Iglaki drastycznie gubią igły.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
no_ka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2021, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Iglaki drastycznie gubią igły.

Post »

Witam serdecznie :-)

Mam 2 duże świerki na działce. Od 2-3 lat zaczęły gubić igły. W sezonie dużo ich opada. Drzewa stają się coraz bardziej łyse. Walczę z tym już 2 sezony - robiłem opryski kilkoma preparatami (nie pamiętam dokładnie jakimi), nawoziłem. Bez istotnych efektów.

Dzisiaj był słoneczny dzień i jakoś szczególnie mocno zoabaczyłem "skalę zniszczeń". Na zdjęciach widać charakterystyczne sposób gubienia igieł - robią się takie łyse placki. A przed opadnieciem, w tym miejscu igły stają się koloru miedzianego.

Może ktoś ma pomysły co to może być i jak z tym walczyć....szykuję się na nowy sezon walki o uratowanie drzew.

Help

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2



Norbert
no_ka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2021, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Świerki - plackami gubią igły.

Post »

Dorzucam zbliżenia na igły. Widać jak do część jest brązowa, wyraźna granica i dalej zielona. Może to być jakaś wskazówka.

Macie jakieś pomysły co to może być?
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Będę wdzięczny za jakieś pomysły co z tym robić
Robert_76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 sie 2021, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychające świerki

Post »

Witam.
Bardzo potrzebuję Waszej pomocy, bo sam o ogrodnictwie pojęcie mam niewielkie.
Wzdłuż ogrodzenia mam posadzone około 10-letnie świerki.
Niestety w bieżącym roku mam problem z dwoma z nich - tak jakby usychały od środka, pozostawając na zewnątrz zielone.
Z góry dziękuję za Wszelką pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
marius77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 cze 2022, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

SOSNA, SWIERK - GUBIENIE UGIEL I CIECIE

Post »

Witam,

mam pytanie odnośnie świerku i sosny. Posiadam w ogrodzie takie drzewa o wysokośći ok 10 metrów. Szczególnie sosna gubi igły od dołu. Z jednej strony zgubiła już tyle że dopiero pierwsze igły są na wysokości ok dwóch metrow od dołu pnia i z tego co obserwuje to co rok łysienie gałęzi z igieł przesuwa się wyzej. Czy to jest normalne?
Czy da się jakoś zatrzymać opadanie igieł z dolnej partii drzewa np. poprzez ścięcie czubka lub w inny sposob? I czy wtedy jest szansa że te ogołocone z igieł gałęzie wypuszcza nowe igły albo łodygi czy z tych pustych gałęzi już nic nie będzie i należy je usunąć?
No i pytanie jak zatrzymać wzrost drzewa i o ile je można skrócić żeby nie zniszczyć i żeby łysienie gałęzi nie postępowało wyżej?

Proszę o odpowiedz
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: SOSNA, SWIERK - GUBIENIE UGIEL I CIECIE

Post »

Tak drastyczne gubienie igieł, w trakcie wegetacji mogą spowodować szkodniki,systematycznie wyniszczające drzewo np. kornikilub różnego rodzaju chrząszcze choroba np. rdza sosen.
Także susza.
Niższe gałęzie mogą obumierać aby przedłużyć żywotność reszty drzewa.

Czy jesteś w stanie sprawdzić czy Twoje drzewa opanowały szkodniki?
Czy możesz zastosować jakis fungicyd by zatrzymac ewentualną chorobę? Nie wiem.

Wiem ,że w okresach przedłużającej się suszy, trzeba wspomóc te dorosłe drzewa dostarczając im sporo wody ,
przynajmniej do czasu zatrzymania się tego stanu. U sosen igły nie odrosną ,możesz je więc obciąć blisko nasady pnia,
świerki natomiast mają zdolność odradzania się.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
marius77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 cze 2022, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Iglaki drastycznie gubią igły.

Post »

A po czym mam rozpoznać czy drzewa opanowały szkodniki lub jakąś choroba?

I o ile mogę skrócić drzewo żeby go nie uszkodzic? Czy skrócenie drzewa spowoduje że w przypadku świerka ogołocone gałęzie wypuszcza igły albo drzewo wypuści nowe łodygi (w przypadku sosny mówisz że już nic z nich nie będzie i są one do wycięcia)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”