Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
MalgorzataMD
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2022, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Dzień dobry. Miesiąc temu zasadziliśmy duże tuje szmaragdy kopane z gruntu. U nas ziemia gliniasta, ale w dołki daliśmy drenaż, dołożyliśmy kupnej ziemi, zasadziliśmy (korzenie w balotach - tak polecił pan ze szkółki), na wierzch kora i było Ok. Podlewane może nie super obficie, ale co 2-3 dni. Przez ostatnie 3 dni nie było nas w domu, jedna z tuj przewróciła się i po powrocie okazało się, ze jest brązowa. Przypuszczam, ze uschła. Co gorsza, mam wrażenie, ze kolejne dwie również uschną - brązowieją czubki oraz końcówki igieł. Pozostałe tuje są ładne, całe zielone, różnica jest widoczna gołym okiem. Jak uratować chociaż te dwie?

Uschnięte drzewko:
Obrazek

Dwa pozostałe:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Za późno były sadzone takie duże,trzeba sadzić jesienią, albo bardzo wczesna wiosną. Kupić małe dobrze ukorzenione w donicy i patrzeć jak zdrowo rosną, zamiast w tym samym czasie patrzeć jak duże cherlaja. Rwanie dużych iglaków z gruntu rzadko się udaje.
MalgorzataMD
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2022, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Czyli co, już nie ma ratunku dla tych, które zaczynaja brzydko wyglądać?
rufff84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 maja 2022, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Tuje Szmaragd - ocena problemu

Post »

Witam,
zwracam się do Was z problemem, mianowicie chodzi o brązowienie tui szmaragd.
Tuje posadziłem jakieś 2 tygodnie temu.
Tuje potraktowałem Pinivitem i prawdopodobnie stąd ten problem (tak ja to oceniam ale mogę się mylić)

Czy da się je uratować ?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio obficie je podlewam licząc na to że coś to pomoże.

Pozdrawiam
Michał
Kris90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 cze 2022, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wysychające tuje szmaragd

Post »

Dzień dobry Państwu.

Od miesiąca mam problem z thuja szmaragd. Część z nich robi się żółte, wysychają. Zostały posadzone w październiku 2021. Podlewane do pierwszych przymrozków. W tym roku poza deszczem ich nie podlewalem. Od tygodnia codziennie wieczorem podlewam. Czy jest dla nich szansa? Jakieś sugestie ?


Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Mało danych. Zdjęcie pięknie pokazuje domy lecz niewiele wnosi do diagnozy. Gleba to glina czy piach?
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Tujagdynia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 cze 2022, o 06:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tuja szmaragd choruje

Post »

Od pewnego czasu choruja mi tuje. Czy mozna ją jeszcze uratowac czy uschnie calkowicie? Jak leczyc?
Dodam ze ewidentnie kilka nie rosnie i widac to odcięcie odkąd zaczyna sie problem.rosna w rządku 8 szt jest pieknych zielonych a nastepnie 6 szt chorych z popalonymi koncami.

Obrazek
Kris90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 cze 2022, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Posadzone na podłożu raczej piaszczystym.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Wiosna tego roku była dość sucha.
Podłoże piaszczyste jest OK gdyż zapewnia poprawną wentylację korzeni ale stwarza potrzebę regularnego zapewnienia odpowiedniej ilości wody. Jeśli tego nie było mogły pojawić się problemy. Nie wszystkie rośliny rozwiną dokładnie taki sam system korzeniowy. Niektóre są odrobinę słabsze i właśnie one jako pierwsze padną ofiarą w czasie suszy.
Z kolei podłoże gliniaste też nie jest zbyt dobre gdyż w okresie długotrwałych opadów pojawiają się zastoiny wody i korzenie mówiąc kolokwialnie gniją.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Kris90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 6 cze 2022, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Ma Pan jakiekolwiek zdanie o moim przypadku? Czy tylko ogólne informacje na temat podłoża? Wymieniać na nowe? czekać, podlewając?
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Przypuszczam, że przyczyną zamierania tych tuji nie jest choroba tylko przesuszenie korzeni. Posadzone zostały w ub. roku czyli nie rozwinęły jeszcze (bo nie miały kiedy) pełnego systemu korzeniowego. Na wiosnę zostały przesuszone i oto efekt. To moje teoria na podstawie zdjęć i ogólnego obrazu sytuacji.
Te, które uschły, są nie do uratowania bo są martwe. Te, które aktualnie usychają, również. Gdy widzimy usychającą roślinę to ona tak naprawdę jest już martwa tylko my z opóźnieniem widzimy efekt. Ja zapewniłbym pozostałym podlewanie tak miały względnie wilgotno. Odradzam nawozy - nawet te cudowne - bo łatwo w ten sposób wykończyć pozostałe rośliny. One nie są w zbyt dobrej kondycji więc wilgoć to wszystko czego potrzebują.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
pantuniestal
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 lip 2022, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Przeczytałem wszystkie posty w tym wątku i nie znalazłem podobnego wyglądu do uszkodzeń moich tui. Czy ktoś z Koleżeństwa wie co może być przyczyną?
Tuje posadzone w październiku ub. roku, ziemia zwyczajna (gliniasta i na wierzchu rolna 4. klasy). Na większości egzemplarzy pojawiają się najpierw uschnięte wierzchołki, potem silnie brązowieją (od razu kolor ceglasty, nie ma blednięcia) końcówki gałązek poczynając od góry rośliny. No i schodzi to rdzewienie na niższe pędy oraz coraz głębiej na gałązce aż dochodzi do pnia.


Proszę o pomoc w ustaleniu przyczyn.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Wyglądają jakby popalone środkiem ochrony roślin albo czymś innym, a może były polewane wodą z góry w czasie pełnego nasłonecznienia? Są jakby poparzone. A może tam jest jakiś szkodnik? A może one są przelane. Tak jak powyżej napisano glina nie jest właściwym podłożem pod żywotniki.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”