszystko hamowało .
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Jak owocuje czarna porzeczka? Chodzi mi o to, czy na tegorocznych pędach czy dwuletnich? Posadziłam krzaczki jesienią? jakie zabiegi powinnam przeprowadzić wiosną? Czy przycinać? :roll:
Pozdrawiam. Ania
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Najwięcej owoców jest na pędach jedno i dwuletnich,na trzyletnich już słabiej -po owocowaniu wyciąć.Jeżeli sadzonki były gołokorzeniowe to należy przyciąć na dwa,trzy oczka ,zawsze nad pąkiem zewnętrznym.Jeżeli doniczkowane to niekoniecznie.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

KaLo, czy podobnie jest u czerwonej porzeczki?

A te trzyletnie pędy to wycinać jesienią po owocowaniu, czy przeczekać zimę i wyciąć wiosną?
Pozdrawiam. Ania
marek69
200p
200p
Posty: 331
Od: 8 lip 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pojezierze Chełmińskie

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

U porzeczki czarnej jest odwrotnie, obficie owocuje na drewnie nawet pięcioletnim. Tą porzeczkę tnę na wiosnę, wycinając gałęzie pokładające się i najstarsze. Podobnie tnę porzeczkę czarną z tą różnicą , że szybciej wycinam stare drewno. Zwróć teraz uwagę czy przypadkiem twoje sadzonki nie są zaatakowane przez wielopąkowca. Bo jeśli tak to trzeba było by poobrywać uszkodzone przez tego szkodnika pąki.
Pozdrawiam Jarek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Lepiej po owocowaniu to wszystkie soki pójdą w tworzenie pąków na przyszły sezon i lepiej widać młode pędy zaatakowane przez przeziernika porzeczkowego.Przez cały sezon dobrze jest też usuwać wszystkie młode pędy które nie posłużą do budowy krzewu.Wycinaj też te które owocowały 3 razy i te które kładą się na ziemi
Porzeczka czerwona owocuje na krótkopędach i pełnię owocowania pędy osiągają w 3 roku. Wg mnie najlepszą formą jest szpaler,zajmuje niewiele miejsca , jest bardzo produktywny i nie ma problemu ze zrywaniem.U mnie pędy owocujące mają po 4-5 lat i do 2 metrów wysokości.Jak uformujesz pędy szkieletowe to trzeba wyłamywać wszystkie młode które wyrastają z szyjki.W 3 roku należy zostawić jeden najmocniejszy to po 2 latach zastąpi pęd najstarszy. W następnych latach postępujesz identycznie.Każdy krzew w szpalerze składa się z dwóch pędów owocujących i jednego młodziaka na zastępstwo dla najstarszego.O zakładaniu szpaleru informacji jest dużo.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

KaLo, dzięki za odpowiedź. W tym momencie mam 2 czerwone porzeczki, ale pienne. O szpalerze pomyślę jesienią. Może uda mi się wygospodarować kawałek ziemi.Te pienne posadziłam 3 miesiące temu (jesienią). Co mam zrobić z nimi na wiosnę? Jesteś morze w jakimś wątku czerwonoporzeczkowym ?Bo ten jest o czarnej ;:175

-- 17 sty 2014, o 11:06 --

Oczywiście "może" :roll:
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Yvona pisze:Wydaje mi się, że gałązki rosną zbyt pionowo i jest przez to ciasno...czy powinnam je odginać do poziomu, jak w przypadku drzewek owocowych?
Nie odginaj, tylko przerzedzaj od środka.
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
agnieszka0308
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 6 lip 2013, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Witam. Parę dni temu zauważyłam popękane jeszcze zielone owoce porzeczki. Również znalazłam na drzewku (porzeczkę czarną mam w formie piennej już około 10 lat) parę zwiędniętych dojrzałych porzeczek. Co może być przyczyną pękania owoców?
Dodam iż na porzeczce walczyłam już jakiś czas temu z mszycą, stosowałam oprysk na mszyce karencja 24H. Na czerwonej poprzeczce nic się nie dzieje. Tylko z czarną coś jest nie tak. Proszę o pomoc!
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Mam podobne owoce na agreście.Pewnie to nadmiar wody,nie zauważyłem dodatkowych uszkodzeń.Jest natomiast inny szkodnik: Obrazek Obrazek Obrazek
eliza79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 cze 2014, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czarna porzeczka iiii?

Post »

Witam, mam pytanie po okresie kwitnienia i już z zawiązkami owocow spostrzegłam coś dziwnego przypomina to kwiaty ale ??????
Proszę o pomoc w diagnozie na gałązkach zarażonych nie ma ani sztuki owocu....krzak kilkuletni
wstawiam zdjęcie
Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

;:306 Zerknij dokładnie,czy jakiś badyl nie wyrósł obok porzeczki.
eliza79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 cze 2014, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Nie, na pewno to jest gałązka porzeczki, ale widać nikt się z tym nie spotkał..... :( Sadziłam że być może to jakiś pasożyt....
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”