Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
jaceks79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 cze 2015, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja marnieje, więdnie, usycha prośba o diagnozę

Post »

Postanowiłem nie czekać i sprawdzić, co dzieje się korzeniami. Niestety byłem w lekkim szoku, że korzenie praktycznie się nie rozwinęły. Drzewko, ma około 1 m 60 cm. Poza tym, że system korzeniowy praktycznie się nie rozwinął był on zbity w bryłę, a korzeń ma zabarwienie czerwone. Bardzo proszę o pomoc i radę czy da się to drzewko uratować.


Poniżej zdjęcia:

1 Zdjęcie zaraz po wykopaniu:
Obrazek

2 Tutaj widać czerwone zaberwianie korzeni:
Obrazek

Obrazek
natalia755
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 cze 2015, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy moje drzewka umierają?

Post »

Dziś dokonałam makabrycznego odkrycia!!! ;:145 sąsiad robił oprysk z randapu i prawdopodobnie dostało się moim tujką.... :cry: myślicie, że odżyją? okopałam je, podlewam codziennie sporą ilością wody, wyściółkowałam na razie suchą trawą bo po korę pojadę dopiero w przyszłym tygodniu i czekam...mam nadzieje, że nie umrą tylko ożyją na nowo ;:198
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja marnieje, więdnie, usycha prośba o diagnozę

Post »

Nie, to jest szczątkowy system korzeniowy, utrzymywany tylko laniem wody.Tak duże drzewko nie jest zdolne do normalnej wegetacji z takim systemem korzeniowym.Trudno powiedzieć jaka przyczyna, że korzenie się nie rozwinęły.Może coś z glebą nie tak w tym akurat miejscu, jakieś były robione wykopy, fundamenty, sypany piach, żwir?
jaceks79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 cze 2015, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja marnieje, więdnie, usycha prośba o diagnozę

Post »

Witam, raczej to drzewko miało taką samą ziemię jak pozostałe Tuje. Być może od początku było chore. Szkoda. W tej chwili uzupełnieniłem to stanowisko o nową ziemię wymieszaną z nawozem, ale szanse na przetrwanie tego drzewka są raczej marne. Dziękuję za rady, pozdrawiam.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja marnieje, więdnie, usycha prośba o diagnozę

Post »

jaceks79 daj mu szansę, on nie jest chory. Widać, że coś tam ruszyło zwłaszcza bliżej łodygi po prawej stronie na zdjęciu. Co by świadczyło o tym, że prawdopodobnie korzenie albo są podwinięte, w skrajnym przypadku idą do środka bryły korzeniowej, albo bryła korzeniowa jest bardzo zbita i młode nie dają rady. To z doniczki?
Wsadź na kwadrans bryłę korzeniową do wiadra z wodą, zobacz jak to wygląda po wyjęciu i rozluźnij/rozplącz co trzeba. Staraj się nie uszkodzić najmłodszych. Posadź rozkładając korzenie na boki na tyle ile ci się uda
jaceks79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 cze 2015, o 19:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuja marnieje, więdnie, usycha prośba o diagnozę

Post »

pelikano11 pisze:jaceks79 daj mu szansę, on nie jest chory. Widać, że coś tam ruszyło zwłaszcza bliżej łodygi po prawej stronie na zdjęciu. Co by świadczyło o tym, że prawdopodobnie korzenie albo są podwinięte, w skrajnym przypadku idą do środka bryły korzeniowej, albo bryła korzeniowa jest bardzo zbita i młode nie dają rady. To z doniczki?
Wsadź na kwadrans bryłę korzeniową do wiadra z wodą, zobacz jak to wygląda po wyjęciu i rozluźnij/rozplącz co trzeba. Staraj się nie uszkodzić najmłodszych. Posadź rozkładając korzenie na boki na tyle ile ci się uda
Witam :)
To sadzonki z doniczki, wszystkie kupione w centrum ogrodniczym, nie markecie. Mam nadzieję, że drzewko ruszy - zrobię jak sugerujesz. Dziękuję.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja marnieje, więdnie, usycha prośba o diagnozę

Post »

Wyrzucić zawsze zdążysz, ja bym je posadziła, tylko nie tam gdzie rosło, ale w jakimś cienistym miejscu, bo jak słońce nie będzie teraz latem go męczyć z takim systemem korzeniowym, to jest szansa.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Czy moje drzewka umierają?

Post »

To co zostało spalone nie odżyje. Całość raczej padnie. Zrób sobie dla pewności fotki i najpierw idź do sąsiada niech zapłaci za szkody. Jeżeli nie to policja :wink:
teel85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 cze 2015, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychające Tuje Szmaragd

Post »

Witam,
mam posadzone w donicach tuje szmaragd, 20 sztuk, ok. 150cm, posadzone w 2012 roku. Do tej pory nic im się nie działo nigdy, dopiero w tym roku od wiosny zaczęły się problemy. Najpierw 2 z nich zaczęły usychać w taki sposób jak ta na zdjęciu 1. Padły kompletnie i je wywaliłem.

