Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Nic groźnego. Uszkodzenia mechaniczne właśnie w wyniku wiatru. Grusza tak reaguje.
adso28
50p
50p
Posty: 88
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Niedawno posadziłem młodą gruszę i teraz pojawiły się czarne plamy na liściach. Liście więdną i opadają po pewnym czasie.

W trakcie sadzenia gruszę solidnie podlałem wodą. Czy to jakaś choroba od nadmiernej wilgoci ?
A może jakaś plamistość od grzyba ? Czym to opryskać ? Co robić ?

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Adso, aż boję się myśleć, bardzo podobne czarne plamy to objaw raka bakteryjnego. Na pniu nic nie widać, drzewko bardzo młode - dziwne te objawy, parch ma inne plamki. Ale to już sam musisz pooglądać, porównać do opisów w necie bo być może to jest coś zupełnie nieszkodliwego.
Może Jagusia powie co to jest,
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

A jakiś nawóz tam był dany? Mnie to na zarazę ogniową bardziej wygląda.
adso28
50p
50p
Posty: 88
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Tak drzewko młode. W ubiegłym roku na jesieni kupowałem w szkółce więc chyba 2 lata ?

jagusia111 pisze:A jakiś nawóz tam był dany? Mnie to na zarazę ogniową bardziej wygląda.
nawozu jako takiego nie dawałem.
Podczas sadzenia zmieszałem ziemię z wykopanego dołka z kompostem w ubiegłym roku wzbogaconym świeżym obornikiem końskim.

Jedyne co ostatnio zrobiłem to zagłębienie "uformowaną misę do podlewania" wyściółkowałem zrębka z niedawno pomielonej wierzby.
Jak brałem tą zrębka z hałdy to była wilgotna i lekko zbutwiała więc może jakiegoś grzyba przytargałem sobie na działkę ?

też mam podejrzenie że to może ZARAZA OGNIOWA

Czym to prysnąć ? SYLITEM, POLIVERSUM, SCORE, Miedzianem ?
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Jeśli to zaraza ogniowa to pozostaje miedzian.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

To drzewko jeszcze nie kwitło? Jest gdzieś w pobliżu jakieś zarażone drzewo? Może być pigwa, jarząb, głóg nawet irga. A można ze szkółki przywlec zarazę ogniową?
U mnie jabłonki zaraziły się zarazą ogniową od pobliskiej zdziczałej gruszy dopiero wtedy gdy zakwitły, przez kwiaty. Uschnięte pędy wyginały się jak pastorał.
Pozdrawiam! Gienia.
adso28
50p
50p
Posty: 88
Od: 16 lip 2017, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

jagusia111 pisze:Jeśli to zaraza ogniowa to pozostaje miedzian.
OK. Czyli prysnę to miedzianem kilka razy.
gienia1230 pisze:Jest gdzieś w pobliżu jakieś zarażone drzewo? Może być pigwa, jarząb, głóg nawet irga.
Drzewko jeszcze nie kwitło.

Jakoś nie zauważyłem czy jest jakieś inne zarażone drzewko. W pobliżu faktycznie mam stary krzak pigwy ale dawno się jemu nie przyglądałem.

Myślałem aby oberwać te czarne liście i spalić ale niestety musiałbym chyba 80% liści oberwać z tego młodego drzewka i pewnie by padło.
Bradley21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lip 2020, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Witam,

Od kilku dni obserwuję na gruszy czarne plamy na liściach. Mam wrażenie że pojawiły się prawie z dnia na dzień - tydzień temu drzewko wyglądało na zdrowe, choć możliwe, że nie zauważyłem wcześniej jakiś pojedynczych zarażonych liści. Drzewko ok. 15 letnie, u nas rośnie od jesieni 2019 r., przesadzone już jako duże drzewo, ładnie się przyjęło i dotąd nie mieliśmy z nim problemów. Grusza w tym i tamtym roku miała jakieś pojedyncze kwiaty, ale u nas jeszcze nie owocowała.

Poniżej zdjęcia zarażonych liści.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tym roku dosadzaliśmy jabłonkę i mirabelkę z Nancy - one również mają plamy na liściach - tylko że brązowe, wydaje mi się że to parch jabłoni.

Obrazek

Obrazek

Jedynie kilku letnia czereśnia wygląda na zdrową.

Co mogło zaatakować gruszę i jak z tym walczyć, czym opryskać?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Bradley, proponuję przeczytać ten wątek. To jakaś plaga z plamami na liściach grusz. Też mam na Leclerc-u poszarpane z czarnymi plamami listki, myślę jednak że to efekt potężnych wiatrów. Młode listki są bardzo delikatne.
Parch jabłoni raczej to nie jest, plamki byłyby rozsiane po całej blaszce liściowej a nie tylko na brzegach liścia. to też pewnie jakieś uszkodzenia mechaniczne. Po prostu trzeba dokładnie obejrzeć liść z wszystkich stron, rozwinąć jeśli zwinięty itp.
Zastanawiam się dlaczego ktoś, kto ma jakiś problem z drzewkiem, nie poszpera, poszuka w wątkach, w necie powodu, przyczyny! Uważam, że jeśli ma się przed oczami, na żywo jakiś liść z dziwnymi objawami, to o wiele łatwiej jest go zdiagnozować niż na podstawie fotki w necie.
Pozdrawiam! Gienia.
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

U mnie po wichurach na wielu różnych roślinach są takie czarne plamy i tak jak pisze Gienia, właśnie na tych młodych liściach.
Krzysiek
Bradley21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 6 lip 2020, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Próbowałem najpierw samemu coś znaleźć na ten temat ale nic sensownego mi nie wyszło, stąd pytanie na forum :wink:

Może faktycznie to kwestia wiatru. Tak jak pisałem tydzień temu drzewko wyglądało jeszcze zdrowo dopiero jak wyszedłem na ogród po tych ostatnich wiatrach zauważyłem te czarne plamy na liściach, choć nie wymyśliłbym sam że to od wiatru.

Dziękuje za podpowiedzi.
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Witam,
mam problem z gruszami które borykają się z takim problemem:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/51e099950115cba8
Obrazek

Krawędzie liście stają się czarne i często pękają do środka. W marcu i kwietniu pryskałem miedzianem, a w maju magnicurem gold i nic to nie daje. Choroba, szkodniki, deficyty minerałów, a może nadmiar wilgoci w glebie?
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”