Kolory usychania iglaków cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Chyba zbyt suche stanowisko, nie wiem czy nawadniane i niska wilgotność powietrza. Brabant tworzy nasiona i ogołaca się od środka Trzeba go systematycznie, lekko ciąć i nawadniać.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Selli, dzięki. Sucho to tam kolo tej Filadelfii nie maja, bo jak nie huragan to inna ulewa, wilgotność w lecie potworna. Ciesze się, ze to nie jakieś choróbsko a zwykle zaniedbanie w pielęgnacji. Przekaże sugestie do zainteresowanych i zaleceniem by kupili sobie dobry sekatorek
Pozdrawiam! Gienia.
KapitanWichura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 sty 2022, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Świerk USYCHA POMOCY

Post »

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że mój świerk jakoś tak wyblakną.
Czubek drzewa ogólnie nierośnie jakiś taki dziwny jest.
Najlepsze jest to, że tuja obok tez jakoś tak dziwnie zaczyna usychać.
Może ktoś coś doradzi bo ja nie mam pojęcia co mu dolega.

Pozdrawiam :D


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek
kojot7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 maja 2022, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

usychające tuje

Post »

cześć, proszę Was o poradę w sprawie moich tui smaragd.
Mają 12 lat i do tej pory sobie nieźle radziły. Jest ich około 100 sztuk. Rosną na włókninie przykrytej kamieniami. Największy problem mam z 30 szt. (rosnącymi koło siebie).
Już w ubiegłym roku coś je męczyło, ale po zimie to mam masakrę. W marcu "wytrząsnąłem" z nich dużą ilość suchego. Największe prześwity są od dołu do ok. 150-200cm.
W ostatnim tygodniu marca opryskałem je Kaptanem. Po 4 tygodniach jeszcze dodatkowo opryskałem je "Pinivit" do iglaków. Po kolejnych 2 tygodniach opryskałem Emulparem. A na koniec podlałem Humusem.
Tuje maja nowe przyrosty ale wśród tej "chorej 30-tki" jest 5 sztuk, którym nowe przyrosty uschły.

Sądząc po opisach różnych przypadków na forum, to chyba mam wszystkie możliwe choroby grzybowe.
Pytanie: czy opryskać kolejny raz Kaptanem (jeszcze go mam) czy zmienić na coś innego? Czy preparaty anty grzybiczne działają wybiórczo czy na wszystkie grzyby?
Będę wdzięczny za wskazówki i sugestie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A dodatkowo jeszcze w jednej tui pojawiły się "suszki" na samym środku.

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: usychające tuje

Post »

Powycinaj porażone pędy i zastosuj oprysk jednym ze wskazanych specyfików: Bravo, Dithane lub Amistar .
Nie stosuj żadnego nawozu.
Wiem,że to duży koszt, ale tuje też są duże i szkoda byłoby je zmarnować, więc podlej je również wybranym preparatem.
By nie tracić specyfiku zrób delikatne zagłębienie wokół pnia ,podlej dobrze wodą a następnie tym środkiem i znowu wodą.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
kojot7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 maja 2022, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usychające tuje

Post »

Rozumiem ze podlać takim samym stężeniem preparatu jak do oprysku?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: usychające tuje

Post »

Raczej silniejszym. 2:1
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
kojot7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 maja 2022, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usychające tuje

Post »

Po opryskach (Proplant a wcześniej Kaptan) tuje "jeszcze" rosną, mają nowe przyrosty ale część z nich ciemnieje i usycha.
Wyciąłem kilka gałązek i korzenia i oddałem do zbadania. Okazuje się że główny problem to grzyby:
- pestalotiapsis
- fytoftoroza

Pytanie jak przygotować podłoże pod nowe tuje - chcę wymienić przynajmniej 5 szt., które uschły w więcej niż 70%
brunyl1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 wrz 2022, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chorujące rośliny w różnych częściach ogrodu

Post »

Moi drodzy czy ktoś podpowie mi co się dzieje z moimi roślinami, dzieje się tak w różnych częściach ogrodu na różnych roślinach. Niektóre rośliny po prostu marnieją w oczach, były piękne, pod 3 tygodniach wyglądają jak na zdjęciach. Co to może być za choroba, jak z tym walczyć?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

bardzo dziękuję za wskazówki
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kolory usychania iglaków cz.2

Post »

Ziemia raczej ciężka, glina z piachem czy się mylę? Za wiele pokarmu tam nie mają. Jeśli nie dostały rekompensaty w postaci nawozu to marnieją z powodu braku pokarmu. Na pierwszym zdjęciu jakaś jodła koreanka walczy o przetrwanie. Poświęciła najstarsze przyrosty aby ocalić najmłodsze. Proste.
Na 2 ostatnich zdjęciach widać raczej plac budowy niż ogród. Podczas murowania np. obrzeży do gleby przedostaje się woda będąca prawie czystą zasadą (beton ma odczyn silnie zasadowy). Jeśli w pobliżu jest jakiś system korzeniowy rośliny niekoniecznie lubiącej wysokie pH to sprawa też jest prosta.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: usychające tuje

Post »

kojot7 Wkopać nowy większy dołek, wsypać nowej mieszanki ziemi żyznej o odczynie wapiennym.
Posadzić.
Utrzymywać dostateczną wilgotność.
Zatem odpada torf jako podłoże.
Najlepszy będzie kompost.
Żywotniki nie są bardzo wymagające, będą rosły również w glebie obojętnej i lekko kwaśnej,
ale w naturze rosną jw.
Skoro jako przyczynę wypadnięcia poprzednich wskazano choroby grzybowe , powinieneś dołek wykopać odpowiednio większy i odkazić go wykonując oprysk ziemi preparatem grzybobójczym o stężeniu silniejszym niż zaleca producent na etykiecie.
Nie stosuj żadnych ściółek z mat czy kamieni. To jest główna przyczyna zachorowalności żywotników w naszych ogródkach.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
kojot7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 maja 2022, o 18:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: usychające tuje

Post »

Dzięki za wskazówki. Tuje jeszcze rosną, miały fajne przyrosty nowych pędów ale dużo z nich uschło jesienią. Wyrzucę jeszcze kamienie i zobaczymy jak zaczną przyrastać na wiosnę. Zastanawiam się kiedy wykonać oprysk przeciwko grzybom - wyczytałem, ze najlepiej jak temperatura będzie powyżej 15st.C
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: usychające tuje

Post »

Musisz kierować się wytycznymi producenta danego środka, bo różnie one działają lub nie działają w różnych temperaturach. Np.Falcon jest skuteczny tylko w temperaturze poniżej 12*C
Przyjmuje się, że optymalna jednak temperatura do oprysku wynosi 15-20*C,
pogoda pochmurna ale bezdeszczowa.
Jeśli oprysk wykonamy w temp.wyższej niż zalecana przemieszczający się środek spowoduje uszkodzenia i poparzenia roślin.

Mam nadzieję, że uda Ci się uratować Twoje drzewa i proponuję opryskanie środkiem o silniejszym stężeniu również ziemi wokół nich bo i tam siedzą patogeny, które wiosna zapewne się uaktywnią.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”