Od tamtego czasu spryskałem wszystko Topsinem i później Aliette. Niestety po miesiącu kolejne 2 zaczynają przysychać - zdjęcia 2-5, pędy żółkną i powoli opadają. Na tujach nie ma szkodników, na kilku było co prawda parę mszyc, ale to dosłownie ok. 10 sztuk na dole przy pniu. Nie ma przędziorka. Te uschnięte jak wywalałem to obejrzałem ziemię i nie było też żadnych pędraków. Tuje raczej nie mają za sucho, ani też nie stoją w wodzie. Podlewam je raz na 1-2 tyg. jak nie pada w tym czasie.

Obawiam się, że mogłem przenawozić. W zeszłym roku dostały po 1 dawce nawozu na wiosnę i nic im nie było. W tym roku dałem 2 dawki w odstępie 2 miesięcy (nawóz do iglaków substral albo agrecol nie pamiętam) Czy to może być właśnie to? Niestety jak to początkujący ogrodnik nie zdawałem sobie sprawy z konsekwencji przenawożenia, mogłem dać pół dawki i nie wierzyć w bzdury na opakowaniu. No chyba, że to jakaś choroba, sam już nie wiem.

Czy jest jeszcze sens robić jakiś oprysk?
I jeszcze jedno czy jeśli to jest przenawożenie to da się jakoś tą ziemię odsolić? Może przelać tuje dużą ilością wody? Problem widzę tylko taki, że mieszkam w Lublinie a tutaj jest dosyć twarda woda z wodociągów. Może zmieszać pół na pół z destylowaną? Tylko pytanie ile tej wody wlać w każde drzewko, 1 litr czy raczej 5 litrów?

Zmieniłem wszystkim drzewkom tydzień temu korę na nową bo wydaje mi się, że w tamtej mogło się jeszcze ostać trochę nawozu.
Jakieś inne pomysły co mógłbym zrobić żeby zwiększyć szanse na ocalenie drzewek?

ZDJĘCIA:
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
ADHD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lip 2015, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje żywotniki brązowieją

Post »

witam
zasadzilem thuje w kwietniu, mialy 70cm, do teraz podrosly. ponad miesiac temu opryskalem roundapem okolice drzewek, zeby chwasty uschly przed wylozeniem agro- wlokniny. dzien byl upalny, bezwietrzny, mieszanka jakies 0.2- 0.4l na 10l wody,pryskalem bardzo nisko. chwasty i trawa uschly ponad 2tyg temu, teraz widac uschle, brazowe koncowki, nisko, tam gdzie pryskalem i pojedyncze galazki. nalozona agro- wloknina, podejrzewam, ze niektore galazki zostaly po prostu odlamane, ale martwia mnie brazowiejace koncowki. minal miesiac- po jakim czasie będę mogl byc spokojny o drzewka?
fafal1989
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 wrz 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje szmaragd żółkną i usychają

Post »

Witam, w tym roku posadziłem tuje. Część przesadzałem o metr, część nowych. Po jednej stronie domu tuje strasznie padają. Jeżeli już nie padły. Sadziłem pod koniec maja, także późno. Prawdopodobnie dopadła susza, ale sam nie wiem czy to nie jakies choróbsko (grzyb). Co o tym sądzicie, czy da sięjeszcze je uratować? Dać im szansę jeszcze, czy już po wszystkim i roślinki nie mają szans????? Po drugiej stronie domu też sadziłem w tym samym czasie wszystkie są zieloniutkie, a po tej stronie jak widać na fotkach ehh :(.
Tuja smaragd żywotnik. Posadzenie i Przesadzanie: koniec maja. Gleba piaszczysta, sadzone dosypujac podloza pod iglaki. Podlewane dwa pierwsze tygodnie co 3-4dni potem co dwa tygodnie. Proszę o pomoc !
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ed. o jej przepraszam za poprzekrecane zdjecia. postaram sie niebawem poprawic.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje szmaragd żółkną i usychają

Post »

Moim zdaniem susza.Widziałam w tym roku zasychające duże tuje na piaszczystych i żwirowatych gruntach, gdzie grunt przesechł bardzo głęboko.
Te zielone pewnie od strony domu mniej narażonej na działanie słońca, a często tam i wilgotniejszy grunt.Żywotnik ponadto lubi wilgotniejsze powietrze, a tym roku bywało jak na Saharze.
Suche, to suche nie zazielenią się niestety.
fafal1989
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 wrz 2015, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje szmaragd żółkną i usychają

Post »

Masz rację, te z drugiej strony domu w okresie największego słońca były w cieniu. Mówisz, że nie ma szans na jakiekolwiek ratowanie? Jako amator mam skruszone sumienie, mam wrażenie, że ja je tak urządziłem, że mogłem podlewać wiele częściej, w złym okresie sadziłem itp. Szkoda mi ich wykopywać, bowiem to co sie z nich sypało to sie sypało a teraz są żółte gałązki praktycznie całkowicie ale nie czuje zeby były wyschniete, nie kruszą się... ale właśnie. Pewnie robie sobie niepotrzebnie nadzieję? :( Myślicie, że nie ma absolutnie żadnych szans??? Pozdrawiam i z góry dziękuje za kolejne porady :)
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”