Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Jarmall
50p
50p
Posty: 63
Od: 7 maja 2016, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cyprysik

Post »

Witam
Od jakiegoś czasu końcówki cyprysika zasychają
Proszę o rady jak temu zaradzić , co mu jest

Obrazek
Evo01
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lip 2016, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cyprysik groszkowy problem

Post »

Witam,
mam problem z cyprysikiem groszkowym, posiadam go od wielu lat, ale w tym roku pierwszy raz pojawiło się brązowienie igieł, praktycznie brak nowych przyrostów, nie wiem czy to jakaś pleśń atakuje, czy ma zbyt wilgotno albo zbyt sucho (regularnie podlewany jak co roku)... a może jakiś wiosenny mróz załapał (na zimę okrywany).

Przy okazji zapytam o poradę dot. kształtowania - w tym roku jeszcze cięty nie był (zeszłe lata były odrosty, cięcie już w kwietniu), ale odnoszę wrażenie, że już zrobiło się zbyt gęsto tych "kul", nie wiem czy którejś się nie pozbyć. :roll: :roll:

Z góry dzięki za porady !

P.S. biała włóknina chwilowo zawinięta, żeby pień odpoczął - kot upodobał sobie drapanie ;:223

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Robb80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 wrz 2020, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Post »

Dzień dobry,

Ja również zastanawiam się, co niszczy mojego cyprysika, a także sąsiedniego iglaka. Pewne podejrzenia mam, szczególnie co do drugiego, ale jeśli o cyprysika chodzi - nie mam pomysłu. Trzymam na balkonie, choć to temat ogrodowy bardziej. Zmieniłem mu ziemię dedykowaną dla iglaków, było ok, ale od jakiegoś czasu widzę, że od dołu brązowieje. Stał w miejscu raczej zacienionym i początkowo z jednej strony widziałem brązowe kolory. Miałem nadzieję, że to raczej z powodu braku dostępu światła słonecznego. Teraz to już sam nie wiem.

Natomiast drugi iglak - tu chyba przędziorki mi go pożerają. Z jednej strony wygryzione wszystko, brązowe igły, a i czyste, tj. bez igieł, już gałązki. Z drugiej, gdzie jeszcze były ładne przyrosty i piękna zielona barwa, zauważyłem pajęczynki i żółciejące igły.

Nie wiem, czy to się da uratować, czy nie... bardziej się skłaniam do opcji pozbycia się towarzyszy.

Pozdrawiam,
Robert

https://imageshack.com/i/poKZ2fPaj
https://imageshack.com/i/poSsyzBkj
https://imageshack.com/i/pmaK7jxMj
falco4910
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lis 2020, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cyprisiki lawsona brązowieją

Post »

Witajcie,
To mój pierwszy post na forum, dlatego rozpocznę od przedstawienia się. Mam na imię Bartek i mieszkam na Górnym Śląsku. Wszystkich bardzo serdecznie pozdrawiam, to forum jest dla mnie od 3 lat skarbnicą wiedzy.
Pisze ponieważ mam problem z moimi cyprisikami lawsona.
Tak jak widzicie, na zrobionych wczoraj przeze mnie zdjęciach, cyprisik nie wygląda zbyt dobrze. Zastanawiam się czy przemarzł po lutowych mrozach, czy też to jakaś choroba. Nie mam pomysłu jak się nim dalej zająć i jakie kroki podjąć żeby mu pomóc.
Będę wdzięczny za wszelkie rady co dalej. Nie chciałbym stracić tych roślin bo mam 3 egzemplarze w ogrodzie ( na każdym jest ten sam problem, ale wrzucam zdjęci tylko dla jednego)

[img]
https://imagizer.imageshack.com/img922/3350/rMEYIi.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/3653/hRFNu8.jpg
[/img]
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Cyprisiki lawsona brązowieją

Post »

W sezonie zimowym wiele iglaków trochę brązowieje, jest to zjawisko całkowicie naturalne.
Nie martwiłabym sie teraz wyglądem cyprysika ale niestety musisz zadbać o niego.
W tej trawie po pas nie będzie rósł właściwie...
Trzeba ją wykosić a ziemię wokół iglaka spulchnić,można dać - wszak wiosna tuż ,tuż - trochę nawozu z magnezem.
Niewątpliwie trzeba zadbać o stanowisko dla tego cyprysika.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 476
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Post »

