Grusza - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
boru
50p
50p
Posty: 95
Od: 28 lut 2015, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

coś zjada moje gruszki. Codziennie 1-2 gruszki są wygryzione i to czasem nawet 1/5 owocu zjedzona. Ostatnio nawet te owoce co jeszcze nie dojrzały. Niestety rzadko mogę być w ogrodzie i nie wiem co to je zjada. Czasem widzę jakieś osy. Ale czy oprócz os coś jeszcze podżera gruszki? ODmiana to konferencja.
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Ptaki dziobią jak głupie, kawki i tym podobne szkodniki, osy czy mrówki wchodzą na gnijący owoc.
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

diamond pisze:Witam serdecznie. Niektóre zdjęcia wygasły więc nie wiem czy ta choroba się przewinęła.
Grusza konferencja. W ubiegłym roku miała takie liście ale jako nowe drzewko bez owoców nie przeszkadzało mi to. W tym roku ma sporo zawiązków i nie wiem jak to może wpłynąc na owoce.

Był topsin w okresie bezlistnym, syllit w pekaniu pąków, miedzian przy pierwszych liściach, spintor przy zielonych pąkach, mythos przy różowych i zato z miedzianem przy kwitnieniu.

Wygląda to tak. Idę o godzinie 18:00, odrywam taki liść. Wracam rano i są już nowe 3-4 liście. Owoce na ten moment zdrowe, wielkości monety 2zł.

Obrazek
Odpowiem sam sobie po części. Jaka była przyczyna nie wiadomo. Pojawiło się to w Konferencji i Klapsie na początku czerwca a ustało samo w okolicy końca lipca. Nie było dodatkowych zabiegów, dokarmiania dolistnego itp. Ściśle związane to było z pogodą. Jak zrobiło się ciepło pod koniec lipca to liście przestały się tak zachowywać. Przypomniało mi się o tym teraz, ponieważ ponownie zrobiło się chłodno i liście ponownie zaczęły się takie robić (co prawda z mniejszą intensywnością) i ilością ale jednak. Owoce w obu przypadkach były wzorcowe wręcz bez skaz. Pozostaje mi obserwacja tego znawiska w przyszłym roku.
Berlin79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 3 mar 2021, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Post »

Witam, mam pytanie czy dobrze zdiagnozowałem chorobę gruszy tj. rdzę gruszy (faworytka).
Interwencyjnie zastosowałem Magnicur Gold.

Obrazek

Obrazek
bella ciao
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

To jest szkodnik, nie choroba. Chyba jakiś szpeciel.
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Gieniu masz na myśli podskórnika gruszowego.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Bardziej pasuje do podskórnika niż do wzdymacza, jest tylko jedno ale ... O tej porze pęcherzyki na liściach powinny być jeszcze zielone, w lecie dopiero brązowieją i to mi właśnie nie bardzo pasuje.
Pozdrawiam! Gienia.
Berlin79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 3 mar 2021, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Dzięki wielkie za pomoc. Byłem przekonany, że to jest grzyb, a nie szkodnik. Czym najlepiej z nim walczyć, mopsilan czy ortus czy jeszcze coś innego?
bella ciao
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Preparaty Ortus, Nissorun Strong itp. Pierwszy oprysk wykonuje się wczesną wiosną przed kwitnieniem, kolejny po kwitnieniu, a jeśli inwazja jest bardzo silna kolejny raz powtarza się w lipcu. Warto pamiętać, że jak podskórnik pojawił się w jednym roku to jest duże prawdopodobieństwo jego wystąpienia w kolejnym, dlatego najważniejszy jest ten oprysk przed kwitnieniem, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się szkodnika. Oprysk na grzyba też nie zaszkodzi przy obecnych pogodach. Jeśli możesz zrób zdjęcie liścia z obu stron w zbliżeniu bo niestety z Twoich zdjęć nie widać na 100% czy nasze przypuszczenia są trafne.
Berlin79
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 3 mar 2021, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Mam nadzieję, że tutaj lepiej widać. Rozumiem, w takim razie został mi oprysk po kwitnieniu, ewentualnie jeszcze w lipcu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
bella ciao
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Powiem Ci, że z tych zdjęć z bliska to ja bym bardziej stawiała na parcha gruszy i to dość zaawansowanego. W takim stadium pozostaje jedynie oprysk mocnym roztworem sylltu 2g/1l.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Ooo, na liściach, z bliska lepiej widać. Jagusia jeśli to jest parch, to nie lepszy byłby score? Parcha zniszczy na pewno a i rdzy może zapobiec?
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Grusza - choroby i szkodniki

Post »

Gieniu nie, Score takiego parcha nie zatrzyma. Tu już trzeba działania wyniszczającego.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”