Kosodrzewina (sosna górska, kosówka właściwa)(Pinus mugo)- choroby,szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pinus mugo benjamin usycha

Post »

Jakaś drastyczna zmiana warunków to spowodowała.Może w nowej donicy ma zbyt wilgotno? Sosnom nie pasuje typowe 'podłoże do iglaków', może jest zbyt torfiaste, zatrzymujące wilgoć, a sosna lubi bardziej piaszczyste i sucho przy korzeniach.
Teekno
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 lip 2020, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pinus mugo benjamin usycha

Post »

Zajrzałem, wyciągnąłem trochę ziemi i podniosłem roślinę i faktycznie ziemia wilgotna cała ale nie mokra. Dość zbita ale keramzyt suchy. W takim razie co radzisz? Wymienić podłoże na inne? Jeśli tak to na jakie? Mam nadzieje ze roślinę uda się uratować?
Magda_ewa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lip 2020, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kosodrzewina w donicy kupiona tydzień temu w szkółce

Post »

Witam, jako laik w kwestiach ogrodniczych i osoba bez ręki do kwiatów liczę na Wasze porady. Tydzień temu kupiłam w szkółce przy arboretum kosodrzewinę, wysokość razem z donicą jakieś 170 cm. Stoi na nasłonecznionym balkonie. Najpierw z donicy zaczęły wychodzić mrówki, obsypałam dookoła proszkiem na mrówki. Po 5 dniach igły zaczęły żółknąc, a po tygodniu na drzewku odkryłam wciornastki. Spryskałam środkiem na mszyce. Pytanie czy przesadzanie drzewka coś pomoże, czy spisać je na straty, bo zaczyna żółknąć coraz bardziej? Chyba nie jest możliwe żółknięcie w tak krótkim czasie od zakupu z powodu nadmiernego podlewania? Ziemia zaczęła już odstawać od brzegów donicy, więc chyba była przesuszona, a nie przelana? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Terek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 29 lip 2020, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sosna Kosodrzewina - Szkodnik

Post »

Cześć,

Zauważyłem sporą ilość małych szkodników na moich krzewach kosodrzewiny, jak poniżej:

Obrazek

Orientuje się ktoś co to za szkodnik i jak się ich pozbyć?
Mnicha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 cze 2020, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna Kosodrzewina - Szkodnik

Post »

Miałam identyczne szkodniki na świerku Conica - nie udało mi się określić co to dokładnie jest ale zastosowałam Mospilan 20SP (głównie ze względu na problem z misecznikiem) i następnego dnia pomogło zarówno na misecznika jak i na te robaki :wink:
Bartekdo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 kwie 2021, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna Kosodrzewina - Szkodnik

Post »

Witam,
na kosodrzewinie pojawiły się białe plamki u nasady igieł, są ich setki, może tysiące w załączeniu link do filmu, Postaram się udokumentować przebieg leczenia. Mam nadzieję, że się uda. Krzew jest zaatakowany przez mszycę tzw. Ochojnik sosnowy - wygląda okrutnie.

https://www.youtube.com/watch?v=HMpMmCon9IY

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
aleksanderk
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7028
Od: 13 lip 2009, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Wykopać czy da się uratować .

Post »

U syna na działce sporo iglaków .Wszystkie zdrowe i pięknie rosną .
Ta sosenka zachorowała , syn za często tam nie bywa i chyba doprowadził ją do śmierci .


Obrazek Obrazek





Obrazek

Proszę o pomoc w rozpoznaniu i podjęciu decyzji .
Adaxis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 13 mar 2016, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna Kosodrzewina - Szkodnik

Post »

Podczas sadzenia Pumilo zauważyłem, że były chyba "napędzane", bo wokół korzeni było b. dużo nawozu granulowanego. Żałuję, że nie osunęliśmy nadmiaru nawozu bo po posadzeniu pojawiły się przyrosty, ale zarazem od dołu usychają igły. Czy to może choroba/szkodniki czy ten nawóz ogrodnika popalił korzenie? Ew. jutro dam foty. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Re: Wykopać cay da się uratować .

Post »

Można by było spróbować przesadzić z nasypem ziemi dla iglaków i intensywnie podlewać - wykopać, wyrzucić zawsze będzie czas, a na ratunek będzie już za późno :roll: a zdjęcie przedstawiają Kosodrzewine.
Primum non nocere
Palbo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lip 2022, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosodrzewina (sosna górska, kosówka właściwa)(Pinus mugo)- choroby,szkodniki

Post »

Witam,
Proszę o pomoc w postawieniu diagnozy. Rodziców martwi narośl na końcach kosodrzewiny. Mówili że wycieli połowę drzewa bo uschnęło/igły były suche. Przeszukując internet nie znalazłem niczego pasującego.


Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”