Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Na wszystkich fotkach widać liście (mizerne jakieś) z zasychającymi czubkami ??!! Takie objawy już gdzieś widziałam przy jakiejś chorobie, tylko za nic sobie nie mogę przypomnieć co to było. To był chyba pestkowiec, i chyba srebrzystość. Co mi się widzi raczej nieprawdopodobne. Parch to ma plamki raczej wzdłuż nerwu liścia. Może Klakier z Jagusią coś wymyślą.
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Ja tu nie widzę, żeby jej coś specjalnie dolegało. Podejrzewam, że te marne listki są efektem zimnej wiosny i tego, że to młode drzewko i jeszcze się ukorzenia. Ja bym mu dała przede wszystkim wody żeby nie cierpiało z powodu upałów, ewentualnie trochę azotu oraz nawozu wieloskładnikowego, ale z tym ostrożnie żeby nie przypalić korzonków. Może być trochę mączniaka na niej, ale z tych zdjęć trudno wywnioskować.
Kamillos
50p
50p
Posty: 64
Od: 6 lip 2020, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Ok, będą dostawały wodę, choć glebę mają zazwyczaj wilgotną. Do dołka poszedł obornik granulowany kilka garści i trochę zmieszałem z glebą, którą zasypywałem dołek, więc powinny mieć dosyć minerałów.
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Skoro glebę mają zazwyczaj wilgotną to może być w drugą stronę, że mają za mokro i korzenie się przyduszają. A nie było sytuacji żeby okresowo stała tam woda? W takiej sytuacji dolewanie wody tylko pogorszy sprawę. Jaki jest poziom wód gruntowych?
Kamillos
50p
50p
Posty: 64
Od: 6 lip 2020, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Woda nie stoi, ale mają wilgotno. Według mnie tak jak powinno być. Ziemia gliniasta, 30cm niżej czarnoziem.
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

To może spróbuj dać trochę azotu, żeby zasilić bo jednak obornik dany w ubiegłym roku już zapewne drzewko zużyło, ewentualnie jeszcze jakiś nawóz wieloskładnikowy. Oczywiście nie na raz i z umiarem i powinno się poprawić. Jeśli ma wilgoć to oczywiście wody już nie lej.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 908
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Nowe przyrosty na młodych gruszach są białe.
Co może być tego przyczyną?
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Może być niedobór żelaza. Może być to też fizjologiczne, spowodowane upałami, suszą i problemami z pobieraniem składników z gleby. Jeśli możesz wstaw zdjęcia, wtedy łatwiej coś powiedzieć.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 908
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Na pierwszym zdjęciu liście białe i poskręcane, na drugim
widać jakieś podskórne szkodniki, mospilanem prysnąć?


Obrazek


Obrazek
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Hmm co do tych białych liści to może być coś fizjologicznego, a mogą być niedobory żelaza, magnezu, azotu. Chloroza ma różne powody. Jedyne wyjaśnienie pojawienia się białych liści jakie podają źródła pisane i które udało mi się znaleźć to oddziaływanie chloru na roślinę, ale czy to w Twoim przypadku jest możliwe? Np. podlewanie wodą z basenu itp. Poczekaj może ktoś się spotkał u siebie z czymś takim i coś jeszcze podpowie. A one dostały w ogóle azot lub jakieś inne nawożenie. Może to totalny brak azotu lub innych składników, a moze właśnie przenawożenie?

Drugie zdjęcie to podskórnik gruszowy. Zwalczanie Ortusem. Zwalcza się go przede wszystkim wiosną. Cofnij się w tym temacie i na pewno znajdziesz informację na temat tego szkodnika bo był dość szeroko, wiele razy omawiany.
90chrzan
100p
100p
Posty: 164
Od: 25 wrz 2011, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie,świętokrzyskie

Chora Grusza pomocy!

Post »

Proszę o pomoc, od 2 lat mam problem z gruszkami w jednym miejscu liście robią się białe i usychają gałęzie też :/ gleba Rędzina, nawożone Yara complex, kompost z trawy, nic nie pomaga.
Obrazek

Dostały też dolistnie magnez, tytan, krzem i aminokwasy dalej nic nie pomogło...

-- 24 lip 2021, o 16:44 --

Obrazek

------------------------------------------------------------

Miesiąc temu podsypałem siarczanem amonu żeby trochę obniżyć pH.


Połączyłam posty/jagusia111
tlen3201
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 sie 2021, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Witam
Prośba o pomoc w uratowaniu gruszki.
Zauważyłem pomarańczowe plamy na liściach. Czy to coś poważnego?
Prośba o info jak odratować drzewko..
Dzięki za odpowiedź

Obrazek

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Rdza gruszy. Masz tam gdzieś w pobliżu jałowca?
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”