Drutowce

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Piotr-eko
50p
50p
Posty: 89
Od: 11 wrz 2009, o 01:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Drutowce

Post »

Szukam odpowiedzi na pytanie?
Czy można wytępić drutowce?
PiotrC
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 wrz 2009, o 14:41
Lokalizacja: ziemia piotrkowska

Re: Drutowce

Post »

Wydaje mi się, że dokładne przekopywanie ziemi, nie pozostawianie ugorów jest dość dobrą metodą przynajmnie ograniczenia tych szkodników
Awatar użytkownika
Piotr-eko
50p
50p
Posty: 89
Od: 11 wrz 2009, o 01:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

DRUTOWCE

Post »

Dziękuje za pomoc,ale:rok temu próbowałem ręcznym opryskiwaczem,środkiem,który był zaproponowanym przez sprzedawcę sklepu 2 razy w roku(w porze deszczowej lub na noc)-dokładnej nazwy w tej chwili nie pamiętam.Pomogło trochę na pędraki,pole było ugorem 9 lat temu około 10 lat.W tym roku posadziłem ziemniaki i posiałem warzywo tj.marchew,cebula,pietruszka,buraki,dynie,ogórki,koper,słoneczniki,por i tylko zniszczyły kartofelki.Może jest coś czego się boją te paskudztwa?
panpawel77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 paź 2009, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Na rynku hobbystycznym (w małych opakowaniach) kupno środka na szkodniki glebowe jest już praktycznie niemożliwe (Diazol, Diazinon już od jakiegoś czasu są wycofane z obrotu ze względów bezpieczeństwa i eko-tłukły wszystko co się rusza). Jeśli faktycznie problem jest duży to pozostaje Dursban 480 EC ale on jest dostępny chyba w litrowych opakowaniach. Oczywiście trzeba pamiętać, że jest to bardzo trująca substancja i należy zachować szczególną ostrożność... jak przy wszystkich środkach zresztą.
Awatar użytkownika
Piotr-eko
50p
50p
Posty: 89
Od: 11 wrz 2009, o 01:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Post »

dziękuję-pytałem o ten środek i nie mają go w sklepie,stosuje się go na wiosnę podobno więc może będzie?
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Post »

Na zachodzie Europy w walce przeciw drutowcom(i nie tylko) często robi sie poplony na przyoranie z aksamitki.Myślę że dobra do przorania będzie również gorczyca. Możesz spróbować zastosować Basudin 10 GR ,Diazinon 10 GR i Dursban 480 EC. Pozdrawiam Janusz
panpawel77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 paź 2009, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Janusz 61 pisze:Na zachodzie Europy w walce przeciw drutowcom(i nie tylko) często robi sie poplony na przyoranie z aksamitki.Myślę że dobra do przorania będzie również gorczyca. Możesz spróbować zastosować Basudin 10 GR ,Diazinon 10 GR i Dursban 480 EC. Pozdrawiam Janusz
Basudinu i Diazinonu nie można już "legalnie" kupić w Polsce. Preparatów tych nie ma w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania przez PIORiN.

Niestety coraz więcej dobrych środków jest wycofywanych...
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Spróbuj metody ekologicznej: powsadzaj w ziemię połówki ziemniaka, przekrojoną powierzchnią do dołu. Oznacz miejsca i sprawdzaj co jakis czas. Jak znajdziesz w nich drutowce, o zbieraj i niszcz.
Awatar użytkownika
Piotr-eko
50p
50p
Posty: 89
Od: 11 wrz 2009, o 01:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re:

Post »

Janusz 61
Jednego roku miałem dużą ilość nasion zebranych z własnych kwiatów aksamitek (sieję je pod drzewkami owocowymi,wiem,że owady nie lubią tej rośliny),postanowiłem obsiać 20 arów truskawek tymi kwiatami(śmierdziuszki-nasza nazwa)Wiem,że coś pomogło na pędraki-takich porad właśnie potrzebuję,nie zaszkodzą,a kwiatów nigdy nie jest za dużo.

chatte
Na pewno jest to metoda ekologiczna,ale gdy bym nie wykopał ziemniaków w czerwcu-lipcu to miałbym wszystkie podziurkowane.Te,które doczekały się wykopków w swoim czasie zgniły-mam odmiany ziemniaków irga,roksara i aksamitkę.Aksamitkę atakują najpóźniej,stonki,zaraza ziemniaczana może stąd ta nazwa co i kwiatów nielubiących przez owady?-Pozdrawiam i dziękuję za poradę.
Awatar użytkownika
e-opryski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 28 paź 2009, o 20:16
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Re:

Post »

Janusz 61 pisze: Możesz spróbować zastosować Dursban 480 EC. Pozdrawiam Janusz
Środek ten został już wycofany ze sprzedaży. Był to praktycznie jedyny środek doglebowy zarejestrowany na drutowace w tym roku. ]
panpawel77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 4 paź 2009, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Re:

Post »

Czy aby na pewno został wycofany ???
Na stronie Ministerstwa Rolnictwa jest wykaz środków i tam Dursban 480 EC ma pozwolenie do 2012-05-27.

Nie wiem skąd masz takie informacje, bo ja ostatnio widziałem ten środek w sklepie z chemią rolniczą....
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Drutowce

Post »

Szukam i szukam ale nie znalazłam odpowiedzi na mój problem.
W starym kompoście zauważyłam drutowce.
I teraz mam problem co zrobić ?
Jak taki kompost może zaszkodzić roślinom ?
I czy po prostu nie wywieźć go gdzieś i wyrzucić ?
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Drutowce

Post »

Również wydaje mi się że, w sprzedaży jest odpowiednik Diazinonu o nazwie (chyba) Diazol który ma dokładnie taki sam skład ,tylko rejestracja dopuszczająca jest do dezynfekcji.
Janusz
Pozdrawiam Janusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”