Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

OOO, takie plamki na zawiązkach to kojarzą mi się z rakiem bakteryjnym. Oby to nie była prawda.
Pozdrawiam! Gienia.
JanPan82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 14 maja 2022, o 13:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Dzięki za odpowiedź. Jesteś pewna że to rak bakteryjny a nie na przykład zgnilizna brunatna?? Jak z tym włączyć?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Pewna nie jestem, brunatna zgnilizna nie ma takich objawów na zawiązkach a rak ma.Zgnilizna pojawia się na dojrzewających owocach.
Ze zgnilizną możesz powalczyć i wygrać, a z rakiem nie bardzo i tylko środami miedziowymi można co nieco przyhamować. Poszperaj w necie.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Darelecki pisze:Dobry wieczór. Spróbuję odnowić moje poprzednie zapytanie. Kupiłem niedawno młode drzewko. Posadziłem je. Będę musiał je przyciąć. Czy spotkał się z Was ktoś z płaską gałęzią na czereśni?
Na czeresni nie; jednak taka deformacja genetyczna jest dość powszechna na różnych gatunkach i nazywa się staśmieniem. Można uznać to za eksperyment i patrzeć co dalej wyrośnie. Ale zdrowa jest ta druga gałązka.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
kielczanin91
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 maja 2022, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wiśnia traci liście - do odratowania?

Post »

Witam,
28 marca posadziłem dwie sadzonki wiśni. Jedna ma się świetnie, druga zaczęła chorować jakieś 2-3 tyg. temu i przestała rosnąć. Ma trochę pogryzionych listków, zauważyłem że sporo mrówek po niej chodziło więc przedwczoraj zawiązałem dwie taśmy klejące dwustronne przy pniu i mrówki przestały chodzić. Listki się nie rozwijają ale wypuściła na dole nową gałązkę, która urosła dość szybko w kilka dni. Jak dotąd niczym jej nie pryskałem, nawoziłem biohumusem i podlewałem optymalnie. Ma bardzo dobrą żyzną glebę i dużo słońca. Czy ktoś jest w stanie pomóc i zidentyfikować problem? Nie wiem czy da się jeszcze jej pomóc czy trzeba już kupić nową sadzonkę. Dodam, że obok wiśni posadziłem 14 innych drzewek i wszystkie się pięknie przyjęły i rosną jak szalone, łącznie z drugą wiśnią która jest 4 metry obok tej chorej, więc nie wiem czemu akurat ta jedna z 15 zachorowała. Dziękuję serdecznie za pomoc!

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
druga wiśnia zdrowa do porównania:
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Wiśnia traci liście - do odratowania?

Post »

Te fotki bardzo rozjechały cała stronę, za duże. Drzewko albo podmarzło albo ma bardzo skromny system korzeniowy, czyli ma problemy z dostarczaniem papu. W tym sezonie to już niewiele urośnie, musi się odbudować. Będzie wegetować, ale może w końcu uschnąć. Decyduj! Masz cierpliwość to czekaj. Mrówki są tam gdzie znajdują mszyce.
Pozdrawiam! Gienia.
jagusia111

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Daj jej szansę. Była pewnie słabsza, może podsuszona w szkółce. Wyrzucić zawsze zdążysz.
MaSaKra
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 30 kwie 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Witam,

czy ktos mógłby zerknąć na korzenie czereśni? Czy jest to guzowatość korzeni?

dziękuję

Obrazek

-- 3 cze 2022, o 21:59 --

tutaj jeszcze jedno zdjęcie .....
Obrazek

-- 3 cze 2022, o 22:00 --

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Nie widzę ani jednego guza, System korzeniowy okropnie okrojony.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Dokładnie, poszukaj korytarzy nornic/karczowników i zacznij je wytępniać.
Moje wątki
Festina Lente
MaSaKra
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 30 kwie 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Gienia1230, Biotit

dziekuje.

Nie byłam pewna, czy ta dziwnie wyglądająca bryła korzeniowa nie ma jednak guzowatości. Chciałam dodać, że to zdjęcie drzewka przed sadzeniem do gruntu (zamówienie ze sklepu internetowego) i fakt, strasznie obcięty system korzeniowy. To nie były karczowniki/nornice (chyba, że w szkółce ;-) Poza tym drzewko mialo byc na podkładce Gisela 5 a wygląda na Colt...
Deda2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 kwie 2022, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czereśnia - gnicie owoców

Post »

Podpowiedzcie co z tym zrobić. Mam czereśnie w ogrodzie, nie wiem jaka nazwa czy ile ma lat, bo juz tu była jak sie wprowadzaliśmy.
Rośnie super, kwitnie i pięknie owocuje co roku. Niestety od jakis 4 lat owoce gniją na gałęziach.
Co roku robię opryski na jesień miedzian, na wiosnę topsin. W tym roku opryskałam jakimś środkiem przywiezionym z Turcji (dostałam od ogrodnika, mającego uprawę czereśni w Turcji).
Nic z tego, owoce gniją. W tym roku zaczely dość późno gnić, ale jest gorąco i sucho. (Mieszkam w Szwajcarii)
Poradzcie co z tym zrobić. Dodam, ze 2 lata temu żeśmy dość sporo przycieli to drzewo, bo było naprawdę gęste . Wszystkie obcięte gałęzie wysmarowane zostały pasta (nie pamietam nazwy).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mausz4
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 sie 2015, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

To jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Ja pryskam jak drzewa kwitną, przez kwiatki wchodzi grzyb. W tym roku pryskałem topsinem też. Owoce trzeba chronić przed owadami żerującymi( przez uszkodzenia wchodzi patogen). Tyle ode mnie, może niech się wypowie jeszcze bardziej doświadczony forumowicz.

Szwajcaria piękna sprawa. Byłem kilka razy w tym kraju na zbiorach. Na zbiorach czereśni też( karłowe pod osłonami)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”