Thuje szmaragd - więdną

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
koob
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 wrz 2020, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Thuje szmaragd - więdną

Post »

Dzień dobry,
mam problem z thujami zasadzonymi w maju tego roku. Kopane z gruntu w balotach. Zasadzone w glebie gliniastej, rozciągnięta linia kroplująca do nawadniania (uruchamiana raz w tygodniu). Na początku wyglądało jakby ładnie się ukorzeniły bo puściły nowe pędy i trochę podrosły.

Od około miesiąca zauważyłem powolne żółknięcie i opadanie gałązek od środka. Gałązki są bardzo wiotkie, nie usychają a raczej więdną. Niektóry można bardzo lekko oderwać chociaż nie są uschnięte na wiór.
Czy problemem może być przelanie i uszkodzenie korzeni? Podczas ulewnych deszczy zdarzało się, że stała tam woda. Szmaty nie ma, ściółkowane korą, nie sypane nawozem.

Jest możliwość ich uratowania?

Załączam zdjęcia.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Thuje szmaragd - więdną

Post »

Miałem podobnie . One zrzucają stare gałązki . Powyrywaj je w miarę możliwości . Daj nawóz jesienny
koob
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 wrz 2020, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Thuje szmaragd - więdną

Post »

Raczej nie wygląda to normalnie, te jeszcze zielone gałązki są jakieś wiotkie, a te zwiędłe mogę garściami wyciągać ze środka - tak łatwo odchodzą.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Thuje szmaragd - więdną

Post »

Na wilgotnej gliniastej glebie najlepiej sadzić małe drzewka z doniczek, podlać po posadzeniu, a później tylko w czasie suszy, wtedy najlepiej się aklimatyzują do nie najlepszych dla siebie warunków, bo iglaki wolą gleby bardziej przepuszczalne.Trzeba też dobrze taką glebę przed posadzeniem drzewek przekopać, przygotować, dodać kompostu na start.Sadzenie większych na wilgotnej glebie i zalewanie ich później skutkuje zamieraniem korzeni i tym samym pędów (więdnięcie i zasychanie).Najpierw zamierają najstarsze ze środka.O tej porze to normalne zjawisko, ale u takich zalanych będzie to intensywniejsze, bo drzewko usiłuje się ratować.Nie podlewaj ich, przez najbliższe lata będą niestety mocno prześwitujące, o ile przeżyją.
Żywotnik nie jest uniwersalną rośliną, nie na każdej glebie dobrze się czuje, szczególnie Smaragd.Lepiej wybierać na glinę te o bardziej mięsistych gałązkach np. Kórnik, albo starsze odmiany np.Aureospicata.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”