Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
A-ta
50p
50p
Posty: 59
Od: 2 wrz 2012, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czarna - choroba/pasożyt/grzyb

Post »

dziękuję :)

a co sądzisz o tym,żeby jednak z tych starych krzewów pobrać tylko gałązki i posadzić teraz jesienią?
ogrod12
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 mar 2013, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Porzeczka czarna - choroba/pasożyt/grzyb

Post »

Według mnie sadzonki z gałązek sadzi się na wiosnę.
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Porzeczka czarna - choroba/pasożyt/grzyb

Post »

A-ta pisze:dziękuję :)

a co sądzisz o tym,żeby jednak z tych starych krzewów pobrać tylko gałązki i posadzić teraz jesienią?
Sadzonki tak jak napisał ogrod12 robisz wiosną w okolicy marzec/kwiecień - zależnie od pogody. Po prostu wycinasz stare nieowocujące już pędy a z ich zielonych młodych tegorocznych końców robisz sobie sadzonki. Wystarczy obciąć je na 20-30 cm długości patyczki, przekopać kawałek ziemi gdzieś w rogu ogrodu i wetknąć je na 10-15cm w tą przekopaną ziemię. Ukorzeniają się bardzo dobrze. Ja mam 12 sadzonek z czarnej porzeczki zrobionych końcem marca właśnie w taki sposób. Tylko jeden patyczek usechł więc metoda jest dość skuteczna.
montefalco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 wrz 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Porzeczka czarna zaatakowana

Post »

witam wszystkich!
w tym roku posadziłem kilkanaście krzaczków porzeczki czwerwonej i czarnej. Pięknie mi rosła od wiosny,
jednak miesiąc/dwa temu została zaatakowana przez 'cuś',
z początku myślałem że to przez suszę, bo liście

poniżej zamieszczam zdjęcia tego barachła co mi porzeczki niszczy,

http://imageshack.us/g/89/ifmq.jpg/

proszę kogoś kto wie co to jest i co z tym robić o poradę,
odwdzięczę się koszykiem czarnej porzeczki lub piwem :D
reddeath
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 sie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czarna zaatakowana

Post »

Mi wygląda to na jakiegoś grzyba ale sprawdź czy nic ich nie podgryza od korzenia. Nie podałeś informacji czym były nawożone i jakie stanowisko
montefalco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 wrz 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czarna zaatakowana

Post »

nawoziłem to w zasadzie lekko posypując ziemię granulowanym nawozem rolniczym - nie jestem pewien co to było, ale dużo tego nie posypałem...
poza tym niczym nie nawoziłem. Posadziłem to w sąsiedztwie trawnika, stanowisko dobrze nasłonecznione - od strony południowej trawnik, od północnej - drzewka owocowe - śliwka (która w tym roku faktycznie została czymś mocno zaatakowana - śliwki pokrywały się białymi grudkami i opadały) oraz 2 wiśnie i jedna czereśnia.
całość wsadzona była 'w trawnik' ale wokół każdego drzewka usunąłem darń na kwadracie ok 50x50 cm...
czy coś z powyższych mogło wpłynąć?
jak sprawdzić czy coś podgryza korzenie? po prostu odkopać jedną porzeczkę? jeszcze jedno - sadziłem porzeczkę czarną i czerwoną, w niedalekiej od siebie odległości, obie są tym zaatakowane.

trochę natchnąłeś mnie podejrzeniem o grzyby, i rzeczywiście przeglądając różne relacje nt. zaatakowanych porzeczek i co myślisz o profilaktycznym oprysku który wykonałbym przy uzyciu Miedzianu 50 WP??
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czarna zaatakowana

Post »

Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
montefalco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 wrz 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czarna zaatakowana

Post »

nie, to nie to,
u mnie nie ma takich wyspowych wykwitów,
liście, od końca, wyglądają na pewnych odcinkach jakby zupełnie uschły, a do tego miejsca są w pełni zdrowe

Reddeath - mozesz napisać jak sprawdzić czy coś nie podgryza od korzenia? po prostu odkopać jeden krzak?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czarna zaatakowana

Post »

A w jakiej to ziemi rośnie i jakie ma stanowisko ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
montefalco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 wrz 2013, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czarna zaatakowana

Post »

rosną w trawniku, tzn dokoła jest trawnik, w ktorym wyjąłem 50x50cm darni pod każdy krzak,
klasa gleby słaba - ok 6, ale kilka lat temu wysypane zostało ok 20 cm czarnoziemu pod cały trawnik, dodatkowo jak wsadzałem te porzeczki to mieszałem zastaną ziemię z ogrodową mniej więcej 50/50
stanowisko - słoneczne, odsłonięte od str południowej.
reddeath
50p
50p
Posty: 61
Od: 4 sie 2012, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czarna zaatakowana

Post »

Wykop jeden krzak najbardziej porażony i zobacz w jakim stanie jest system korzeniowy. Jeśli zobaczysz pędraki to mamy problem jeśli nie to stawiam na grzyba. Zapomniałam zapytać jeśli pisałeś to wybacz, wszystkie krzaczki tak mają? Opryskaj score ewentualnie i zobacz co się będzie dalej działo. Przepraszam że tak chaotycznie ale w pracy jestem :-P
Anka6
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 paź 2013, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
zabieram się za robienie szkółki czarnej porzeczki, sztorby wzięłam od Ciotki, ale liście wyglądają bardzo podejrzanie, zbytnio nie znam się na chorobach czarnej porzeczki, więc proszę o radę, bo nie wiem, czy robić szkółkę z tych patyków - nie chcę aby moja praca poszła na marne jeśli się okaże, że posadziłam chore :/, a jeśli jest to może jakiś grzyb to czy nie wystarczy oberwać tych liści?? czy definitywne ich nie sadzić??. Podkreślam , że pierwszy raz mam styczność z porzeczkami, nie wiem też czy tak liście nie wyglądają na jesieni, no ale te białe plamki...więc proszę o wyrozumiałość ;) Oceńcie sami. Z góry dziękuję za pomoc :)
Obrazek
niestety niewyraźne foto bo robione telefonem
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Na sadzenie porzeczek to już trochę póżno a na pobieranie sztobrów za wcześnie.Oberwij liście,namocz w Topsinie lub jakimś inny o szerokim spektrum w zalecanym stężeniu i albo posadż albo zadołuj.O tej porze obie opcje są tak samo dopuszczalne,chyba że zaraz będzie zima to raczej ta druga.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”