To nie są przebarwienia zimowe. Przebarwienia zimowe, jeśli występują są widoczne na całej roślinie, lub przynajmniej na całej stronie nasłonecznionej drzewka. Na tym cyprysiku część pędów po prostu przemarzło. Zima nie była zbyt mroźna, ale przynajmniej w Warszawie i w wielu innych miejscach zapewne też, był jeden dzień taki, że temperatura z - 10 w nocy skoczyło do plus 5 w dzień i rankiem świeciło mocno słońce. I taki jeden dzień uczynił dużo szkód u roślin zimozielonych. Zbyt szybkie rozmarzanie zamarzniętych roślin, czyni dużo większe szkody, niż silne mrozy.
Uszkodzone pędy trzeba będzie delikatnie sekatorem wyciąć, aby nie psuły wyglądu. Roślina powinna przeżyć i latem odżyć.
Roman
klauduch
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 mar 2021, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Post »

Dzień dobry,
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu problemu
Rok temu wsadziłam 3 cyprysiki lawsona alumii. Nie okrywałam ich na zimę, ale po zimie zasiliłam nawozem przeciw brązowieniu igieł. Dwa odżyły i mają ładne przyrosty a trzeci zaczął marnieć. Podsypałam jeszcze nawozem przeciw brązowieniu ale widzę że zaczął podsychać? Pędy w środku białe zdrowe ale jest jakiś taki blady i obsypują się czubki pędów. Czy ktoś wie co może mu dolegać ?
Dodam że nie ma żadnych lokatorów.
Jest szansa że krzak ozdrowieje?

Obrazek


Obrazek
Bartek SZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 sie 2021, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprysik (Chamaecyparis) - choroby,szkodniki

Post »

Witam serdecznie.

Czy ktoś z doświadczonego grona użytkowników może podpowiedzieć jaki jest powód brązowienia igieł Cyprysik Lawsona. Iglak rośnie w głębie raczej przepuszczalnej podsypany korą. Był już podsypany nawozem przeciw brązowienia igieł, ale to niestety nie pomogło. Czy to juz zaawansowany grzyb? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
lukaszpecak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 maja 2020, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cyprysik nutkajski (Cupressus nootkatensis)- choruje, proszę o pomoc

Post »

Witam, bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu.
Mój cyprysik choruje. Żółkną gałązki.
Myślałem, że może to z powodu suszy więc sporo ostatnio go podlewałem. Widzę, że nie pomaga. Nic za bardzo poza żółtymi gałązkami nie widać.
Od posadzenia ma już z 5 lat, może więcej. Wcześniej podobno miał 4. Do tego czasu pięknie rósł. Nic się nie działo.
Proszę o pomoc :( i dziękuję
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cyprysik nutkajski (Cupressus nootkatensis)- choruje, proszę o pomoc

Post »

Czy badałeś pK gleby czyli czy cyprysik ma takie jakie lubi? Każdy kamień ma swoje pH i jeśli jest odmienne może doprowadzić do zmiany kwasowości gleby i w związku z tym do zaburzenia pobierania związków odżywczych. Nie mam innych pomysłów.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
lukaszpecak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 maja 2020, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprysik nutkajski (Cupressus nootkatensis)- choruje, proszę o pomoc

Post »

Nie badałem, bo stwierdziłem, że jak mu dobrze było przez 6 lat to chyba to nie będzie temat gleby :( ewentualnie jakiegoś szkodnika lub grzyba. Pryskałem preparatem na przędziorka zobaczymy. Również dużo podlewam.
Awatar użytkownika
LaViol
500p
500p
Posty: 957
Od: 11 lip 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Cyprysik nutkajski (Cupressus nootkatensis)- choruje, proszę o pomoc

Post »

No właśnie odwrotnie, im dłużej, tym może być gorzej. Potrzebny jest czas, aby kamienie zwietrzały, a deszcz wmył w ziemię cząsteczki pylaste i zmienił pH gleby. To nie musi być to, ale tylko to mi przyszło na myśl, bo zewnętrznie innych czynników nie widzę na fotkach.
Czysto teoretycznie, może to być brak równowagi pomiędzy pierwiastkami antagonistycznymi w glebie i zawiązane z tym zaburzenie pobierania składników pokarmowych, ale raczej mało prawdopodobne. Żeby to sprawdzić trzeba by było pobrać próbki gleby i oddać do badania do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.
"Żyj prosto. Konsumuj mniej. Myśl więcej...", "Być człowiekiem znaczy: każdego dnia starać się być lepszym."
Aktualny Niedoskonały, ale mój cz.2 :)
lukaszpecak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 maja 2020, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyprysik nutkajski (Cupressus nootkatensis)- choruje, proszę o pomoc

Post »

Dziękuję za profesjonalne podejście do tematu. Leje mu dużo wody i obserwuje. Mam wrażenie, że po oprysku na przędziorka coś mu lepiej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”