Buk (Fagus) - choroby, szkodniki, problemy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mellodie+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lip 2013, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: buk purpurea pendula (usycha)

Post »

Podłoże: 0.5m czarnej ziemi, reszta w głąb to podłoże gliniaste.
Raz nawiezione nawozem uniwersalnym.
Podlewam je tylko gdy w ciągu dnia mocno świeci słońce.
Awatar użytkownika
Mellodie+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 lip 2013, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: buk purpurea pendula (usycha)

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: buk purpurea pendula (usycha)

Post »

Liść w środku czysty ?

Coś słabo on się przebarwił , bo jest praktycznie zielony. I paradoksalnie wygląda mi to na poparzenie słoneczne.

Można dodać do tej gliny piasku żeby zmienić trochę strukturę gleby, gliniasta może być za ścisła i zbyt dobrze trzyma wilgoć.Buki co prawda lubią ja , ale oczywiscie nie bez przesady.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: buk purpurea pendula (usycha)

Post »

Problemy fizjologiczne systemu korzeniowego.Przyczyny mogą być dwie, ale raczej ta pierwsza.Buki wolą gleby przepuszczalne, a ta glina pod spodem powoduje 'duszenie się ' korzeni.Można to porównać do rośliny rosnącej w donicy bez odpływu.Z wierzchu w dołku lekka ziemia, a pod spodem beton.Od nadmiernej wilgoci nastąpiło zatrzymanie rozwoju korzeni i pobierania wody.Stąd zwijanie się liści (obrona przed transpiracją), a zalane korzenie paradoksalnie nie mogą jej pobrać.Stąd też usychanie liści.

Nie wiem co poradzić, po prostu niektórych drzew nie można sadzić na niektórych rodzajach gleb, a jeśli już to hodować sadzonki od małego, wtedy się lepiej przystosowują do warunków.

Druga sprawa to taka, ze jeśli było sadzone duże z donicy, szczepione, to czasem takie drzewa mają zamęczony system korzeniowy w ciasnej donicy, bo długo czekają na klienta.Potem mają problemy z ukorzenieniem się i objawy są takie jak pokazujesz, bo korzenie nie mogą pobrać wody, a słońce robi swoje.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Szkodniki na żywopłocie z Buka Pospolitego

Post »

Podpinam się pod temat,bo wydaje mi się najbardziej zbliżony do mojego problemu.
Bardzo proszę,może znajdzie się Ktoś,kto pomoże mi znaleźć odpowiedź i poradzi co robić ,by uratować mojego buka.Do tej pory rósł zdrowo,przez dwa sezony nie miałam z nim żadnych kłopotów a wczoraj zauważyłam ,że niektóre liście,te z niższych pięter brunatnieją, więdną i zwijają się w rulonik .Ten rulonik tworzą zazwyczaj trzy wierzchołkowe liście rozwinęłam je,przypuszczając,że w środku znajdę winowajcę ,winowajcy nie było ,ale to coś zostawiło trzy jajeczka średnicy ok 1 mm .Na spodniej stronie liścia zauważyłam takie białe wypustki u zbiegu nerwów bocznych z głównym ,chyba to nie jest mszyca?
Zrobiłam zdjęcia ale fotosik nie współpracuje więc na teraz opis tylko-mam nadzieję w miarę dokładny-pozostaje.
Bardzo proszę o pomoc ;:180
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Szkodniki na żywopłocie z Buka Pospolitego

Post »

Wreszcie udało mi się wkleić zdjęcia obrazujące mój problem.Może teraz ktoś odpowie?


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Serdecznie pozdrawiam Danuta
marcinmonisia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 maja 2014, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zmarzły po przymrozkach liście buka i grabu, mam w związku z tym pytanie ciąć te zmarznięte przyrosty i liczyć że drzewa odbiją czy zostawić je samym sobie i liczyć na cud ;:170 ?
Zmarzły niestety doszczętnie
Proszę o radę fachowca
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Zmarzły po przymrozku liście buka

Post »

Zostaw je w spokoju. W razie suszy podlewaj drzewka. Za jakiś czas, może upłynąć sporo czasu, nawet miesiąc lub trochę dłużej, z oczek śpiących wyjdą nowe liście. U mnie stało się tak w 2011 roku, drzewka wyglądały tragicznie, ale po jakimś czasie zregenerowały straty i nawet troszkę urosły :)
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
bknapek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lut 2011, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Mam prośbę. Czy ktoś mógłby mi pomóc zdiagnozować co dolega moim buczkom?
Drzewka rosną w szpalerze. Są małe, były sadzone w zeszłym oraz poprzednim sezonie.
W zeszłym roku nie chorowały.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek

z góry dziękuję
Bartek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chore młode buki

Post »

Prawdopodobnie jest to choroba grzybowa. Należało by spryskać rośliny fungicydem, a po opadnięciu liści niezwłocznie je usunąć.
bknapek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lut 2011, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Chore młode buki

Post »

Wg ogrodnika, którego poprosiłem o diagnozę w realu, oprócz tego że na niektórych bukach są mszyce - co widać tutaj na ostatnim zdjęciu - to powodem wysychania liści jest poparzenie przez słońce. W tym roku ostre słońce nadeszło gwałtownie, rośliny nie były przygotowane, i te słabsze doznały uszkodzeń. Mój przypadek nie jest odosobniony.
bknapek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lut 2011, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Szkodniki na żywopłocie z Buka Pospolitego

Post »

U mnie również w tym roku po raz pierwszy pojawiły się szkodniki na bukach.
Miałem takie same objawy. Pierwsze zwinięte liście zbiegły się w czasie z komunikatami PIORINu o zwójkówkach (m.in. zwójka bukóweczka) - zastosowałem Calypso, po czym problem przestał eskalować.
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Szkodniki na żywopłocie z Buka Pospolitego

Post »

Zdobniczka bukowa to mszyca która każdego roku niszczyła moje buki/młode przyrosty/, z chwilą zastosowania preparatu Mospilan sytuacja uległa radykalnej poprawie.
Każdego roku wiosną kiedy na bukach rozwijają się pierwsze pąki dokonuję oprysku, następnie powtarzam tą czynność po okresie około
3 tygodni i problem znika.
Pozdrawiam Zenek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”